• “Erdoğan kendisine yapılan haksızlıkları İmamoğlu’na yapıyor…”

  Siyaset Bilimci ve Uluslararası ilişkiler Uzmanı Deniz Ülke Arıboğan, Yavuz Oğhan’ın RS FM’de sunduğu “Bide Bunu Dinle Seçim Özel” programına katıldı. Seçim sonuçlarıyla ilgili soruları yanıtlayan Arıboğan önemli detaylara değindi.

  Yavuz Oğhan’ın “Seçim sonuçları sizi şaşırttı mı?” sorusuna siyaset bilimci Arıboğan “ İmamoğlu’nun kazanacağı açıkçası bana hiç sürpriz olmadı” dedi.

  Deniz Ülke Arıboğan’ın değerlendirmeleri şöyle:

  “KÜRT SEÇMEN ‘ÖCALAN’IN MEKTUBU’ KONUSUNU ÇOK FAZLA DEĞERLENDİRMEDİ”

  “Aslında büyük bir şaşkınlık yaşamadığımızı söyleyebilirim. Fakat, Öcalan’ın mektubu sonrası bazı kırılmalar olması ihtimali vardı. Yani ya bir tarafa ya da öbür tarafa doğru kırılmalar olması ihtimali vardı sonuçların. Görüldüğü kadarıyla hem Kürt seçmen Öcalan’ın mektubu ve Demirtaş’ın Twitter mesajlarını çokta bağımsız görüşler olarak algılamadı ve bu konuyu çok fazla değerlendirmedi.

  “AK PARTİ’NİN VE MHP’NİN TABANINDA BİR KIRGINLIK OLUŞMUŞ OLABİLİR”

  Bir de belki AK Parti’nin ve MHP’nin tabanında bir kırgınlık oluşmuş olabilir. Yani iyi bir seçim stratejisi olmadı gibi görünüyor sonuçları aldığımız zaman.

  “EKREM İMAMOĞLU’NUN KAZANACAĞI HİÇ SÜRPRİZ OLMADI, FARK SÜRPRİZ OLDU”

  Başından itibaren daha önce hep muhalefetin statejisi Erdoğan’ı ve AK Parti’yi hedef almak olurdu. Bütün seçim kampanyalarının liderliğini Erdoğan üzerinden yürütülen bir takım söylemler götürürdü. Bu 31 Mart’tan sonra tamamen Ekrem İmamoğlu oldu.  İktidar partisi sürekli Ekrem İmamoğlu’nun ne kadar kötü olduğunu, yalancı olduğunu, bir takım bağlantılarını örttüğünü ortaya çıkardı. Öbür tarafta ne kadar iyi, umut oldu olduğunu söyledi ve sadece Ekrem İmamoğlu konuşuldu. Yani Bir tek figürün konuşulduğu bir seçimde popülaritenin artması anlamında da bütün o sürecin liderliğini götürmesi bağlamında da Ekrem İmamoğlu’nun kazanacağı açıkçası bana hiç sürpriz olmadı. sadece fark sürpriz oldu. Fark sadece İstanbul’u değil Türkiye genelini etkileyecek bir farktır.

  “ERDOĞAN KENDİSİNE YAPILANLARI İMAMOĞLU’NA YAPIYOR”

  Aslına bakarsanız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a yapılanların tamamını, aynısını şu anda kendisi Ekrem imamoğlu’na yapıyor. Hapse atmak, muhtar bile olamaz söylentileri, belediye başkanı olamaz, hapse atılır gerekirse söylentiler, yani bunlar çok ilginç bir biçimde kendisine yapılanların aynısı. Bence halk bunu kabul etmedi ve Cumhurbaşkanının kendisine de yakıştırmadı”

  “İMAMOĞLU’NUN TÜRKİYE’NİN LİDERİ OLABİLECEK BİR BİRİKİMİ HENÜZ OLUŞMAMIŞTIR”

  Arıboğan ‘erken seçim’ söylentileriyle ilgili ise şöyle konuştu:

  “Erken seçim baskısı olacaktır. Ancak şunu göz ardı etmemek gerekir. Ekrem İmamoğlu henüz çok genç ve tecrübesiz. Türkiye’nin liderliğine doğru yürüdüğünde yeni rakibi Erdoğan olacaktır. Türkiye’in lideri olabilecek bir birikimi ve tecrübesi henüz oluşmamıştır. Bu da prematüre doğum olacaktır. Ve en büyük kaybı da bu olacaktır. Erken doğurursanız potansiyel bir adayı yok etme ihtimaliniz söz konusu olabilir.”

  Yayının tamamını izlemek için bakınız: