AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Kaz Dağları olmayan yere Kaz Dağları denilerek halkın kandırıldığını öne sürdü.

Ayvacık ilçesinde partisinin bayramlaşma programında konuşan Turan, ”Sırf halkı kandırmak için Kaz Dağları olmayan yere ‘Kaz Dağları’ denirse, Çanakkale’ye zarar vermiş olursun. Bu durumdan bizim turizmimiz, tarımımız etkilenir. Siyanür olmadığı halde ‘var’ dersen, tarıma zarar verirsin.” dedi.

“GEZİ PARKI’NIN BENZERİ YAPILMAK İSTENİYOR… KAVGAYA İZİN VERİLMEDİ OYUNLARI BOZULDU”

Konunun ağaç kesilmesiyle  alakasının olmadığını savunan Bülent Turan, “Yeşille alakası yok. İlgisi olsaydı, ilk ağaç kesilirken orada eylem olurdu. Ağaç kesimi 3 yıl sürmüş, bitmiş. Alan açılmış, tıraşlanmış bitmiş, ondan sonra eylem yapıyorlar” dedi.

Bölgede Gezi Parkı’nda yapılanın benzerininin yapılmaya çalışıldığını iddia eden Turan, tüm idarecilerin sakin davrandığına işaret etti. Turan, “Hiçbir gerginliğe, kavgaya izin verilmedi ve oyunlarını bozduk. Orada ilk arama izni 2001 yılında AK Parti yokken verildi. 2001 yılında o bölgenin ilk ruhsatını veren, bizim o zamanki Enerji Bakanı. Ben kızmıyorum verilmesine ama kızdığım şu ikiyüzlülük. O gün imza atıp bugün karşı çıkmak, o gün ‘evet’ deyip bugün ‘hayır’ demek yanlış” dedi.

“SİYANÜR OLMADIĞI HALDE VAR DERSEN, TARIMA ZARAR VERİRSİN”

“Siyanür olmadığı halde ‘var’ dersen, tarıma zarar verirsin” diyen Bülent Turan, “Çanakkale Belediye Başkanı’nı ziyaretimde sordum. ‘Bu konu hakkında valiyle görüştün mü?’ Hayır. ‘Orman Müdürlüğü ile görüştün mü?’ Hayır. ‘Tarım Müdürlüğü?’ Hayır. Böyle iş mi olur? Bu işin muhatapları onlar. Bir görüş bakalım. Bir masada görüş. Görüşmeyeceksin, miting yapacaksın. Bunlar yanlış işler. Bunlar turizme, tarıma zarar veriyor” dedi.

TIKLAYIN… CEO MCCLUSKEY: SIZINTI OLMAMASI İÇİN ÖNLEM ALDIK. SİYANÜR KULLANMAK BÖLGEDE ALTIN VAR DEMEKTİR

AK Parti’li Bülent Turan ısrarla siyanür kullanılmayacağını söylüyor ancak maden sahibi Kanadalı Amanos Gold şirketinin CEO’su geçtiğimiz günlerde siyanür kullanılacağını itiraf etti. CEO McCluskey, sızıntı olmaması için gerekli önlemleri aldıklarını iddia etti. Çalışmaların su havzasına zarar vermeyeceğini öne sürdü. McCluskey, “Sızıntıyı (siyanür) imkansız hâle getirmekle kalmıyoruz, zaten siyanür kullanmak demek bölgede altın var demektir. Eğer siyanür sızarsa, altını da kaybettik anlamına gelir” dedi.