İYİ Parti Grup Başkanvekili Yavuz teslimatını değerlendirdi: “Ne kuru efelik yapacak durumdayız ne de devletimizin, milletimizin izzetini itibarını çiğnetecek kadar geri adım atacak durumdayız. Dolayısıyla süreci çok ciddiyetle, nezaketle yönetmek lazım. Güvenlik endişelerimiz bizi bu noktaya getirmiş oldu. Bizim ’leri almamız sebep değil, sonuçtur…”

Mehtap GÖKDEMİR/TARAFSIZ HABER AJANSI/ANKARA 

Tarafsız Haber Ajansı’na konuşan Ağıralioğlu, S-400’lere ilişkin şu yorumu yaptı:

“SÜRECİ CİDDİYETLE YÖNETMEK LAZIM”

  • “Süreci ciddiyetle yönetmek lazım. Kullanacağımız, güvenliğimizi sağlayacağımız Türk Devletine, Türk Milletine yönelik tehditleri bertaraf edebileceğimiz verimlilikte kullanmamız lazım. Hayırlı olsun. Allah utandırmasın. İnşallah devletin milletin hayrına olur.

“AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ HOMURDANIYOR”

  • Birtakım müeyyideler uygulanmak iradesi var görünüyor Amerika Birleşik Devletleri homurdanıyor.
  • Kendi ayaklarımızın üstünde duracağız, güçleneceğiz. Ona buna yaslanarak ayakta durmaktan bıktık. Devletin, milletin güçlü yarınlarını hep beraber inşa edeceğiz. Netameli bir süreç zor bir süreç ciddiyetle hassasiyetle taşınması lazım.
  • Yani ne kuru efelik yapacak durumdayız ne de devletimizin milletimizin izzetini itibarını çiğnetecek kadar geri adım atacak durumdayız. Dolayısıyla süreci çok ciddiyetle, nezaketle yönetmek lazım.

“GÜVENLİK ENDİŞELERİMİZ BİZİ BU NOKTAYA GETİRMİŞ OLDU”

  • Hükümetten açıklamalar yapılıyor bazen işte kullanmayacağız, şöyle kullanacağız çok çok pahalı yok işte devamlı aktif etmeyeceğiz falan gibi meselenin ciddiyetine uygun davranalım.
  • 67 yıllık NATO müttefikiyiz. Ona rağmen NATO hukukuna halel getirecek bir ilişkiler problemi ilişkiler sürecinin içinden çıktık. O yüzden buraya geldi mevzu.
  • bizim NATO hukukumuza halel getirecek Türk Devletinin Türk Milletinin düşmanlarına silah vermiş oldu. Güvenlik endişelerimiz bizi bu noktaya getirmiş oldu.
  • Dolayısıyla bu mevzudaki ihlali biz yapmadık, biz başlatmadık, süreçteki güvenlik zafiyetini biz oluşturmadık o yüzden bu aslında bizim S-400’leri almamız sebep değil sonuçtur. Buna sebep gibi bakmamak lazım, bu sonuç.

“DIŞ POLİTİKA MEVZU OLUNCA, TÜRK MİLLETİNİN GÜVENLİK ENDİŞELERİ MESELESİ MEVZU EDİLİNCE BİZ YEKVÜCUT OLMAK ZORUNDAYIZ”

  • Biz muhalefet olarak içeride Tayyip Bey’i bileğini bükmek için her şeyi yapacağız ama dışarıda devletimize sallanan parmağı hükümete sallanıyor olsa bile devletimize sallanan parmak sayacağımızı söyledik, beyan ettik.
  • Dış politika mevzu olunca Türk Devletinin Türk Milletinin güvenlik endişeleri meselesi mevzu edilince biz yekvücut olmak zorundayız.”