darbe girişimi sırasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi () önündeki süs havuzunda birçok vatandaş abdest almış sonrasında ise bölgede anıt yapılarak o anlar ölümsüz kılınmıştı. Darbe girişiminin ardından 3 yıl geçti, bugün yine vatandaşlar İBB önğnde hayatını kaybedenler için bir araya geldi. Törene İBB Başkanı Ekrem ’nun yanı sıra gaziler ve hayatını kaybedenlerin yakınları da katıldı. , “İBB’deki 13 şehidimizle birlikte tüm şehitlerimizin ruhları şad olsun. Onlara minnet borçluyuz” dedi.

İBB’nin Saraçhane’deki binasının önündeki anma töreni, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Daha sonra konuşma yapan İmamoğlu, “Gerçekten 15 Temmuz demokrasimize ve milli birliğimize sıkıca sarılma, millet iradesini yok saymanın her türlüsüne karşı koymak kararlılığımızı yüksek sesle hem de en üst iradeyle ilan etme günüdür. 15 Temmuz hakimiyetin kayıtsız şartsız millete ait olduğu gerçeğini meclisimizin önemini ve değerini hatırlama günüdür. Ülkemizi 15 Temmuz’a taşıyan koşulları dürüstçe analiz etmek ve bir daha böylesi alçaklıklarını yaşanmaması için gerekli şartları oluşturmak en önemli görevlerinden biri olduğunu asla unutmamak demektir” dedi.

İmamoğlu sözlerine şöyle devam etti:

“Herkes bilsin ki 15 Temmuz’un kahramanlarına, ve gazilerimize sevgi, saygı ve şükran duygularımız eksilmeyecek. Onların yüksek karakterlerinden o büyük kahramanlıklarından feyz alacağız. Sizlerin kahramanlıkları ve bu gazi meclisimizin önünde hayatlarını kaybeden tüm şehitlerimizle birlikte rahmet ve minnetle anıyorum. Gazilerimize sağlık ve esenlik diliyorum. Umuyorum ki milletimiz hiçbir zaman bir daha böyle bir hain saldırıyla karşılaşmaz ve buna dönük tüm hazırlıklara karşı uyanık ve iç dış faaliyetlere fırsat vermeyiz” diyen İmamoğlu, “Bu manada hepimiz sorumluyuz. Tüm vatandaşlarımız, kamu yöneticileri, herkes, her anında en uyanık şekilde sürece dahil devletin duruşunu, varlığını ve milletimizin birliğini korumakla mesul olduğunu unutmamalıdır. Şehitlerimize rahmet gazilerimize sağlık diyorum”

Konuşmanın ardından İmamoğlu, İBB Birinci Başkan Vekili Göksel Gümüşdağ, AK Parti İBB Grup Başkanvekili Tevfik Göksu ile bazı ilçe belediye başkanları ve meclis üyeleri İBB binası önündeki 15 Temmuz’da hayatını kaybedenlerin fotoğraflarının bulunduğu panonun önüne karanfiller bıraktılar.

Hayatını kaybedenler için dua edildikten sonra ise 15 Temmuz darbe girişimi sırasında hayatını kaybeden ve gazi yakınları için kokteyl verildi.

İmamoğlu şehit yakınları ve gazi yakınlarıyla ilgilenerek onların sorunlarını dinledi.