(EYT) Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, bugün saat 12.00’de ’da merkezi düzenliyor.

Valilikten gelen onayın ardından EYT’liler bugün (26 Mayıs) Yenikapı’da yapılacak miting için çağrı yaptı. Dernek Başkanı Gönül Boran Özüpak, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Her seçim döneminde siyasetçiler vaatleri için, bizler de taleplerimiz için alandayız” ifadelerini kullandı.

GÜRER: AKP’NİN GÖRMEZDEN GELMESİ KABUL EDİLEMEZ

Miting öncesi yazılı bir açıklama yapan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Milyonları ilgilendiren bir konuyu AKP iktidarının görmezden gelmesi kabul edilemez bir durumdur” dedi.

65 YAŞTAN ÖNCE EMEKLİLİĞİN ÖNÜ KESİLDİ

Gürer, TBMM’ye verdiği kanun teklifinin AKP oylarıyla reddedildiğini hatırlatarak “1999 yılında çıkarılan ve geriye doğru işletilen kanun, 2006 yılında AKP iktidarı döneminde yapılan düzenleme ile ‘mezarda emeklilik’ uygulamasına dönüştürüldü ve prim ve gün sayısını doldurmuş olsa dahi 65 yaştan önce emekliliğin önü kesildi. Primini ödemiş, gününü doldurmuş, emekli maaşını hak etmiş kişi için yaş düzenlemesi getirmek onu işsiz kaldığında yoksulluk ve sağlık hizmetlerinden mahrumiyete taşıyor. Hayatının en verimli döneminde çalışıp emekli olmayı hayal eden bu insanlar, emekli olamadığı ve işini kaybettiğinde de yaşlısın diye iş verilmediğinde çaresizlikleri artıyor. EYT’liler sadece hak ettiklerini istiyorlar. EYT’lilere reva görülen yaklaşım, sosyal devlet anlayışı ile örtüşmüyor. Mutlaka sorunu giderecek düzenleme bir an önce sağlanmalıdır” dedi.