• Türkiye’de tarikat gerçeği – 1: Bu gruplar siyasette önemli yer edindi, bunu kullanarak cemaatlerine ekonomik yardımda bulunuyorlar

  Tarikat yurtları, tarikat okulları, tarikat Kuran kursları derken tarikat üniversiteleri ve tarikat hastaneleriyle ilgili haberler de son günlerde karşımıza çıkmaya başladı. Türkiye, sosyal medyada hızla yayılan bir görüntüyü konuştu, tartıştı. Menzil Tarikatı’nın şeyhi olduğu iddia edilen ihramlı adam, lüks bir hastaneyi geziyor. Ziyaret sırasında, doktorların ‘Gavsım’ diye hitap ettikleri kişinin etrafında el pençe divan durmaları dikkat çekiyor. Tarikatların ve cemaatlerin kuruluş gayeleri ile bugünkü konumları arasında ciddi bir paradoks var. Bu noktada akıllara gelen sorular; Türkiye’de kaç tarikat ve cemaat var? Mal varlıkları ve gelir kaynakları ne? Tarafsız Haber Ajansı araştırdıR;

  Cemaat ya da tarikat denildiğinde toplumun hemen hemen tümünde bir fikri oluşuyor; peki etki alanları ve mürit sayıları gerçekten de sanıldığı kadar güçlü mü? Seçimlerdeki görünmez rolleri neydi? Tarikatlar devlet yapısına zarar veriyor mu? İslam dininde herhangi bir emir bulunmamasına rağmen, 1.400 yıldır varlıklarını koruyan bu oluşumların detaylar şöyle:

  Tarafsız Haber Ajansı olarak bu soruları 
  uzmanlara yönelttik, istatistiki bilgileri ise
  saha araştırmasıyla oluşturulmuş
  akademik makalelerden derledik.

  TÜRKİYE’DE BELLİ BAŞLI 30 TARİKAT VE BUNLARIN 400 KOLU VAR, SADECE İSTANBUL’DA 445 TEKKE FAALİYETTE

  Türkiye’de belli başlı 30 tarikat silsilesi ve bunların 400 kolu bulunuyor. Sadece İstanbul’da 445 tekke faaliyetlerini açıktan sürdürüyor. Çoğunluğu İstanbul, Siirt, Diyarbakır, Mardin, Adıyaman, Batman, Van, Hakkari, Şırnak, Ağrı, Muş, Bitlis, Gaziantep ve Şanlıurfa olmak üzere 800’ün üzerinde faal medrese bulunuyor. Üstelik büyük şehirlerde kaç apartman medresesinin faaliyette olduğu ise tam olarak bilinmiyor. Çoğunluğu kız çocuklarına yönelik açılan apartman medreselerinde 12-18 kişi kalıyor.

  HİZBULLAH İLE BAĞLANTILAR VAR

  Birçok akademik çalışma Türkiye’deki cemaat ve tarikatların, ulusal bir güvenlik meselesi haline geldiğini ortaya koyuyor.

  Tarafsız Haber Ajansı’nın ulaştığı akademik rapora göre; ‘Seyda’ denilen eğitmenlerin çoğunluğu, 1980-1994 yılları arasında İran’ın dini merkezi Kum’da ve Irak’ın Akre ve Erbil gibi tarikat merkezi şehirlerinde eğitim aldığı iddia edildi. Bu isimlerin Hizbullah örgütü mensupları ya da sempatizanlarından oluştuğuna vurgu yapılıyor.

  10 BİNİN ÜZERİNDE ÇOCUK MEDRESE EĞİTİMİNDE

  Kuzey Irak, İran ve Suriye’de medrese eğitimine giden öğrencilerle birlikte tespit edilebilen medrese eğitimi alan çocuk sayısı 10 binin üzerinde olduğu belirtiliyor.

  MEB GERÇEĞİ: MEDRESELERDE OKULÖNCESİ EĞİTİMDE YAŞ 3’E KADAR DÜŞÜYOR

  MEB verilerinde, medreselerin yoğunlaştığı illerin, okulöncesi eğitimde Türkiye ortalamasının altında olduğu ileri sürüldü. Bu durumun nedeni medreselere kaydolma yaşının, bazı bölgelerde 3’e kadar düşmesi olarak gösterildi.

  210 BİN ÖĞRENCİ TARİKAT
  OKULUNDA, 4 BİNİN ÜZERİNDEKİ
  YURDUN 2 BİN 480’İ
  BİR TARİKATLA BAĞLANTILI

  Tarikat okullarındaki öğrenci sayısı 210 bin dolayında. 4 binin üzerindeki özel yurdun 2 bin 480’i bir tarikatla bağlantılı. Tarikatlara bağlı yurtların kapasitesi 380 bin olduğu ileri sürülüyor. Bu yurtlarda kalan öğrenci sayısı 225 bini buluyor. Kayıt dışı kalanların sayısı ise tam olarak tespit edilemiyor. Her yurt okulların kapalı olduğu dönem dahil, aynı zamanda Kuran kursu ya da medrese eğitimine devam ediyor.