Tarım ve Orman Bakanı İzmir’deki orman yangınını incelemek için bulunduğu Tekketepe Gözetleme Kulesi’nde yaptığı açıklamada ’da yaşanan seli değerlendirdi.

Bakan Pakdemirli, dün yaşanan felaketinin ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ’nun Meteorolojiye ilişkin iddialarına yanıt verdi. Pakdemirli, şöyle konuştu:

“Bu iddialar akla ziyan iddialardır. Ben özellikle tabii ki geçmiş olsun diliyorum. İstanbullu hemşehrilerimize de geçmiş olsun diliyorum. Bu tarz şeyler olabilir. Olması da gayet normaldir. Olan bu felaketlerin üzerinden siyaset yapmamak gerekir diye düşünüyorum. Biz bu konuyla ilgili bir yazılı açıklama yaptık. Neredeyse hafta başından beri meteorolojik koşulların İstanbul’da aleyhte ve yağışla ilgili gelişebileceğine dair her türlü açıklamamız olmasına rağmen ‘ geç açıkladı’ diyorlar. Ben bunu doğru bulmuyorum. Yöneticilerin işlerinin başında olması gerekir. Eğer yöneticiysen geleceksin işinin başına geçeceksin. Vatandaş bunu bekliyor. Vatandaş kayıp da olabilir, can kaybı da olabilir ama vatandaş yöneticilerini başında istiyor. Her türlü felaket olabilir. Bununla ilgili de kimseyi de suçlamamak lazım. İstanbul’da da yağışla beraber birşeyler gelmiş ama işinizin başında olacaksınız. Ondan sonra kamunun diğer kurumlarını suçlamayacaksınız. Geleceksiniz vatandaş yaralarının sarılmasını bekliyor ve vatandaş sıkıntılı anlarında yöneticilerinin başında olmasını bekliyor. Aynen bizim yaptığımız gibi.”