• Gündemi sarsacak iddialar: 1- Erdoğan Dolmabahçe Mutabakatı oturma planını A4 kağıda bizzat çizdi 2- Babacan-Davutoğlu destekçilerine makamlı markaj

  • Parti kurma hazırlıklarını sürdüren eski Başbakan ’na yakın isimler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ’ın Mutabakatı’nda oturma yerlerini A4 kağıda bizzat çizdiğini iddia etti.
  • Erdoğan, “Ben oradaki toplantıyı doğru bulmuyorum” diyerek sonradan toplantıya tepki göstermişti.  Eski HDP Eş Genel Başkanı  da konuyla ilgili olarak, “Dolmabahçe’de açıklama şekli bile hangi koltuklarda kimin oturacağı bilgisi Erdoğan’a verildi” demişti.

  Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, “Terörle mücadele konusunda defterler açılırsa birçok insan, insan yüzüne çıkamaz” sözleriyle başlayan tartışma, Erdoğan’ın; ve Ahmet Davutoğlu’na mesaj olarak yorumlanan “Hafıza kayıtlarımızın içerisinde olanları da vakti geldiğinde paylaşacağız. Bu hafıza kaydının içerisinde çok şeyler var” çıkışıyla yeni bir boyut kazandı.

  “Belediyelerde yönetim kurulu üyeliği verildi”

  Cumhuriyet’ten Emine Kaplan’ın haberine göre, Davutoğlu’na yakın isimler, Erdoğan’ın “hafızadaki kayıtlar” çıkışını “Havuçla kandıramadığını sopayla korkutmak istiyor” diye yorumladı. Yerelde Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu ile birlikte hareket edebilecek isimlerin geçişini engellemek için, belediyelerin şirketlerinde yönetim kurulu üyelikleri verildiğini ileri sürüyor.
  Davutoğlu’na yakın siyasetçiler, “Açıklanacaksa herkesin elinde bir şeyler vardır” diyerek Dolmabahçe Mutabakatı’yla ilgili tartışmaları anımsattı. Aynı siyasetçiler, “Dolmabahçe’de kimin nerede oturacağını bizzat beyaz bir A4 kâğıdına Cumhurbaşkanı Erdoğan çizdi” iddiasını gündeme getirdi.

  Dolmabahçe Mutabakatı’nda ne olmuştu?

  Çözüm süreci sırasında, 7 Haziran seçimlerinden yaklaşık 3 ay önce, 28 Şubat 2015 tarihinde, AKP ve HDP’lilerin katılımıyla 10 maddelik ‘Dolmabahçe Mutabakatı’ açıklandı.

  Erdoğan’ın Çalışma Ofisi olarak kullanmaya başladığı Dolmabahçe Sarayı’ndaki toplantıya o dönem AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, HDP’den Sırrı Süreyya Önder, Pervin Buldan ve İdris Baluken katılırken, kamuoyuna da toplantının yapıldığı salondan bir fotoğraf verildi.

  Mutabakatın açıklanmasını izleyen saatlerde Erdoğan şu değerlendirmeleri yapmıştı:

  “Tabii silahların bırakılması çağrısı bizler için çok çok önemli bir beklenti idi. Bu demokratik açılım süreci ile başlayan bir çağrıdır. Milli birlik ve kardeşlik projesi ile başlayan, şimdi de çözüm süreci ile devam eden ve bunu artık noktalayalım diye hasretle beklediğimiz bir çağrıdır…”

  Ancak Erdoğan daha sonra farklı bir değerlendirmeyle önceki söylediklerinin aksine şunları söylemişti:

  “Ben oradaki toplantıyı doğru bulmuyorum. Çünkü bu toplantıda hükümetin başbakan yardımcısıyla şu anda parlamento içinde olan bir grubun yan yana fotoğraf vermesini doğru bulmuyorum…”

  Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da konuyla ilgili olarak “Dolmabahçe’de açıklama şekli bile, hangi koltuklarda kimin oturacağı bilgisi Cumhurbaşkanı’na verildi. Şimdi çıkmış alay eder gibi ‘Şunu kabul etmem, bunu kabul etmem. Efendim bunu doğru bulmuyorum’ demesi bizden önce kendi arkadaşlarına sırt çevirmesidir” demişti.