• ODTÜ’de ağaç kesimi durdu. Çankaya Belediye Başkanı: “Kazı izni ve inşaat ruhsatı yok”

  Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) kavaklık alana yapılmak istenen ve “Truva atı” olarak nitelendirilen Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) yurduna karşı ODTÜ’lü öğrenciler 55 gündür nöbetteydi. Öğrencilerin direnişi sürerken bu sabah saatlerinde üniversiteye polis girdi. Öğrencileri bölgeden uzaklaştırılması ve bazılarının gözaltına alınmasının ardından ağaçlar teker teker kesilmeye başladı. Gözyaşları içinde kesime engel olmaya çalışan öğrencilere sosyal medyadan da destek büyüdü. Bir süre sonra ağaç kesiminin durdurulduğu açıklandı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da, devreye girdi, “Süreci karşılıklı uzlaşma ile sürdüreceğiz” dedi.

  Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan Twitter hesabından yaptığı açıklamayla polisin ODTÜ’ye girdiğini duyurdu.

  Mimarlar Odası geçen günlerde ODTÜ’de yapılmak istenen KYK yurdu inşaatının ruhsatsız olduğunu ifade ederek suç duyurusunda bulunmuştu.

  HDP milletvekili Murat Çepni de ODTÜ Kavaklık’ta. Çepni, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “ODTÜ Kavaklık alanı polis tarafından ablukaya alındı” dedi. CHP 26. dönem Ankara milletvekili Aylin Nazlıaka da Twitter hesabından ODTÜ Kavaklık’ta olduğunu ve durumun acil olduğunu kaydetti. Nazlıaka İnstagram hesabından yaptığını da belirtti.

  https://www.dailymotion.com/video/x7cro6e

  Paylaşımlara göre, polis protestocu öğrencileri alandan çıkardı. İş makinelerinin çalıştırılmasıyla ağaçlar kesilmeye başlandı…

  https://www.dailymotion.com/video/x7crofc
  https://www.dailymotion.com/video/x7croql
  https://www.dailymotion.com/video/x7croym

  TEPKİLERİN ARDINDAN REKTÖRLÜ AĞAÇ KESİMİNİ DURDURDU

  Polis eşliğinde yapılan ağaç kesimine ODTÜ öğrencilerin büyük tepki verdi ancak polis tarafından bölgeden uzaklaştırıldılar. Bazı öğrenciler gözaltına alındı. Sosyal medyada da tepkilerin artmasının ardından ağaç kesiminin durdurulduğu açıklandı. Kalabalık öğrenci topluluğuna açıklama CHP milletvekili Gamze Taşçıer tarafından yapıldı.

  https://www.dailymotion.com/video/x7crzu6

  Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen de konu ile ilgili sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı. Taşdelen, söz konusu alanın kazı izni ve inşaat ruhsatı olmadığını belirterek, “Bu tespitlerle denetim yapmaya giden belediyemiz görevlileri rektörün talimatıyla kampüse sokulmuyor ve görev yapmaları engelleniyor” dedi.

  MANSUR YAVAŞ DA DEVREYE GİRDİ

  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da, ODTÜ için devreye girdi ve Rektör Mustafa Verşan Gök ile görüştü. Yavaş, görüşmeyi sosyal medya hesabından, “Bugün ODTÜ’de yaşananlar üzerine rektör Sayın Mustafa Verşan Kök ile görüştük. Ankaralıları ve tüm kamuoyunu doğru bilgilendirecek ve sorunu çözüme kavuşturacak bir süreci karşılıklı uzlaşma ile sürdüreceğiz. Kamu vicdanını korumak için çabalarımız devam etmektedir” sözleriyle paylaştı.