ABD Başkanı Donald Trump’ın Meksika’ya yönelik vergi artırımı planlarını askıya almasının ardından düştü. Trump’ın kararı hisse senetlerini desteklerken güvenli varlık talebini azalttı.

Asya ve ABD hisse vadelileri, Trump’ın Meksika’nın yasa dışı göç ile ilgili olarak daha sıkı bir tutum benimsemeyi kabul etmesinin ardından vergi artırmayacağı şeklindeki Cuma günkü açıklamasıyla tırmandı.

Altın, ABD’de istihdam verisinin üç ayın en zayıf artışını işaret etmesi ve ücret artışının yavaşlamasıyla geçen hafta yüzde 2.7 ile 2016’dan bu yana en güçlü tırmanışını gerçekleştirmişti.

Hedge fonlarının altın uzun pozisyonları 12 yılın en güçlü artışını kaydetti.

Spot piyasada işlem gören altının onsu TSİ 10:40’ta yüzde 0.98 ekside 1,327.66 dolardan alıcı buldu. Altın fiyatları Cuma günü 1,348.31 dolar ile Nisan 2018’den beri en yüksek seviyesini gördü. Bloomberg Dolar Spot Endeksi fazla değişmedi.

Fiyat hareketi için önemli olabilecek gelişmeler

Meksika Pesosu, Cuma günü açıklanan ABD – Meksika anlaşmasından sonra yaklaşık bir yılın en güçlü yükselişin kaydetti.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in ABD – Çin görüşmelerinde esas gelişmenin bu ay sonunda gerçekleştirilecek olan G – 20 zirvesinde Başkan Trump ile Çinli mevkidaşı Xi Jinping’e bağlı olmasını belirtmesi sonrasında, yatırımcıların dikkati büyük bir ihtimalle Çin’e dönecek.

Fed fonlama oranı vadeli kontratları Temmuz için çeyrek puanlık faiz indirimini neredeyse yüzde 100 fiyatlamış durumda.

Çin Merkez Bankası (PBOC) Pazartesi günkü verilere göre Mayıs ayında altın rezervlerini 61.61 milyon onsa yükseltti. Öncek ay 61.10 milyon ons idi.

Diğer metaller

Spot piyasada işlem gören gümüş yüzde 1.4 değer kaybetti.
Platin fazla değişmedi.
Paladyum yüzde 0.3 geriledi.