• Türkiye’nin önde gelen 3 araştırmacısı “Babacan’ın partisi” siyasi dengeleri değiştirir görüşünde

  Türkiye’nin önde gelen üç anket şirketi ANAR ve A&G Araştırma’nın genel müdürleri ile MAK Danışmanlık Başkanı sonbaharda kurulması beklenen yeni partinin potansiyelini değerlendirdi. 

  11. Cumhurbaşkanı ’ün de desteği ile eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan önderliğinde sonbaharda kurulması beklenen yeni partinin muhtemel oy oranına ilişkin öngörüler kamuoyunun öncelikli gündem maddeleri arasında girdi. 

  Babacan ve Gül’ün yanı sıra Beşir Atalay, Haşim Kılıç, Sadullah Ergin, Nihat Ergün, eski bakanlar Ertuğrul Günay ile Mehmet Şimşek, ekonomist Daron Acemoğlu ve Anayasa Mahkemesi eski raportörü Osman Can’ın da dahil olacağı öngörülen oluşum Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Kuracaksanız acele edin, dedim” açıklamasının ardından AK Parti oylarındaki muhtemel bölünme hesaplarıyla manşetlere taşındı.

  O manşetler de araştırma şirketlerini harekete geçirdi. RS FM’de yayınlanan Yavuz Oğhan’dan Bidebunudinle programına konuşan MAK Danışmanlık Başkanı Mehmet Ali “Türkiye’de yeni bir siyasi partiye ihtiyaç var mı” sorusunu yönelttikleri seçmelerin üçte birinin “Evet” yanıtın verdiğini belirtti.

  Yeni partiye ihtiyaç olduğu ya da mevcut partinin kendisini yenilemesi görüşündeki seçmenlerin yüzde 30’lara varan oranla en fazla AK Parti’de görüldüğünü dile getiren Kulat, bu yöndeki en düşük oranın ise MHP seçmeninde olduğunu aktardı. MHP seçmeninde oranın düşük olması ise İYİ Parti ile birlikte zaten bu arzunun karşılanmış olmasına bağlanıyor. 

  Halihazırda AK Parti’de bir kan kaybı olduğu belli diyen Kulat, kamuoyunun özellikle ekonomi ve adalet konularına ilişkin beklentisi olduğunu ifade etti.

  Yeni oluşumun daha önce ANAP ve AK Parti’nin ilk yıllarında olduğu gibi özellikle ekonomi ve özgürlükler alanına eğileceğini tahmin eden MAK Danışmanlık Başkanı, “Yeni partinin siyasi dengeleri değiştirme potansiyeline sahip olduğunu görebiliyoruz” dedi.

  Konuya ilişkin değerlendirmelerini Independent Türkçe’den Can Bursalı’ya yapan ANAR Genel Müdürü İbrahim Uslu ve A&G Araştırma Genel Müdürü Adil Gür de yeni partinin dengeleri değiştirebileceği görüşünde birleşti.

  ANAR Genel Müdürü İbrahim Uslu, “beyaz sağ” olarak tanımladığı AK Parti seçmeni olan muhafazakar, eğitimli ve orta-yüksek gelir grubuna mensup kişilerin, Babacan’ın partisine destek vereceğini ifade etti. Bu oranın ise yüzde 10 ila 12 arasında olduğunu belirtti.

  “Yeni Partiyi “Beyaz Sağ”ın yanı sıra partisinden memnun olmayan CHP, İYİ Parti ve MHP seçmeni de destekleyebilir”

  Uslu’ya göre, Babacan’ın liderliğindeki parti, “doğru kadrolarla” hareket ederse HDP’ gönülsüz şekilde veren muhafazakar Kürt seçmende de karşılığı olabilir.

  Sağlıklı bir sonucun ancak Babacan’ın partisinin resmilik kazandığında ortaya çıkabileceğini vurgulayan A&G Araştırma Genel Müdürü Adil Gür ise yeni parti “AK Parti’yi karpuz gibi bölerek üçte birini partiden koparmaz ama yeni sistemde yüzde 1’lik kopmanın bile çok önemli olacağı görüşünde. Gür’e göre Babacan’ın kuracağı partinin alacağı bölümünü AK Parti’den kopacak.

  Geçtiğimiz gün eski CHP milletvekili Barış Yarkadaş, Babacan’ın ekibinde yer alan Beşir Atalay’ın yaptırdığı anketin sonuçlarını açıklayarak, yeni partinin muhtemel oy oranının yüzde olduğunu söylemişti.