’nin Derecik ilçesine bağlı Çemekurk köyünde yasal olmayan yollardan sınır ticareti yaparken askerlerin ateş açması sonucu yaşamını yitiren 14 yaşındaki soruşturmasında savcılığın dosyada gizlilik kararı verdiği belirtildi. Dosyayı Özgürlük için Hukukçular Derneği adına takip eden Avukat Ramazan Kurt, savcılığın şüpheli askerlerin ifadesine henüz başvurmadığını da söyledi.

FERİT ASLAN / TARAFSIZ HABER AJANSI 

Derecik ilçesine bağlı Çemekurk köyünde sınır ticareti yapan köylülerin üzerine askerler tarafından açılan ateş sonucu yaşamını yitiren 14 yaşındaki Vedat Ekinci’nin sorşturma dosyasında gizlilik kararı ve basın yasağı getirildiği belirtildi. Olayı Özgürlük için Hukukçular Derneği adına takip eden Avukat Ramazan Kurt, Ekinci cenazesinin olayın ardından helikopter ile Hakkari Devlet Hastanesi’ne getirildiğini, otopsisi yapıldıktan sonra tekrar helikopterle köyüne götürüldüğünü ve aynı gece defnedildiğini söyledi. Kurt, “Valilik, uyarı ateşi yapıldığını iddia ediyor fakat uyarı ateşinin doksan derecelik açı ile havaya yapılacağı düşünüldüğünde kurşunun sekerek bir kişinin ölümüne ve bir kişinin de yaralanmasına sebebiyet vermesi gerçeği yansıtmıyor” diye konuştu.

Avukat Kurt, güvenlik gerekçesi bahane edilerek olay yeri incelemesinin yapılmadığını, olayın failleri olan askerlerin sorgusu yine askeri kurum tarafından yapıldığını da belirterek, “Bu hukuka aykırı bir durum, şayet bir olayda eğer fail polis ise sorgusu polisler tarafından yapılamaz, askerse asker tarafından yapılamaz. Ayrıca savcılıktan, olayın aydınlanmasını sağlayacak en önemli delil olan mermi çekirdeğinin kayıp olduğunu öğrendik. Savcılık dosyaya gizlilik kararı ve de basın yasağı getirdi. Şu an ön otopsi raporuna ve dosyanın detaylarına dair bilgi edinemiyoruz. Savcılık şüpheli askerlerin ve görgü tanığı yakınlarının ifadesini henüz almadı. İfadelerin pazartesi alınacağı belirtildi” diye konuştu. 

HAKKARİ VALİSİ, OLAYI ‘COĞRAFİ KADER’E BAĞLADI

Vedat Ekinci’nin taziyesine dün giden Hakkari Valisi İdris Akbıyık, “Tabii biraz da coğrafi kader. Bu coğrafyada maalesef bu tür üzücü olaylar da yaşanıyor. Yani bu coğrafyada işte yaşayınca maalesef böyle üzücü olaylar da olabiliyor. Tabi öncelikle hepimiz kanunlara, kurallara uyacağız. Mutlaka devlet sizlerle her zaman beraber. Siz devletine ve milletine sadık Gerdi aşireti mensupları ve Derecik halkının devletimizde, valiliğimizde ve kamu kurum ve kuruluşlarımızda özel bir yeri var. Bu birlik ve beraberlik bundan sonra da devam edecek. İnşallah bu tür üzücü olaylar olmaz. Acınızı paylaşıyoruz” dedi.