’deki görevlerinden istifa eden kişilerin iştirak şirketlerindeki görevlerine devam ettiği iddiası bir süredir gündemde. Yapılan açıklamada ’den istifalarının şirketlerdeki görevleri için de geçerli olduğunu söylenmişti. Ancak, Avukat , Belediye Kanunu’nun yanında Türk Ticaret Kanunu’na da tabi olan şirketlerden de ayrıca istifa gerektiğini söyledi. “O arkadaşların, istifa taleplerinin şirketlere de verilmesi şart” diyen Opuz, “Bu mevcut yönetim kurulu hakim ortak belediyenin talebiyle genel kurul yapmak zorunda veyahut da istifa edebilirler” diye konuştu.

DİLHUN GENÇDAL/TARAFSIZ HABER AJANSI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki şirketlerin yönetim kurullarıyla ilgili tartışma tarafların açıklamalarıyla gündeme gelmişti.

İBB Başkanı , belediyedeki görevlerinden istifa edenlerin, şirketlerdeki görevlerine devam ettiğini açıklamıştı ve istifaya davet etmişti.

HAYRİ BARAÇLI-İBB ESKİ GENEL SEKRETERİ

İBB Genel Sekreteri görevinden istifa eden bir açıklama yaparak, İBB görevinden istifasıyla, iştiraklerdeki görevinin de otomatik olarak sona erdiğini söylemişti.

ŞİRKETLER HEM TÜRK TİCARET KANUNU’NA HEM BELEDİYE KANUNUNA TABİ

Ancak, iştiraklerin bağlı olduğu Türk Ticaret Kanunu’na göre İBB’deki görevden istifa beraberinde iştirakteki görevin de sona ermesini getirmiyor.

İBB ve iştiraklerindeki görevlendirmelerin ve istifaların nasıl işlediğini Avukat Mahmut Opuz, Tarafsız Haber Ajansı’na anlattı. Avukat Opuz, iştiraklerin hem Türk Ticaret Kanunu’na, hem de iştirakin hakim ortağı büyükşehir belediyesi olduğu için Belediye Kanunu hükümlerine bağlı olduğunun kaydetti.

ŞİRKETLERDEKİ GÖREVLERİNDEN DE İSTİFA ETMELERİ GEREKİR

İstifaların sadece İBB görevleri için geçerli olacağını söyleyen Opuz, “Büyükşehir belediyesi farklı tüzel kişi, şirketler farklı tüzel kişi, dolayısıyla istifalar sadece büyükşehirdeki görevlerinden. Aslında büyükşehirdeki görevleri gereği bunlar şirketlerde görevli ama büyükşehirdeki görevinden istifa etmekle otomatik şirketlerdeki görevi sona ermiyor. İstifa tek taraflı bir beyan, dolayısıyla bunların ayrıca şirketlerdeki görevlerinden de istifa etmeleri gerekir ki, sonuç ifade etsin. Aksi taktirde oradaki görevleri devam ediyor” diye konuştu.

GENEL KURULA GİDİLMESİ LAZIM

Opuz, şunları anlattı: “Patron belediye olduğu için yönetim kurullarını da belediye belirliyor. Dolayısıyla şimdiye kadar belediyedeki üst düzey görevliler aynı zamanda da belediye iştirakleri yani şirketlerinde yönetim kurullarında görev alıyorlar. Bu iştiraklerde büyük ortak belediye yani patron ama ‘Ben sizi işten çıkardım’ deyince iş yürümüyor ticari şirketlerde, genel kurul yapmaları lazım. Hakim ortağın talebi (Büyükşehir belediyesi), yönetim kurulunun kararıyla genel kurula gidilir. Genel kurulda da yönetim kurulunu seçer. Mevcut yönetim kurulu geçmiş dönemde atanan yönetim kuruludur. Bu mevcut yönetim kurulu hakim ortak belediyenin talebiyle genel kurul yapmak zorunda veyahut da istifa edebilirler. İstifa halinde belirli sayının altına düşünce genel kurul yapılması gerekiyor. Genel kurulla bu defa yeni yönetim kurulu belirleniyor. O arkadaşların, istifa taleplerinin şirketlere de verilmesi şart”.