• MHP’den FETÖ’cü hâkim hamlesi: Baktıkları davaların hepsi yenilenmeli

  Genel Başkan Yardımcısı , FETÖ’cü hâkimlerin vermiş olduğu kararların tamamen yenilenmesiyle ilgili bir çalışma yaptı. Buna göre; FETÖ’cü hâkimlerin verdiği kararlar yeniden denetlenecek. , görüşmelerinde; denetimli serbestliğin müddetinin artırılması, infaz sisteminde iyileştirme ve FETÖ’cü hâkimlerin verdiği kararların yeniden denetlenmesi başlıklarını gündeme getirecek.

  MEHTAP GÖKDEMİR/
  TARAFSIZ HABER AJANSI/ANKARA

  MECLİS’İN İLK GÜNDEM MADDESİ YARGI PAKETİ OLACAK

  MHP’nin hukuk ve seçim işlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, Tarafsız Haber Ajansı’na konuştu.

  1 Ekim’de açılacak olan Meclis’in ilk gündem maddesi Yargı Paketi olacak. Yıldız, Adalet Bakanı’yla Yargı Paketi konusunda eylül ayının başında bir araya gelebileceklerini ifade etti.

  “CEZADA PAZARLIK MODELİ DEDİĞİNİZ AĞIR CEZALIK SUÇLARA DEĞİL”

  Adalet Bakanlığının yaptığı ön çalışmayı görmediğini belirten Yıldız, “cezada pazarlık modeli”ne ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:
  “Cezada pazarlık modeli dediğiniz ağır cezalık suçlara değil. Bir adam öldürmenin pazarlığı yok ya da uyuşturucu ya da gasp. Basit suçlar için yani bazı suçları kabahat şekline çevirecekler, bazılarına anlaşmalı olarak dava açılmayacak. Savcı ile sanık pazarlık yapacak. Zaten uzlaşma bizde var aşağı yukarı. İçeriğini görmeden bir şey söylemem biraz zor ama yani ağır cezalık suçları kapsamayacağı için mahkemenin iş yükünü biraz azaltır. Sadece iş yükü azalır hâkimlerin.”

  MHP FETÖ’CÜ HÂKİMLERİN VERDİĞİ KARARLARIN TEKRAR YARGILANMASI İÇİN ÇALIŞMA YAPTI

  Kendi teklifinin hazır olduğuna dikkati çeken Yıldız, “Şartlı ceza indirimi var” derken hazırladığı yeni çalışmaya ilişkin de şunları söyledi:
  “Hazırlığımız olan iade-i muhakemeyle ilgili FETÖ’cü hâkimlerin vermiş olduğu kararların tamamen yenilenmesiyle ilgili bir çalışmam var. FETÖ’cü hâkimlerin verdiği kararların tekrar yargılanması, yargılanmanın yenilenmesi talebi var, onu düşünüyoruz. Bunun da hazırlığını yaptım. CMK 311’de bir düzenleme. FETÖ’cü hâkim, hâkim sıfatı yok diyoruz ama vermiş olduğu kararları infaz etmeye devam ediyoruz. Bu açık bir çelişki.”

  MHP’NİN TALEPLERİ

  MHP’nin Yargı Paketi konusundaki taleplerini ve beklentilerini de Yıldız, şöyle anlattı:

  • “Beklentim benim, denetimli serbestliğin müddetinin artırılması ve infaz sisteminde iyileştirme. FETÖ’cü hâkimlerin verdiği kararların yeniden bir denetlenmesi.
  • Biz bu konuları masaya getireceğiz.
  • Adalet Komisyonu’nda bu işler zaten konuşulacak.
  • Savunmanın güçlendirilmesi bu çok önemli, davalarda süre meselesi çok önemli, hâkim teminatı çok önemli.”

  “ŞİDDET İÇEREN SÖZLER TERÖR ÖRGÜTÜ PROPAGANDASI BİZİM İÇİN HİÇBİR ZAMAN İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ KAPSAMINDA OLAMAZ”

  CHP’nin “düşünce ve ifade özgürlüğü” konusundaki önerisine ilişkin de Yıldız şu değerlendirmeyi yaptı:
  “Örgüt propagandasında şiddet var mı, fiilen bir şiddet yok ama örgüt propagandasında yani adam öldürme fiili neredeyse örgütün öldürmeleri, eylemleri yani kutsanıyor. Terör şiddeti öven beyanları özgürlük kapsamında kabul edemeyiz. Bölücülük, ülke ve milletin bölünmez bütünlüğü aleyhinde sarf edilen sözler, şiddet içeren sözler, terör örgütü propagandası bizim için hiçbir zaman ifade özgürlüğü kapsamında olamaz.

  “PKK’YA YANİ ‘ÇİÇEK ÇOCUKLARI’ MI DİYECEĞİZ”

  PKK’nın eylemlerini şey yapmadan ‘PKK bir özgürlük mücadelesi veren bir örgüt mü’ diyeceğiz. CHP bunu mu demek istiyor. Terör demek zaten şiddet demek. PKK’ya yani ‘çiçek çocukları’ mı diyeceğiz, nasıl anlatacağız, ‘her türlü fikir toplum tarafından kabul edilecek ifade özgürlüğü kapsamındadır’ dersek terörü, anarşiyi azdırırız. Onların propagandasını yapmış oluruz, istedikleri tezgaha da düşmüş oluruz.
  CHP sistemle ilgili, rejimle ilgili, hukukla ilgili, sosyal hayatla ilgili, ekonomiyle ilgili eleştirilerini sonuna kadar yapar bunun bir takibatı elbette olmaması gerekir ama terör örgütünün övülmesi, propagandası da bizim MHP olarak kabul edeceğimiz, ifade özgürlüğü kapsamında göreceğimiz şeylerden değildir.”