’da İstanbul’da 17 yıl sonra ağır bir yenilgi alan Cumhurbaşkanı ve Genel Başkanı Recep Tayyip , partisinin grup toplantısında konuştu. , “Pazar günü yapılan İstanbul yenileme seçiminin de şehrimize ve ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum. CHP adayı Ekrem ’nu bir kez daha tebrik ediyorum. İstanbul halkının kararının başımızın üzerinde yeri var” dedi.

Erdoğan’ın açıklamasından öne çıkan başlıklar şöyle:

31 MART’TA SORUNLAR TESPİT EDİLMİŞTİ

 • Pazar günü yapılan İBB seçimi başkanlığının ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum. CHP adayı Ekrem İmamoğlu’nu bir kez daha tebrik ediyorum. İstanbul halkının kararının başımızın üzerinde yeri var. Biliyorsunuz 31 Mart’ta sorunlar tespit edilmişti. Bunun üzerine YSK seçimlerin yenilenmesine karar vermişti.
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM’deki grup toplantısına katıldı. İstanbul’da seçimi kaybeden Binali grup toplantısı açılışı sırasında Erdoğan’ın yanında oturdu…

MİLLİ İRADENİN ÜZERİNDEKİ ŞAİBENİN KALKMASI BAKIMINDAN ÖNEMLİDİR

 • Binali Bey, İstanbul’da bürokrat olarak başladığı, vekil, bakan, başbakan, Meclis Başkanı olarak sürdürdü. İstanbul halkının taktiri bu şekilde gerçekleşti. Son seçim kimin kazandığının ötesinde milli iradenin üzerindeki şaibenin kalkması bakımından önemlidir.

EN ŞAİBESİZ ŞEKİLDE MİLLİ İRADENİN TECELLİ ETMESİ…”

 • Bizim için için asıl önemli olanın, milli iradenin en sağlıklı, en güvenli, en şaibesiz şekilde tecelli etmesi olduğunu belirterek, “Son seçim, kimin kazandığının ötesinde, milli iradenin tecellisiyle ilgili tereddütleri ortadan kaldırması bakımından başlı başına değerli, kıymetlidir…

“BİZİM ANLAYIŞIMIZDA MİLLETE KÜSMEK, HELE HELE SUÇLAMAK ASLA YOKTUR”

 • Bizim siyaset anlayışımızda millete küsmek, darılmak, hele hele milleti suçlamak asla ve asla yoktur.

“İSTANBUL’DA 25 İLÇEDE EN GÜZEL HİZMETİ VERMENİN GAYRETİ İÇİNDE OLACAĞIZ”

 • Geçtiğimiz pazar günü de yüzde 45 olan gerçekleşti. İstanbul’da sahip olduğumuz 25 ilçe ile halkımıza en güzel hizmeti vermenin gayreti içinde olacağız. Yatırımlarımızı, hedeflerimizi hayata geçirmeye devam edeceğiz. önümüzde Cumhurbaşkanlığı ve Meclis için 4 yıllık, belediye için 5 senelik kesintisiz bir dönem bulunuyor. Siyasi anlayışımızda millete küsmek, darılmak, suçlamak yoktur.

“MİLLETİMİZİN VERDİĞİ MESAJLARI GÖRMEZDEN GELEREK KULAĞIMIZIN ÜSTÜNE YATMA NİYETİNDE DEĞİLİZ”

 • Her alanda nerelerde eksiklik, kopukluk olduğunu tespit edeceğiz. Bu değerlendirme sonucunda atmamız gereken adımları atacağız. Milletimizin verdiği mesajları görmezden gelerek kulağımızın üzerine yatma niyetinde değiliz.
 • Milletimizin sevgisine layık olmak için Allah ömür verdikçe çalışmaya devam edeceğiz.

“MİLLET 24 HAZİRAN VE 31 MART’TAKİ İRADESİYLE AK PARTİ’YE VE MHP’YE ‘DURMAK YOK YOLA DEVAM’ DEDİ”

 • “Millet 24 Haziran ve 31 Mart’taki iradesiyle AK Parti ve MHP’ye, ‘Durmak yok yola devam’ dedi.”

