Dün 6.0046’ya kadar gerileyen /TL yeni günde de düşüşünü hızlandırdı. Kur % 1’in üzerinde değer kaybıyla ’ye kadar geriledi. TL varlıklar son 2 günde diğer piyasalardan pozitif ayrıştı. S400 konusundaki gelişmeler ve ABD Başkanı Trump ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın telefonda görüşmesinin piyasalardaki iyimserlikte etkili olduğu belirtiliyor.

Dolar önceki gün de S400 haberiyle 14 Mayıs’tan beri ilk kez 5.99 seviyesini test etmişti.

Dün 6.70-6.76 bandında dalgalanan euro bu sabah 6.70’den 6.65’e geriledi, sepet kur 6.35’ten 6.31’e indi. BIST 100 Endeksi dün günü % 0.47 artışla 87 bin 186 puanda tamamlamasının ardından bugün % 2 primli seyrediyor.

Atlas Portföy Genel Müdür Yardımcısı Cem Şekerci son 5 gündür Türk varlıklarda pozitif ayrışma olduğuna dikkat çekerek “S400’lerin Haziran’a erteleneneceği haberi piyada olumlu karşılandı.

“İYİLEŞME SÜREBİLİR”

Bir de emeklilik fonlarına getirilen düzenlemelerle tahvil ve hisse sene piyasasına giriş oldu. Türkiye hisse senedi piyasaları pozitif ayrıştı, bu kura da yansıdı. Piyasalarda iyileşme bir miktar daha devam edebilir. Haber akışına da baktığımızda Trump ile Erdoğan’ın görüşmesi gibi haberler piyasayı bayrama girerken moralli tutmaya devam edebilir” değerlendirmesini yaptı.

Bugün içeride TCMB’nin haftalık rezerv verileri takip edilecek. ABD’de ise ilk çeyrek büyüme verisi izlenecek. Büyümenin % 3 olması bekleniyor.