• ‘Huawei’nin işletim sistemi birkaç ay içinde hazır olacak’

  Google, Huawei için Android lisansı iptalini açıkladığından beri kullanıcıları bir panik dalgası sarmış durumda. Google – Huawei gerginliğine yeni bir boyut kazandıracak bir iddia geldi. Söz konusu iddiaya göre, Google’ın Android desteğinde mahrum kalma ihtimali bulunan Huawei birkaç ay içinde kendi işletim sistemini hazır hale getirebilir.

  İngiliz basınında yer alan habere göre, Huawei CEO’su Yu Chengdong, kendi çevresine şirketin kendi işletim sistemini birkaç ay içinde hazır hale getireceği bilgisini verdi. Söz konusu işletim sistemi tüm Android uygulamaları ile uyumlu olacak.

  Uzaman görüşlerine göre ise Huawei’nin bu kadar kısa sürede kendi işletim sistemini kullanıma sunması bir hayli zor.

  Huawei bir süredir tıpkı Apple gibi kendi işletim sistemine sahip olabilmek için ciddi mesai harcıyordu. Huawei CEO’su Richard Yu geçtiğimiz yıl Alman Die Welt gazetesine yaptığı açıklamada Google ekosisteminde yer almayı etmelerine rağmen B planı olarak kendi işletim sistemleri üzerinde çalıştıklarını duyurmuştu.

  ABD Ticaret Bakanlığı, öncekşi gün kara listedeki Huawei’ye uygulanan ticari kısıtlamaların bazılarını 90 günlüğüne askıya aldığını açıklamıştı. 

  Peki, alınan karar ile 90 gün sonra Android desteğini kaybetmek ile karşı karşıya kalan Huawei kullanıcılarını neler bekliyor? Türkiye’deki yaklaşık 4 milyon Huawei kullanıcısı endişelenmeli mi? Bu 90 günün sonunda Google yasağı kullanıma girerse ne olacak? işte detaylar…

  OLASI BİR ANDROİD YASAĞI DURUMUNDA HUAWEİ KULLANICILARINI NELER BEKLİYOR?

  Bu senaryo gerçekleşirse Türkiye’deki 4 milyon Huawei kullanıcısı, Google’ın bazı Android güncellemelerinden mahrum kalacak. Yani, Söz konusu bu yasak Google’ın Huawei’yle herhangi bir şekilde doğrudan donanım, yazılım ve teknik destek ilişkisi kurmasını engelliyor

  Yani, Huawei kullanıcıları bu yamaları ancak Android Open Source Project- Android Açık Kaynak Projesi’ne (AOSP) geldiğinde alabilecek.

  GMAİL, CROME, YOUTUBE GİBİ UYGULAMALAR KULLANILAMAYACAK

  Bu uygulama aslında ağırlıklı olarak gelecek modelleri etkiliyor. Bu yasak Huawei’yi en azından kendi işletim sistemini geliştirene kadar mecburi olarak herkese açık olan Android Open Source Project‘i (AOSP) kullanmaya itiyor. Bu versiyonu kullanan ürünlerin Google’ın uygulama ve servislerine erişimi olmayacağını belirtelim. Yani Gmail, Chrome, YouTube gibi uygulamalar kullanılamayacak.

  MEVCUT CİHAZLAR SERVİS GÜNCELLEMELERİ İÇİN İZİN ALMAK ZORUNDA DEĞİL

  Mevcut cihazlar ise Google’dan uygulama ve servis güncellemeleri almak için ayrıca bir izin almak zorunda değil. Ancak güvenlik güncellemelerinin gecikeceğini belirtelim. Çünkü artık yayınlanan güvenlik güncellemelerine doğrudan erişemeyecekler. Önce o güncellemenin AOSP versiyonunun çıkmasını beklemek durumundalar.

  GELECEK CİHAZLAR PLAY STORE VE GOOGLE’IN SERVİS VE UYGULAMALARINDAN YARARLANAMAYACAK

  Resmi Android Twitter hesabından Huawei’nin mevcut cihazları için yapılan açıklama ise şu şekilde: “Amerika Hükümeti’nin eylemleri gereğince izlediğimiz adımlara yönelik kafasında soru işareti olan Huawei kullanıcılarına: Amerika Hükümeti’nin aldığı kararları yerine getirirken, Huawei’nin mevcut cihazlarını kullanan kullanıcıların Google Play servisleri ve Google Play Protect’in sunduğu güvenlikten yararlanabileceğini belirtmek isteriz.” Bu durumda mevcut cihazların güncelleme konusunda sıkıntı çekeceğini, gelecek cihazların ise Play Store ve Google’ın servis ve uygulamalarından hiçbir şekilde yararlanamayacağını söyleyebiliriz.