• Merkez Bankası’nın zor günlere sakladığı yedek akçesi Hazine’ye aktarılıyor, ekonomistler eleştiriyor

  ve Maliye Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda TL olarak tutulan ve olağanüstü durumlarda kullanılan “yedek akçe”nin kalıcı olarak bütçeye aktarılmasıyla ilgili yasa değişikliği yapıyor.

  Merkez Bankası, kârının yüzde 20’sini Türk Lirası olarak yedek akçe hesabında tutuyordu. Bakanlığın yaptığı düzenlemeye göre bu oran yüzde 6’ya inecek ve buna karşılık gelen tutar her yıl Hazine’ye aktarılacak.

  Yedek akçe değişikliği, Merkez Bankası Kanunu’nun 60’ıncı maddesinin yeniden düzenlenmesini öngörüyor. Maddenin bankanın yıllık safi kârının yüzde 20’sinin yedek akçeye ayrıldığını belirten a fıkrası kaldırılıyor.

  Bu fıkranın yerine, “Son yıl karından ayrılan ihtiyat akçesi hariç, birikmiş ihtiyat akçeleri her yıl kara katılarak dağıtılabilir” ifadesi ekleniyor.

  Bloomberg HT, iki kaynağına dayandırdığı haberinde, düzenlemenin Türk Ticaret Kanunu’na uygun olarak hazırlandığını ve bir kereye mahsus olmayacağını duyurdu.

  Yedek akçe ne için var, hangi durumlarda kullanılıyor?

  Yedek akçe, kanun gereği, Merkez Bankası’nın olağanüstü durumlarda kullanılmak üzere ayırdığı rezervler anlamına geliyor. Yedek akçeler, Merkez Bankası’nın bilanço verilerine göre 2018 yılı sonunda 27,6 milyar lira seviyesindeydi. Şu anda MB’de yaklaşık 0 ’nin yedek akçe olarak rezervlerde olduğu biliniyor.

  Yedek akçe haberi ile dolar yükselişe geçti

  Bu sabaha 5.77 civarında yatay seyirle başlayan dolar/TL, Merkez Bankası’nın ‘yedek akçesi’nin bütçeye aktarılmasıyla ilgili düzenlemenin Meclis’e geldiği haberiyle yükselişe geçti. Kur 5.7911’e kadar yükseldi.

  Ekonomistler tepkili: Sorunu çözecek değil, derinleştirecek bir kulvara giriliyor

  Uğur Gürses: Seçimde kaybeden iktidarın ekonomik sorunları temelden çözmesi mümkün değil; tersine “maceracı” yollara kayacak. Merkez Bankası kaynaklarına el atmak gibi… İşte bu yüzden, sorunları çözmek yerine derinleştirecek bir kulvara giriyorlar. Derinleşen kriz Türkiye’yi erken seçime sürüklüyor. Reuters‘in haberine göre 46 milyar TL’lik ihtiyat akçesini Hazine‘ye aktarmaya girişilmiş yeniden.

  Para yok, seçimden sonra hiç beklemediler

  Prof. Yalçın Karatepe: Para yok. “Seçimden sonra yedek akçeyi alırlar” demiştik. Hiç bekletmediler.

  Mustafa Sönmez: Merkez Bankası yedek akçesini Hazine’ye aktarma operasyonunu TBMM’ye getiriyorlar. Yedek akçe miktarı %20’den %6’ya indirilince, kâr miktarı, dolayısıyla Hazine’nin el koyacağı tutar artacak.

  Atilla Yeşilada: Yıllardır sorardınız karşılıksız para basma nasıl olur diye, cevabını bugün aldık.