“ULUSLARARASI ALANDA ÜZERİMİZE SALDIRDIKLARINDA MİLLETİMİZLE BİRLİKTE ONE MINUTE DEDİK… GEZİ OLAYLARINDA SOKAĞI KARIŞTIRDIKLARINDA MİLLETİMİZLE BİRLİKTE DURDURDUK”

 • Vesayet güçleri üzerimize geldiğinde çareyi milletimize sığınmakta aradık. Mücadeleye devam edecek gücü hep milletimizden aldık. Uluslararası alanda üzerime saldırdıklarında milletimizle birlikte ‘One minute’ dedik. Gezi olaylarında sokağı karıştırdıklarında milletimizle birlikte durdurduk.

“SİPARİŞ ETTİĞİMİZ S-400 HAVA SAVUNMA SİSTEMİNİ ÖNÜMÜZDEKİ AY ALMAYA BAŞLIYORUZ

 • Kim ne yaparsa yapsın, milletimizle birlikte kararlıkla mücadele etmeye devam edeceğiz. Yarın G-20 Zirvesi için Japonya-Çin ziyaretimiz var. G-20’de ikili ilişkilerimizi konuşacağız. Bakanlarımızla birlikte orada bu gelişmeleri yoğun bir şekilde ele alacağız.
 • Sipariş ettiğimiz S-400 hava savunma sistemlerini inşallah önümüzdeki ay teslim almaya başlıyoruz.

“S-400 EGEMENLİK HAKLARIMIZA YÖNELİK BİR KONU, GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ”

 • Türkiye kendi güvenlik konusunda baskılara boyun eğmek durumunda değildir. S-400 meselesi doğrudan egemenlik haklarımıza yönelik bir konudur, bundan geri adım atmayacağız.
 • BM Genel Kurulu’na katılacağız. Çok sayıda ikili görüşme gerçekleştireceğiz. Körfez’deki gerilimin geride bırakılması için elimizden geleni yapıyoruz. Dünya çapında İslam’a, Türklere yöneltilen politikalara karşı en gür sesimizi çıkarıyoruz.”

“İMRALI’DAKİ TERÖRİSTBAŞININ AÇIKLAMALARI İÇ POLİTİKADA VE BÖLGE POLİTİKALARINDA CİDDİ GÖRÜŞ AYRILIKLARININ ORTAYA ÇIKTIĞININ İŞARETİDİR”

 • İmralı’daki teröristbaşının son günlerde kamuoyuna yaptığı açıklamalar ve bununla ilgili değerlendirmeler, örgüt içinde hem iç politikada hem de bölge politikalarında ciddi görüş ayrılıkları ortaya çıktığının işaretidir.

“ŞU ANDA EN ÖNEMLİ KONU, TERÖR KORİDORU… TERÖR KORİDORUNU GÜVENLİK KORİDORU HALİNE GETİRMEK İSTİYORUZ”

 • Şu anda bildiğiniz gibi en önemli konu terör koridoru. Bu terör koridorunu güvenlik koridoru haline getirmek istiyoruz. Türkiye’de mültecilerde oralarda yerleşim imkânı sağlayalım.

“MERKEL VE TRUMP İLE KONUŞTUM ‘İSABETLİ’ DEDİLER AMA BİR GELİŞME OLMADI… LAF OLA BERİ GELE…”

 • Trump güvenli bölge ifadesini kullandı ama mali desteği vermedi. Sayın Merkel’le de konuştum; bu projenin isabetli olduğunu söyledi ama herhangi bir gelişme olmadı. Laf ola beri gele. Ondan sonra herhangi bir şey yok. Sınırlarımız ötesindeki güvenli bölgeleri mümkün olduğunca genişletmeye çalışıyoruz. Bu fotoğraf içinde milletimiz 31 Mart ve 23 Haziran’da AK Parti ve MHP’ye durmak yok yola devam demiştir.

“(AKŞENER’E) SÖZDE SİYASET YAPANLAR… NEYSE İSİM VERMEYEYİM ŞİMDİ”

