’nin () araştırmasına göre, Türkiye’de zincirinde üç ve üzeri otel bulunan toplam 57 otel zinciri faaliyet gösterirken, bunun 44’ü , 13’ü yabancı zincirlerden oluşuyor. Türk otelciler ayrıca, 21 ülkede 33 otelin sahibi ya da işletmecisi konumunda.

TÜROB’un “Zincir oteller araştırmasına göre Haziran 2019 itibarıyla Türkiye’de, 57 otel zinciri faaliyet gösteriyor. 44’ü yerli, 13’ü 628 otelden oluşurken bu otellerde 45 bin 450 adet oda bulunuyor.

İLK 10’DA YABANCILAR VAR

İlk 10’da yabancı zincirlerin ağırlıklı olduğu listede Wyndham Hotels, zincirindeki 76 otel ile tesis sayısında ilk sırayı alıyor. Wyndham Grand, TRYP by Wyndham, Ramada, Hawthorn markalarının sahibi olan Wyndham’ın 11 bin 160 adet odası bulunuyor.

63 tesis ile zincirindeki otel sayısı açısından ikinci sıradaki Worldwide, oda sayısında ise Türkiye’de faaliyet gösteren en büyük zincir olarak öne çıkıyor. 

HİLTON GRUBU’NUN 12 BİN 674 ODASI VAR

Bünyesinde Curio, Conrad, Waldorf, Hilton, Double Tree by Hilton, Hilton Garden Inn ve Hampton by Hilton markalarını bulunduran Hilton Worldwide’ın Türkiye’de 63 otelinde toplam 12 bin 674 oda bulunuyor.

GRUBU ÜÇÜNCÜ SIRADA

Raffles, Fairmont, Sofitel, Pullman, Swissotel, Mercure, Novotel ve Ibis otellerinin sahibi olan Accor Grubu, hem tesis hem oda sayısı bazında üçüncü sırada yer alırken, 48 otelde toplam 11 bin 158 oda mevcut.

DÖRDÜNCÜ

Dördüncü sıradaki Marriott Hotels‘in, 29 tesiste 5 bin 616, beşinci sıradaki Intercontinental Group‘un 27 tesiste 4 bin 660 odası yer alıyor.

Daha sonra sırasıyla 25 tesis ile Group, 23 tesis ile Hotels, 19 tesisle Divan Hotels, 18 tesisle Hotels, 17 tesisle Intenational geliyor. 

OTEL SAYISI ARTIŞ EĞİLİMİNDE

Araştırmaya göre, hem yerli hem yabancı zincir otellerin sahip olduğu otel sayısı ve kapasitesi her geçen yıl artıyor.

Önceki yıllarda ağırlıklı olarak büyük şehirlerde otel açan zincirler, artık resort bölgelerin yanı sıra Anadolu şehirlerine de ilgi gösterirken, yerli zincirlerin yurt dışı faaliyetleri de giderek artıyor.

Yanı sıra, Türk otel gruplarının yurt dışındaki faaliyetleri de giderek artıyor. TÜROB’un araştırmasına göre Türk otelciler, 21 ülkede toplam 33 otelin sahibi ya da işletmecisi konumunda bulunuyor. (AA)