• Bitlis Belediye Başkanı: Tabelalar kentin giriş ve çıkışlarına asılacak, belediye binasına asılmayacak

  ’te belediye binası ile kentin girişine ve çıkışına asılan Kürtçe tabelaların indirilmesine ilişkin tartışmalar devam ederken AK Partili Belediye Başkanı , yeni hazırlandığını duyurdu. Tanğlay, Türkçe, Kürtçe ve İngilizce olarak hazılanan yeni tabelaların sadece kentin giriş ve çıkışına konulacağını, belediye binasına ise asılmayacağını söyledi.

  Bitlis’te döneminde belediye binası ile şehrin girişine ile çıkışına asılan Kürtçe tabelalar, 31 Mart seçimlerinden sonra belediyenin ’ye geçmesiyle sökülmüştü. Kendisi de Bitlisli olan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ’e de tabelaların kaldırılmasıyla ilgili eleştiri gelmişti. Demiröz’e İstanbul Sultanbeyli’deki Bitlis İli ve İlçeleri Sosyal Yardımlaşma Derneği’ni (BİDER) ziyaretinde tabela konusundaki rahatsızlık iletilmiş, Demiröz de, tabelaların en kısada sürede takılacağını açıklamıştı.

  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz’ün BİDER ziyareti

  GENEL BAŞKAN YARDIMCIMIZIN AÇIKLAMASI YANLIŞ ANLAŞILDI

  Demiröz’ün açıklaması üzerine Bitlis Belediye Başkanı Nesrullah Tanğlay da konuştu. Tanğlay, “Sayın Genel Başkan Yardımcımızın İstanbul’da bir derneği ziyareti sırasında yaptığı açıklama sanırım yanlış anlaşıldı. Biz şu anda kentin giriş ve çıkışlarına Türkçe, Kürtçe ve İngilizce tabelalar asmak için yeni tabelalar hazırlatıyoruz. Söz konusu tabelalar oralara asılacak. Belediye binasına asılmayacaktır” dedi.

  Bitlis Belediye Başkanı Nesrullah Tanğlay

  BELEDİYENİN TABELALAR İLE İLGİLİ ÖNCEKİ AÇIKLAMASI

  Bitis Belediyesi tarafından indirilen Kürtçe tabelalar ile ilgili daha önce yapılan yazılı açıklamada; “Öncelikle belirtmek isteriz ki, görevi devraldığımız günden beri yaptığımız hiçbir iş ve işlem asla Bitlis halkının hilafına olmamıştır, olmayacaktır. Bilakis halkımızın talep ve ihtiyaçları doğrultusunda hareket etmeye çalıştığımıza halkımız yakinen şahittir. Söz konusu tabela değişikliğinde durum manipüle edilerek servis edildiği şekilde değildir. Görevi devraldığımız hafta belediye girişinde bulunan ve halka rahatsızlık verdiğini düşündüğümüz X-Ray cihazı ve belediye girişindeki güvenlik uygulamasını kaldırdık. Belediye girişiyle ilgili 17 Nisan tarihinde yaptığımız bir dizi düzenleme kapsamında belediye binası önünde asılmış iki tabeladan birini de kaldırdık. Ekte bulunan 1 nolu resimde görülen 2 tabeladan üstte olan ve 2014 yılında belediyeye asılan tabelayı kaldırdık. Söz konusu tabela 17 Nisan tarihinde yani 47 gün önce kaldırılmış olup bu süre içinde halkımızdan konuyla ilgili hiçbir olumsuz tepki almadık. Hiç kimse bize bu tabelayı niçin kaldırdığımızı bile sormadı. Bu da gösteriyor ki 2014 yılında Bitlis halkına sorulmadan asılan tabelanın, Bitlis halkı nezdinde bir kıymeti harbiyesi yoktur, olmamıştır. Tabelanın kaldırılmasının 47 gündür fark edilmemiş olması bile, tabelanın belediyecilik hizmetinde önemsiz bir unsur olduğunun ve halkımızın bu durumu umursamadığının göstergesidir. Belli çevrelerin bir kaşık suda fırtına koparmaya çalışmasının da iyi niyetten uzak, provoke edici olduğu aşikardır. Bizim için esas olan Bitlis halkıdır, Bitlis halkının ihtiyaçlardır, Bitlis halkının hakkı olan hizmettir. Bu hizmeti sunarken belediyemizin başkanlık makamı başta olmak üzere bütün birimlerinde, vatandaş kendisini hangi dilde rahat ifade edebiliyorsa o dilde hizmet veriliyor zaten. Halkımızın bu konuda sıkıntı yaşadığına dair herhangi bir şikayet veya talepte gelmedi bugüne kadar” denilmişti.

  FERİT ASLAN/TARAFSIZ HABER AJANSI/BİTLİS