Ankara ziyaretinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan İBB Başkanı Ekrem , belediye iştirakleriyle ilgili gelinen son noktanın sorulması üzerine şunları söyledi:

TARAFSIZ HABER AJANSI

‘BELEDİYEMİZDE EL FRENİ GİBİ BİR SÜREÇ YAŞANIYOR’

  • “Belediyemizde açıkçası bir el freni gibi bir süreç yaşanıyor. Bürokraside de bu tarz konular önümüze geliyor. Bazı memuriyeti olan insanların kurumlarla ilgili geçiş süreçlerinde yaptığımız taleplerin geri dönüşünün gecikmesi, bütün bunlar aslında hoş değil çünkü biz bir an önce görevimize tam motivasyonla eksiksiz başlama çabası içerisindeyiz.
  • Bakın şu unutulmamalı, İstanbul’da şöyle de bir durum var, bütçenin üçte ikisi neredeyse şirketlerin üzerinde ve şirketlerle ilgili şu anda anlaşılmaz bir direnç yaşanıyor.
  • Örnek vereyim, ‘Biz ettik’ diye helallik isteyen genel sekreter ve genel sekreter yardımcıları, toplam 10 kişi şu anda İstanbul Büyükşehir Belediyesinin en önemli 10 iştirakinin yönetim kurulu başkanı. Bu nasıl ?”

‘HAKLARI OLMAYAN MAAŞLARI ALIYORLAR, ÇIKARTIRIZ ONUN DA BEDELLERİNİ’

  • Bu milletin kendilerinden “23 Haziran’da seni seçtim, benim malımı, paramı korudun mu, iyi kullandın mı?” diye hesap soracağını ifade eden İmamoğlu, “Bana soracak ama biz oraya yönetim atayamıyoruz. Genel kurul çağrısı için noter tebliğleri yapıyoruz maksimum süreler kullanılıyor.
  • O zaman diliminde ne olacağını henüz kestiremiyoruz. Ağustos’un sonuna dönük tarihler veriliyor. Dolayısıyla ben o 10 şahsa ve diğerlerine diyorum ki, bakın milletin malının üstüne oturdunuz. 6 aydır, 31 Mart’ta seçim oldu bakın, bu tartışmalar yüzünden bence hakları olmayan maaşları alıyorlar.
  • Çıkartırız onun da bedellerini. Hakları olmayan maaşları aldıkları gibi ne şekilde yönettiklerine dair bilgi sahibi değiliz.”

‘BÜTÇELERİ 40 MİLYAR LİRAYI BULAN BELEDİYE ŞİRKETLERİNİ YÖNETEN KİŞİLER ŞU AN BİZİM EKİBİMİZ DEĞİL’

İmamoğlu, millete ait 60 milyar liraya varan İstanbul konsolide bütçesinin 40 milyara yakınını yöneten kişilerin şu anda kendi ekipleri olmadığını belirterek, şu değerlendirmede bulundu:

  • “Dolayısıyla biz bir an önce görevlerinden istifa etmelerini, bizim ona göre genel kurulları yapmamızı ve bir an önce vatandaşa hesap vereceğimizi, 5 yılın başlangıç gününden itibaren bizim irademizin o yönetimlere yansımasını istiyoruz.
  • Bu görülür bir şey değil. Söylüyorum, bunu söylemeye de devam edeceğim. Yarınlarda tek tek anlatacağım. Çünkü ben milletimize şeffaf şekilde İstanbul Büyükşehir Belediyesinde ne olup biteceğini 5 yıl boyunca anlatacağıma söz vermiştim.

‘LÜTFEN MİLLETİN MALINININ ÜZERİNE OTURMUŞ GİBİ DAVRANMAYIN. BUNLAR MİLLETE AİT ŞİRKETLER’

  • Lütfen milletin, millete ait paraların, malın üzerine oturmuş gibi davranmayın. Ne bir siyasi partiye ait, ne bir kişiye ait, ne bir gruba ait… Millete ait şirketlerden, iştiraklerden bahsediyoruz.
  • Bir an önce gereğini yapmalarını buradan duyuruyorum. Biz de takip ediyoruz, yasal süreçleri her şeyi takip ediyoruz. Sonralarında kendilerini pişman olacakları, yüzlerinin kızaracakları, başlarını öne eğecekleri duruma düşürmesinler.”