• Trump, İhvan’ı terör listesine alacak… Ömer Çelik: ‘Vahim sonuçları olur’

  AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, parti genel merkezindeki basın toplantısında Başkanı ’ın Müslüman Kardeşler’i terör örgütü ilan etmeye hazırlandığı haberini ‘Vahim bir hata olur’ değerlendirmesiyle yorumladı.

  Beyaz Saray Basın Sözcüsü Sarah Huckabee Sanders dün (30 Nisan) yaptığı basın toplantısında Trump’ın Müslüman Kardeşler’i terör örgütü ilan etmek için gerekli iç süreci başlatmaya hazırlandığını belirtti.
  Ömer Çelik, Devlet Başkanı Abdülfettah Said Hüseyin Halil es-’nin 9 Nisan’daki Amerika ziyaretinin ardından gelen bu açıklamayı AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Toplantısı devam ederken düzenlediği basın toplantısında şu sözlerle değerlendirdi:

  ‘BUNUN ABD VR AÇISINDAN
  SONUÇLARI OLACAKTIR’

  “Bunun tabi Amerika açısından ve Ortadoğu açısından Avrupa açısından da sonuçları olacaktır. Enteresan olan şudur; ABD’deki hiçbir analist ve ileri gelen güvenlik yetkilisi sadece Ulusal Güvenlik Danışmanı hariç böyle bir tanımın doğru olduğunu söylemiyor. Tam tersine son derece yanlış olduğunu söylüyorlar. Tüm güvenlik uzmanları Trump ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton’ın arkasında olduğu bu kararın son derece vahim sonuçlar doğuracağını söylüyorlar. Bu şekildeki bir karar İslam dünyasındaki bütün demokratik hareketleri bastırma, hukuka saygılı ve şiddet karşıtı bütün hareketleri bastırma sonucu doğuracağı gibi çeşitli yerlerdeki antidemokratik rejimlerin bu tip gruplara sırf onların Müslüman kimliklerinden dolayı güçlü baskıyı ortaya koyacaklarını göstermektedir.

  MÜSLÜMAN KARDEŞLER KİMDİR?

  Müslüman Kardeşler ya da Arapça adıyla el-Müslimin() olarak bilinen grup 91 yıldır İslam dünyasının öne çıkan sosyal gruplarından biri.

  Uluslararası bir Sünni İslam grubu olan İhvan 1928 yılında Hasan el-Banna liderliğinde Mısır’da kuruldu.

  Gönüllülük usulüyle hareket eden Sünni İslam’ın merkezinde olduğu bu politik yapı, zamanla Hamas başta olmak üzere Dünya’nın birçok yerinden farklı İslami grupları da etkisi altına aldı.

  2011 yılında Hüsnü Mübarek’in iktidarına son veren tarihi sürecin başlangıcı olan Mısır’da gerçekleşen Ocak Devrimi ve Tahrir Protestoları’na demokratikleşme adına destek veren grup 2012 yılında yapılan çok partili seçimlerde Adalet ve Hürriyet Partisi’ni ve onun başkan adayı Muhammed ’yi desteklediğini açıklamıştı.

  Mursi’nin seçimleri kazanmasını takip eden süreçte Mısır’da gerçekleşen bazı terör eylemleri, radikal faaliyetler ve kamuoyunda infial yaratan bazı olaylarla ilişkilendirilen grup, özellikle 2013 yılında Abülfettah es-Sisi’nin Mursi iktidarına karşı gerçekleştirdiği başarılı darbeden sonra ağır bir siyasi baskı altına girdi ve bunun sonucu olarak aynı yıl Mısır’da terör örgütü ilan edildi.

  Rusya Federasyonu’nun 2003 yılında, Suriye’nin 2013 yılında, Suudi Arabistan, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin 2014 yılında terör örgütü ilan ettiği İhvan’ın resmi olarak açıkladığı amacı: “Kuran ve Sünnet’i Müslüman aileyi, Müslüman bireyi, Müslüman toplumu ve Müslüman devleti düzenleyen yegane referans olarak bütün İslam dünyasına aşılamak.”