Hakkında ’nin “ifade özgürlüğünün ihlal edildiği” kararı bulunan muhabiri Deniz Yücel’in yargılandığı davada, beklenen beraat çıkmadı. İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, Yücel’in bulunduğu yerdeki bir mahkemeye vereceği ifadenin beklenmesine karar verildi.

TARAFSIZ HABER AJANSI

Die Welt Gazetesi’nin Türkiye Muhabiri Deniz Yücel’in “Terör örgütü propagandası yapmak” ve “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek” iddialarıyla yargılandığı davanın dördüncü duruşması bugün yapıldı. İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya Yücel katılmadı. Avukatı Veysel Ok’un bulunduğu duruşmada, Başkonsolosluğu’ndan temsilciler de yer aldı.

Duruşmada Avukat Ok, Anayasa Mahkemesi (AYM) “ifade özgürlüğünün ihlal edildiği” kararını hatırlatarak, “Kanatimizce davanın beklenecek bir hususu kalmamıştır” dedi ve Deniz Yücel’in beraatını talep etti. Ancak, mahkeme yurtdışında olan Yücel’in uygulamasıyla savunmasının beklenmesine karar verdi. Duruşma, 17 Ekim’ e ertelendi.

İSTİNABE NEDİR?

Bir davanın görülmekte olduğu mahkemeye gönderilmek için, başka bir yerde bulunan tanığın ifadesinin oradaki mahkeme tarafından alınması.