 • Gece gündüz çalışmak suretiyle bu hedefe ulaşacağız. Ekonomi gündemimiz en üst sırada yer alacaktır. Maalesef Türkiye’de sözde siyaset yapan birileri eğitimde, ulaşımda, sağlıkta attığımız adımları küçümseme ile kendilerine prim yapmaya çalışıyor. Birileri Yüksek Hızlı Tren getirdiniz diye mi size oy verecek diyor. Ne kaldı, sen niye varsın o zaman? Siyasi kadrolar bu ülkede ne yapar? Bir vatandaşımızın tebriğini sizlere göstermek isterim. Sözde siyaset yapanlar, neyse isim vermeyeyim şimdi… (Erdoğan, burada bir vatandaşın kendisine tünelden geçerken çektiği teşekkür videosunu izletti.) O da izlerse anlar.
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM’deki grup toplantısında bir video kaydı izletti. ( Cumhurbaşkanlığı / Murat Çetinmühürdar – AA)
 • Bu hanımefendi hâlâ anlayamadı. Dağları yüzlerce tünelle deldik, buralara geldik. Bir teşekkür etmesini bilin. Siz de geçmişte bakanlık makanlık da yaptınız, siz neden bunları yapamadınız? İşte kıskançlık çok kötü bir illet. İsteseler de istemeseler de biz bu yolları yapmaya devam edeceğiz. Yavuz Sultan Selim, Osmangazi Köprülerini yapmaya devam edeceğiz.

“ESNAFIMIZIN, ÇALIŞANLARIMIZIN HANGİ SIKINTILARI YAŞADIĞINI GAYET İYİ BİLİYORUZ”

 • Esnafımızın, çalışanlarımızın hangi sıkıntıları yaşadığını gayet iyi biliyoruz. Enflasyonu yeniden tek haneli rakamlara indirmeye çalışıyoruz. Türkiye’nin üretimdeki ve insan gücündeki potansiyelini bilenler ülkemize yönelik saldırıları istikrara yoğunlaştırıyor.

“TEDBİRLERİMİZİ ALIYORUZ, EKONOMİMİZİN YÜKSELİŞE GEÇTİĞİNİ GÖRECEĞİZ”

 • Biz de tedbirlerimizi buna göre alıyoruz. Dengeli büyümeyi hedef alan bir program ortaya koyuyoruz. Ekonomimizin yükselişe geçtiğini göreceğiz.

“MERKEZ BANKASI DÖVİZ REVERVİMİZ YENİDEN 100 MİLYAR DOLAR SEVİYESİNE YAKLAŞTI”

 • Merkez Bankası döviz rezervlerimiz yeniden 100 milyar dolar seviyesine yaklaştı. Ülke risk primimiz geriliyor. Güven endesklerinin hepsinde olumlu yönde yükseliş gözüküyor. İhracat ve turizm sektöründeki olumlu yükseliş sürüyor. Cari fazla vermeyi bekliyoruz.

“TBMM GÜNDEMİNDE PEK ÇOK REFORM DÜZENLEMESİ VAR”

 • Mart ayından itibaren artıya geçmeye başladık. Uluslararası yatırımcıların ülkemize ilgisi artarak sürüyor. Türkiye’yi bölgesel krizler ve iç politika üzerinden sıkıştırmaya çalışanlara fırsat vermiyoruz.
 • Yargı reformu stratejisini açıkladık. Yeni askerlik sistemi başta olmak üzere TBMM gündeminde pek çok reform düzenlemesi var.

“CUMHURBAŞKANLIĞI YENİ YÖNETİM SİSTEMİNİN BİR YILLIK UYGULAMA SONUÇLARINI, GELİŞTİRİLMESİ GEREKEN YÖNLERİYLE İLGİLİ ÇALIŞMA BAŞLATTIK”

 • Cumhurbaşkanlığı bünyesinde yeni yönetim sisteminin bir yıllık uygulama sonuçları, eksikleri, aksaklıkları ve geliştirilmesi gereken yönleriyle ilgili bir kapsamlı çalışma başlattık. Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay Bey’in koordinasyonunda ilgili tüm kesimlerin katılımıyla bu değerlendirme çalışmasını gerçekleştireceğiz.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin TBMM’deki grup toplantısına katılarak bir konuşma yaptı. ( Murat Kaynak – Anadolu Ajansı )

TIKLAYINIZ: İYİ Parti Lideri Akşener’den Erdoğan’a Game of Thrones’lu hatırlatma: Winter is coming (Kış geliyor)

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 23 Haziran’da Ekrem İmamoğlu’nun fark atarak Binali Yıldırım karşısında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı kazanmasının ardından Twitter hesabından bir açıklama yaparak Ekrem İmamoğlu’nu tebrik etmişti.

TIKLAYINIZ: Erdoğan, ilk kez kamera karşısına çıkmadı: Ekrem İmamoğlu’nu tebrik ediyorum