Başkanı İmamoğlu, sürecinde ile aralarında geçen “birlikte çay içme” konusunda, “Seçimden önce olsaydı o çay çok lezzetli olurdu. Bundan sonraki çaylarımızı içeriz sorun yok. Ama bu aşamadan sonra sanırım yakışan beni ziyaret edip, benim kahvemi içmesi. ’yi ziyaret etmesi, gelip tebrik etmesi. Televizyonlardan değil de gelip tebrik etmeli” dedi. İmamoğlu, Genel Sekreter ile birlikte İBB’den istifa eden sekiz kişi için de, “Pazartesi günü kendilerini çağırdım. Sohbet edeceğiz, kararlarını konuşacağız. Tecrübelerini konuşacağız, neler yapabiliriz onu konuşacağız” dedi.

TARAFSIZ HABER AJANSI

CHP ve İYİ Parti ile Gönüllüleri yöneticileriyle Zeytinburnu Çırpıcı Sosyal Tesisleri’nde öğle yemeğinde bir araya gelen İBB Başkanı , basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

İBB genel sekteri, yardımcıları ve hukuk müşavirinin istifalarının sorulması üzerine İmamoğlu, “Görev değişimleri elbette olur. Hizmet ettiler. Elbette herkesin doğruları vardır eksikleri vardır. Pazartesi günü kendilerini çağırdım. Sohbet edeceğiz, kararlarını konuşacağız. Tecrübelerini konuşacağız, neler yapabiliriz onu konuşacağız. Şu anki görevi bırakmalarında statü beklentileri olabilir. Pazartesi davet ettim. Konuşacağız” dedi.

TELEVİZYONLARDAN DEĞİL DE GELİP TEBRİK ETMELİ

Rakibi Binali Yıldırım’ın “Çay davetim geçerli” sözü hatırlatılınca İmamoğlu, “Binali Bey’e teşekkür ederiz her şeyden önce. Seçimden önce ben, 4 gün kala, 5 gün kala sürekli çay davetini beklediğimi ısrarla söyledim. Seçimden önce olsaydı o çay çok lezzetli olurdu. Bundan sonraki çaylarımızı içeriz sorun yok. Ama bu aşamadan sonra sanırım yakışan beni ziyaret edip, benim kahvemi içmesi. İBB’yi ziyaret etmesi, gelip tebrik etmesi. Televizyonlardan değil de gelip tebrik etmeli. Ben olsam öyle yapardım. Ama daha önceki çay içme davetini ben şöyle algılamıştım; yaptığımız ortak TV yayından sonra, seçim bitmeden bir araya gelip çay içelim seçimin harareti düşsün topluma güzel mesajlar çıksın. Meydanlardan da bunu dile getirdim. Ama olmadı. Dolayısıyla şu an hoş olan bizi televizyonlar üzerinden tebrik etmesi değil de gelip bize makamda ’de ziyaret etmesi, bize yakışan da onu en güzel şekilde ağırlamak olur. Kahveyi hep beraber içeriz. İnşallah 40 yıl da hatırı olsun” diye konuştu.

YILDIRIM’IN AÇIKLADIĞI PROJELERİ İNCELEYİN DEDİM

İmamoğlu, “Yıldırım’ın açıkladığı projeleri arkadaşlarıma inceleyin dedim. Bizden farklı ne var bakın. Gerçekten iyi analiz yapılmış bir şey varsa, inceleyin dedim. Hatta diğerleri gibi yapmam. Böyle bir şeyi uyguladığım zaman da iyi ki böyle bir şey yapmışsınız diye de teşekkür ederim. Pazartesi itibari ile ittifak partimiz İYİ Parti başta olmak üzere bütün siyasi partileri tek tek ziyaret edeceğim İstanbul’da. Bütünlükçü bir yönetim anlayışını, partiler üstü bir yönetim anlayışını ispat etmek istiyoruz. Sayın Yıldırım da her zaman arayacağım bir kişidir” dedi.

Belediyenin şirketlerinde yönetim kadrosu belirleme yetkisinin başkandan alınmasına ilişkin karar için de İmamoğlu, “Ankara’ya ve İstanbul’a karşı özellikle yapılmış bir hamle. Ama biz bu hamleler ilgili Ankara’da bir dava kazanıldı. Süreci takip ediyoruz umarım yanlıştan geri dönerler. Görüşme imkanımız olursa başta sayın Cumhurbaşkanı ve diğer tüm yetkililerle de bu konuyu bizzat görüşeceğim” diye konuştu.