• Reuters: Cumhur İttifakı sallanıyor, ‘Bahçeli’nin ifadeleri çatlağı büyüttü’

  Reuters haber ajansı, ve ’den konuştuğu üst düzey yetkililerin ‘’ İttifakı’’nın çatırdadığına dair görüşlerini aktardı.

  Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçiş için AKP ve MHP’nin kurduğu Cumhur İttifakı, 31 Mart yerel seçimlerinden sonra yaşanan gelişmelerle bir yol ayrımına geldi. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Lideri ’ın ‘Türkiye İttifakı’ çıkışına MHP Lideri , ‘’Türkiye İttifakı’ndan bahsetmek kafamızdaki soru işaretlerini çoğaltmıştır” demişti.

  Reuters’a konuşan AKP’li ve MHP’li yetkililer, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) İstanbul seçimlerine itiraza dair vereceği kararın, için belirleyici olacağını söylüyorlar.

  İsmi açıklanmayan AKP’li üst düzey bir yetkili, MHP ile ittifaktan beklendiği kadar katkı sağlanmadığını, partinin daha ‘milliyetçi’ bir görüntü vermeye başladığını ve bunun bazı zararlarını gördüklerini belirtiyor ve ekliyor:

  AK PARTİ: BAHÇELİ’NİN % 18.81 OY
  ALDIK İFADESİ ÇATLAĞI BÜYÜTTÜ

  “(MHP Genel Başkanı Devlet) Bahçeli’nin seçimde yüzde 18.81 oy aldıkları ifadesi ittifak açısından ortaya çıkan çatlağı büyüttü. Sonuçta MHP bu ittifaktan büyük fayda sağladı, bizden bile fazla. İstanbul seçimlerinin tekrarı için YSK’ya başvuru yapıldı. Bu karara göre ittifakın durumu da belli olur. Kısa sürede ittifakın nereye evrileceğini söylemek kolay değil ama kırılma artık gözle görülür bir hal aldı.”

  AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, ”Türkiye genelinde AK Parti olarak yüzde 44,4’lük bir oy oranına ulaştık. Bundan önceki yerel seçimlerde böyle bir oyu yakalayamamıştık” demişti.

  ‘BAHÇELİ’NİN ÖNGÖRÜLMEZLİĞİ
  İŞLERİ ZORLAŞTIRIYOR’

  Partide bazı önemli isimlerin MHP ile ittifaka net şekilde tavırlı olduğunu kaydeden bir başka AKP’li yetkili de, “Bahçeli’nin öngörülmezliği işleri zorlaştırıyor” diyor.

  ZEYBEKÇİ: İTTİFAKLAR OLMASA
  İZMİR’İ KAZANMIŞTIK

  Öyle ki AKP’li bazı isimler, belediye başkanlıklarının kaybedildiği yerlerde MHP’yi sorumlu tutuyorlar. AKP’nin İzmir adayı Nihat Zeybekçi de dün, “İttifaklar olmasaydı İzmir’de kazanmıştık” demişti.

  MHP: İTTİFAKI BİTİREN BİZ OLMAYIZ

  Reuters’a konuşan MHP’li bir yetkili ise AKP ile son dönemde bazı alanlarda farklı değerlendirmelerin iyice su yüzüne çıktığını belirterek, “Bu ittifak bitecekse bitiren taraf biz olmayacağız” ifadesini kullanıyor.

  ‘YSK’NIN İSTANBUL KARARININ
  NETLEŞMESİ GEREKİR

  Yine ismi verilmeyen bir diğer MHP’li yetkili ise şunları söylüyor:

  “Cumhur İttifakı’nın birlikteliği devam ediyor. Türkiye için bu birliktelik gerekli. Şu anda bu ilişkiyi bozan taraf biz olmayacağız. Aile içinde zaman zaman uyumsuzluklar, anlaşmazlıklar olabilir. Biz sorunların büyümesi taraftarı değiliz. YSK’dan beklenen bir İstanbul kararı da var. Burada durumu netleşmesi de gerekli.”

  MHP LİDERİ ‘TÜRKİYE İTTİFAKI’ İÇİN BAHÇELİ NE DEMİŞTİ

  ‘’Ülke bazlı siyasi bir ittifak olamaz. Bizim ittifakımız cumhurladır, bizim ittifakımız AKP’li kardeşlerimledir. Sayın Cumhurbaşkanımızın Türkiye İttifakı ile neyi kastettiğini elbette bilemeyiz. Ama konunun zillet ittifakı tarafından istismar edildiğini görüyoruz. Bizim inandığımız Cumhur İttifakı’dır. Bizim amacımız milli bekayı sonuna kadar yaşatmaktır. Cumhur İttifakı’na yönelik sabotajlara fırsat vermemektir. Toplam 600 sandalyenin bulunduğu TBMM’de AKP’nin 291, MHP’nin ise 49 milletvekili bulunuyor. İttifakın sona ermesi durumunda bazı düzenlemelerin TBMM’den geçmesi için AKP’nin parlamentoda desteğe ihtiyacı olacak.’’