• Müftülükten Josef Soral yorumu: ‘Cenazesinde dua okumak caiz değil’

  Müftülüğü’nün dün (30 Nisan) Facebook hesabından yaptığı bir paylaşım trafik kazasında hayatını kaybeden ’ın sevenleri ve turizm şehri ’nın sakinleri tarafından tepkiyle karşılandı. Bunun üzerine ilk paylaşımı sayfasından kaldırıp ikinci bir paylaşımda bulunan , ilk paylaşımında yaptığı “Müslüman bir kimsenin, gayrimüslim olarak ölen bir kimseye istiğfar etmemesi ve rahmet dilememesi gerekir.” yorumunun yerine “Müftülüğümüzün; Halkımızın sevdiği ve değer verdiği bir kişiyle ilgili olumsuz bir değerlendirmede bulunması asla söz konusu olamaz” ifadesini kullandı.

  Aytemiz ’lu Joseph Sural, Alanyasporlu futbolcuları taşıyan özel bir minibüsün devrilmesi sonucu ağır yaralanarak kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Dün yapılan cenaze törenine yoğun bir katılım oldu ve cenazeye katılanlardan kimileri Joseph Sural için Fatiha okuyup haklarını helal etiller. Alanya Müftülüğü de Joseph Sural için okunan duaların geçersiz olduğunu belirten bir paylaşımda bulundu.

  Paylaşıma gelen tepkilerin ardından, Josef Sural’ın sevenlerine başsağlığı dilenen ikinci bir paylaşım yapıldı. Alanya Müftülüğü sosyal medya üzerinden yaptığı ilk açıklamasında, “Bir kimse hayattayken iman etmeyip küfür üzere öldükten sonra başkalarının onun için yapacağı dualar geçersiz olur ve ona herhangi bir faydası dokunmaz” dedi.

  BİRİNCİ PAYLAŞIM FACEBOOK’TAN KALDIRILDI

  Facebook sayfasından kaldırılan ilk paylaşımda şu ifadelere yer verildi: “Gayrimüslimlere rahmet okumak ve istiğfar etmek, onların yaşarken inkâr ettikleri Yüce Allah’tan onlar adına af dilemek anlamına gelir. İslam inancına göre herkes Yüce Allah’a ve dinine inanmakla mükellef olduğu için kişinin kendi ameli esas kabul edilmiştir. Bir kimse hayattayken iman etmeyip küfür üzere öldükten sonra başkalarının onun için yapacağı dualar geçersiz olur ve ona herhangi bir faydası dokunmaz.

  Nitekim birçok âyet-i kerimede inkâr üzere ölen kâfirlerin onlara af dilense bile affedilmeyecekleri belirtilmiş (Nisâ, 4/18, 48; Tevbe, 9/80) ve onlara istiğfar edilmesi yasaklanmıştır. Diğer taraftan “Resûlullah (s.a.s.), amcası Ebû Tâlib ölüm döşeğinde iken ona ‘La ilahe illallah’ kelimesini telkin etmiş, iman etmemesi üzerine, ‘Allah’a yemin ederim ki, senin için af ve mağfiret dilemek bana yasaklanmadığı müddetçe, senin için muhakkak Allah’tan mağfiret dileyeceğim.” (Buhârî, Cenaiz, 79) buyurmuştur. Bu olay üzerine “Cehennem ehli oldukları açıkça kendilerine belli olduktan sonra, —yakınları da olsalar— Allah’a ortak koşanlar için af dilemek, ne Peygambere ne de müminlere yaraşır.” (Tevbe, 9/113) âyeti inmiştir.

  Başka bir rivayette ise Hz. Peygamberin (s.a.s.), münafıkların başı sayılan Abdullah b. Übey b. Selûl’ün cenaze namazını kıldığı, akabinde ona rahmet dileyeceğini ifade ettikten sonra “Asla onlardan ölen birinin namazını kılma ve kabrinin başında durma. Çünkü onlar Allah’ı ve Resûlünü inkâr ettiler ve fasık olarak öldüler.” (Tevbe, 9/84) mealindeki âyetin nazil olduğu belirtilmektedir (Buhari Cenaiz, 83).

  İlgili âyetlerden hareketle Müslüman bir kimsenin, gayrimüslim olarak ölen bir kimseye istiğfar etmemesi ve rahmet dilememesi gerektiği, böyle bir cenazeyle karşılaştığında da nazik cümlelerle taziye dileğinde bulunması ve kalanlara sabrı tavsiye edip teselli vermesinin uygun olacağı anlaşılmaktadır.

  Din İşleri Yüksek Kurulu”                          

  Müftülüğün Facebook sayfasından kaldırıldan paylaşımın ekran görüntüsü

  İKİNCİ PAYLAŞIMDA BAŞSAĞLIĞI DİLENDİ

  “Basın Açıklaması

  Müftülüğümüzün; Halkımızın sevdiği ve değer verdiği bir kişiyle ilgili olumsuz bir değerlendirmede bulunması asla söz konusu olamaz. Bu elim kazada vefat eden Alanyasporlu futbolcumuzun ailesine, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı ve sabır diliyoruz….

  Alanya İlçe Müftülüğü”

  İşte ikinci paylaşımın bağlantısı: