• Belediye: Ailesinin 3 katlı evi var; işsiz diye değil sabıka silinmedi diye yakmıştır

  İşsiz vatandaş Eyüp Dal, önce cevap aldığı Şahinbey Belediyesinden daha sonra olumsuz yanıt alınca belediye binası önünde üzerinde döktüğü benzinle kendisini yakmıştı.

  Kamuoyundan gelen büyük tepkinin ardından Şahinbey Belediyesi açıklama yaptı:

  “Eyub Dal ismindeki vatandaş Şahinbey belediyemize gelmiş, sabıka kaydının silinmesi ve iş konusunda yardımcı olunmasını istemiştir. Söz konusu eylemde bulunan vatandaşımızın 11 yıl cezaevinde kaldığı, 26 ay zorunlu kamu hizmetinde çalıştığı ve sabıka kaydı bulunduğuna rastlanmış olup  asıl sorunun ise iş bulma kaygısından ziyade sabıka kayıtlarının silinmesi olduğu tespit edilmiştir” 

  Belediye ailenin maddi durumunun iyi olduğunu ima ederek açıklamada mülk ve gelir dökümü de yaptı:

  “Her gün belediyemize iş başvuruları yapılmakta olup vatandaşlarımız bu konuda yetkili olan İŞKUR’a yönlendirmektedir. Aynı gün saat 12.0 sularında aynı vatandaş Belediye bahçesinde üzerine yanıcı madde dökmek suretiyle kendisini yakmış ve duruma özel güvenlikler anında müdahale etmiş, birkaç saniye içersinde vatandaşımızı söndürmüştür. Olay yerine hemen ambulans çağırmak suretiyle vatandaşımızın hastaneye sevki sağlanmış, ancak maalesef birkaç gün sonra vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. 

  Sosyal yardım ekiplerimiz vatandaşımızın ailesini hem ziyareti hem de sosyal inceleme amaçlı ziyaret etmiş olup, yapılan inceleme neticesinde merhum Eyub Dal’ın evli olup çocuğunun olmadığı, anne babasının sağ olduğu, anne babasının üzerine kayıtlı üç katlı evi olduğu, evlerinin üst katında kendilerinin, orta katında kiracılarının ikamet ettiği, giriş kattaki 2 dükkanda da kiracılarının olduğu, babasının 00 ₺ emekli maaşı olup ayrıca üzerine kayıtlı 4 dönüm zeytin tarlalarının bulunduğu anlaşılmıştır. 

  Belediyemiz hakkında ulusal ve yerel basında çıkan ve vatandaşımızın hayatını kaybetmesine konu eylemin belediyemiz tarafından verilen vaatlerin gerçekleştirilmemesi nedeniyle meydana geldiği şeklindeki haberlerin asılsız olduğunu belirtir, kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

  “AİLENİN KAÇ KATLI EVİ OLDUĞUNU, BABANIN MAAŞINI ARAŞTIRMIŞLAR”

  Şahinbey Belediyesi CHP’li Meclis Üyesi Uğur Kalkan ise olayla ilgili dikkat çeken bir noktayı açıkladı. Kalkan açıklamasında, “Şahinbey Belediyesi tarafından açıklama üzüntümüzü daha da arttırdı. Şahinbey Belediyesi yememiş, içmemiş ailenin gelirini araştırmış” dedi.

  Kalkan açıklamasında şunları aktardı:

  “Öncelikle Şahinbey Belediyesi önünde kendisini yakan vatandaşımıza Allah’tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı diliyorum. Şahinbey Belediyesi tarafından açıklama üzüntümüzü daha da arttırdı. Şahinbey Belediyesi yememiş, içmemiş ailenin gelirini araştırmış. Öyle bir sarrafı olmuşlar ki gelen kişinin işten daha çok sabıka kaydı sildirmek için geldiğini gözlerinden anlamışlar. Sosyal yardım ekipleri ailenin o acısı için de gidip ailenin kaç katlı evi olduğunu, babanın maaşını araştırmışlar. Farz edin ki durumları çok iyi aşırı zenginler iş istemek suç mu, sabıka kaydı sildirmek için olsa bile alın teri ile para kazanmak suç mu? Hem üç katlı evlerinin olması, kiracılarının olması suç mu? Hem size ne ailenin sosyal durumundan. Keşke bunları araştırmak yerine rahmetlinin neden bu yolu ettiğini araştırsaydınız da belki bu eğilimde olan bir kaç kişinin hayatının kurtulmasına vesile olurdunuz.”