• Cezaevlerine anne çocuk üniteleri… Dışarıdaki çocuklar da annelerini görecek

  Cezaevinde annesiyle kalan çocuklar için ‘çocuk ünitesi’ yapılıyor. Üniteler, hem Ankara hem de Diyarbakır’da, çocukların barınabilmesi için, ev ortamı şeklinde oluşturulacak. Çocukların ve kardeşlerin de aile görüşünden yararlanabilmesi için de bir mevzuat çalışması başlatıldı.

  Ceza ve Tevkif evleri Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Fatih Güngör, cezaevinde annesiyle kalan çocuklara ilişkin, “Hem Ankara’da hem de Diyarbakır’da, bu çocukların barınabilmesi için, orada bir ev ortamı şeklinde oluşturacağımız yeni üniteler inşa ediyoruz ‘anne çocuk ünitesi” dedi. Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdür Yardımcısı Çiftçi de mahkum annelerle birlikte kalan çocukların, aile görüşünden, hapiste olmayan kardeşlerin de aile görüş evlerinden yararlanması önerisiyle ilgili olarak bir mevzuat çalışması yaptıklarını söyledi.

  ‘ANNE ÇOCUK ÜNİTESİ

  TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, Hükümlü ve Tutuklu Hakları Alt Komisyonunun ’ne ilişkin raporunu görüşmek üzere yaptığı toplantıya katılan Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Fatih Güngör, ceza evinde annesinin yanında kalan çocuklara değinerek şöyle dedi:

  “Aslında onlarla ilgili de güzel bir gelişme var, hem Ankara’da hem de Diyarbakır’da, bu çocukların barınabilmesi için, orada bir ev ortamı şeklinde oluşturacağımız yeni üniteler inşa ediyoruz ‘anne çocuk ünitesi’ diye, anne ve çocuklar bu ev gibi ortamda barındırılacaklar. Buna ilişkin olarak, Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsünde Kadın Ceza İnfaz Kurumumuzun yanında bir inşaat başlamış durumda; ihale edildi ve başladı şu anda, inşaat aşaması devam ediyor ve altı ay içerisinde de inşaatın sonuçlanması ve hayata geçirilmesi planlanıyor.

  İkinci olarak da yine benzer bir ünite, Diyarbakır’da da bir ceza infaz kurumları kampüsü açıldı. Oradaki kadın cezaevimizin yanına da Avrupa Birliği projesiyle -şu anda proje süreci de başladı, devam ediyor- yine bir anne çocuk ünitesi inşa edeceğiz.”

  ‘ÇOCUKLARIN AİLE GÖRÜŞÜ, KARDEŞLERİN DE BU AİLE GÖRÜŞÜNDEN YARARLANMA ÖNERİSİYLE İLGİLİ OLARAK DA BİR MEVZUAT ÇALIŞMASI YAPTIK

  Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdür Yardımcısı Yılmaz Çiftci, çocukların aile görüşü, kardeşlerin de bu aile görüşünden yararlanma önerisiyle ilgili olarak da bir mevzuat çalışması yaptıklarını belirterek şöyle dedi:

  “Malum 5275 sayılı Kanun’un 51’inci maddesinde bu husus düzenleniyor. Burada, çocukla görüşte anne ve babası aile görüşünden yararlanabiliyor. Kanun değişikliği gerektiği için bir mevzuat çalışması da başlattık  yani bunun usulünü değerlendireceğiz; artık belli bir yaşa kadar olan, 18 yaş mı olur, 15 ya da 12 yaş mı olur, bu yaşta olan kardeşlerin de bu aile görüşünde anne babasıyla birlikte kardeşinin yanında aile görüş evinde kalma imkânı getirecek bir çalışmayı da başladık.”

  Bu tasarının onaylanması halinde, mahkum anne dışarıdaki çocuğunu da aile görüş evinde görebileceği gibi yanında kalan çocuğu da kardeşiyle görüşebilecek.

  Mehtap GÖKDEMİR/TARAFSIZ HABER AJANSI/ANKARA