Genel Başkanı , darbe girişiminin yıldönümde yazılı açıklama yaptı.

Kemal Kılıçdaroğlu yazılı açıklamasında darbe girişimini, halkın ve parlamentonun, demokrasiye bağlılıkları doğrultusunda kullandıkları “direnme hakkı” sayesinde başarısızlığa uğrattığını söyledi.

Darbe girişiminin bütün yönleriyle masaya yatırılması gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, karanlıkta kaldığını söylediği konuların da aydınlatılması gerektiğini ifade etti. CHP Lideri’ne göre karanlıkta kalan noktalardan bazıları şunlar:

  • Dönemin Genelkurmay Başkanı ve MİT Müsteşarı Meclis’te oluşturulan komisyona neden ifade vermedi, komisyona gelmeleri neden engellendi?
  • MİT’e giderek darbe olabileceği ihbarını yapan O.K.’nın ikinci kez  savcı tarafından sorgulanmasına neden izin verilmedi?
  • FETÖ ana iddianamesini hazırlayan bir grup savcı neden görevden alındı? Bu savcılar kimin bilgisine başvurmak istediği için görevden alındı?
  • MİT Mayıs 2016’da Bylock raporu hazırladı. Neden FETÖ operasyonu için o dönem düğmeye basılmadı, neden 15 Temmuz beklendi?

’ı çağıracak bir savcı arıyorum”

Kılıçdaroğlu yazılı açıklamasının son bölümünde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın FETÖ’ye atfen “Ne istediniz de vermedik” sözünü hatırlattı. “FETÖ ile işbirliğinin itirafı” olarak tanımladığı bu sözün tarihi önemde olduğunu söyledi.

Savcılara seslenen Kılıçdaroğlu, “Ben yürekli bir savcı arıyorum. Halen ülkemizde yürekli savcılar olduğuna inanıyorum, inanmak istiyorum. Cumhurbaşkanı olsa dahi Erdoğan’ı çağıracak ve soracak; “Ne istediler” ve “Siz ne verdiniz?”. İşte o gün FETÖ’nün siyasi ayağı çözümlenmiş olacaktır.” dedi.