’nde oy çokluğuyla seçilen ’li aday KHK’lı olması gerekçe gösterilerek, yerine getirilen AK Partili getirilmişti. Beyoğlu, kardeşi Haşim Mertoğlu’nu ve eski İl Başkanı ’ı başkan yardımcısı yaptı. Meclis çoğunluğu bulunan HDP’den de karşılık geldi. Başkan yardımcıları için çay, simit ve yol parası hesaplanarak, aylık 160 liralık ödenek çıkarıldı.

FERİT ASLAN/TARAFSIZ HABER AJANSI/DİYARBAKIR

31 Mart yerel seçimlerinde Diyarbakır’ın Bağlar ilçesindeki belediye başkanlığını HDP kazanmıştı. Ancak, eş Başkan Zeyyat Ceylan’ın KHK’lı olduğu gerekçesi ile mazbatanın AK Partili Hüseyin Beyoğlu’na verilmişti. Diğer eş başkan Zübeyde Zümrüt, mazbatanın AK Parti’ye verilmesini HDP grubuyla birlikte protesto etmişti.

HÜSEYİN BEYOĞLU-BAĞLAR BELEDİYE BAŞKANI

OY ORANLARI: HDP YÜZDE 72 – AK PARTİ YÜZDE 25

Bağlar Belediyesi’nde şimdi de belediye başkan yardımcıları krizi yaşanıyor. Mazbata ellerinden alınan HDP’li , Bağlar Belediyesi’ni yüzde 72 oyla kazanmalarına rağmen, kararıyla “gasp edilerek”, belediyenin ellerinden alınıp, yüzde 25 oy olan ak partiye verildiğini belirtti.

ZÜBEYDE ZÜMRÜT-BAĞLAR BELEDİYESİ MECLİSİ HDP GRUP BAŞKANI

BUYURSUNLAR GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİ YAPSINLAR

Zümrüt, “Belediye meclisinde çoğunluk bizde belediye başkanı göreve başlar başlamaz, memur kontenjanından kardeşi Haşim Mertoğlu’nu başkan yardımcısı yaptı. Meclisten ise, AK Parti’nin Diyarbakır eski İl Başkanı Muhammed Akar’ı başkan yardımcısı yaptı. Biz bu işi gönüllü yürütüyoruz. Meclisten aldığımız karar ile, başkan yardımcılığı için çay, simit ve yol parasını hesaplayarak, aylık 160 liralık ödeneği uygun bulduk. Bu yöndeki kararı da mecliste oy çokluğuyla aldık. Gönül belediyeciliği yaptıklarını söylüyorlarsa buyursunlar yapsınlar” diye konuştu.