• Arınç’tan Babacan’a soruşturma yorumu: Bu savcılar Cumhurbaşkanımıza karşı yanlış içindeler

  ’ı engelleme girişimleri Babacan’ın parti kurmasını hızlandırır diyen Bülent Arınç, “Henüz kapılar kapanmadı” diyerek Babancan’ın AK Parti’ye dönebileceği izlenimi verdi.

  Yeni Parti kurma hazırlığındaki Ali Babacan’ın bakanlık dönemine ilişkin soruşturma başlatıldığı haberlerini değerlendiren Bülent Arınç, “Bu savcılar hukuku biliyorlarsa bence sayın Cumhurbaşkanımıza ve hükümete karşı yanlış içindeler” dedi.

  Habertürk’te konuşan Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Bülent Arınç, eski Ekonomi Bakanı Ali Babacan dönemi hakkında soruşturma başlatılmasının hukuken de siyaseten de yanlış olacağını savundu. 

  Bir bakanın yargılanması konusunda Anayasada özel hükümler bulunduğunu belirten Arınç, “bunu sayın savcının bilmesi lazım” dedi.

  “SAVCI BUNU DÜŞÜNSÜN AKLINI BAŞINA ALSIN”

  “İkincisi bu bakana herhangi bir suçlama varsa, sayın savcım şunu bilsin, Kurulu’nda ortak sorumluluk esastır. Bunu düşünsün, aklını başına alsın. Bakanlık yaptığına, görevinden dolayı suçlamalar olacaksa bütün Bakanlar Kurulu’nu ortaya koyacak uygulama yapması lazım. Eğer Babacan’ın yeni parti kurmak iddiasına karşı böyle bir tehdit öngörülüyorsa Babacan’ın parti kurmasını hızlandırırsınız.”

  AKŞENER’İN TEHDİT EDİLMESİ DE YANLIŞTI

  Seçimlerden önce Meral Akşener’e karşı yöneltilen tehditlerin de yanlış olduğunu belirtmiştim diyen Arınç, “eski bir arkadaşımızı başka bir partide görev yapıyor diye suçlamak çok insani değil. Bu suçlamalar kabak tadı veriyor” dedi.

  “BABACAN İÇİN KAPILAR KAPANMADI”

  Ali Babacan’ın AK Parti’ye yeniden dönebileceği imasında da bulunan Arınç bu olasılığı yüzde 20 olarak tanımladı. Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun iktidara yönelik sözlerine de değinen Bülent Arınç şöyle devam etti:

  “Benim talebimle sayın Babacan’la bir görüşmem oldu. Her şeyi konuştuk. Ben Babacan’ı çok severim. Geçen bir haber çıktı, çok üzüldüm. Güya ben ikisiyle değerlendirme yapmışım, güya yemekteymişim. Allah korusun arkadaşlarımı çok sever ve takdir ederim. Ben onlardan farklı düşünüyorum. AK Parti’ye verecek parti kurulmasını uygun görmüyorum. Ama şahsen onları çok seviyorum. Cumhurbaşkanımızın bir şey  deklare etmesi lazım. Başta söylediğim gibi Şeyh Edebali’nin vasiyetine uygun olarak tekrar arkadaşlarımla elele vereceğim, bu ülkeyi ileri götürmek için, şimdiye kadar hatalarımız olmuştur, elele verip, kucaklaşalım, tekrar Türkiye’yi 2023’lere ve hedeflere götürelim diyebilir. Bu olasılık en yüzde 20’lik var. Kapılar kapanmadı, arkadaşlarımın iyi niyette olduklarına inanıyorum. Onlar gidişatın eksiklikleri, bu takdirde giderlerse daha kötü olacağına inanıyorlar. Sayın Davutoğlu’nun bildirisinde bunda yanlış yok diyebilirsiniz. Külliyen bir zihniyet değişimine ihtiyaç var. Bir ağlamaya ihtiyaç var. Biz ne çilelerden, zindanlardan geçtik kardeşim.”