• İmamoğlu’ndan Esenler için by-pass resti: Talimat verdim, dosya önüme gelecek

  Esenler’de askeri alanın imara açılmasını değerlendiren Başkanı İmamoğlu, “Ankara’dan bir kurumla, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni ‘’ ederek, bir ilçe belediyesi ile yol alıp, istediğiniz imar uygulamasını yapacaksınız. Bu olmaz, doğru değil” dedi.

  TARAFSIZ HABER AJANSI

  Basın mensuplarının gündeme dair sorularını yanıtlayan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı , İBB’den kaynak aktarılan vakıfların protokollerinin iptaline ilişkin konuştu.

  BU ÜLKEDE DÜZGÜN VAKIFLAR VAR

  İmamoğlu, “Altını çizerek ifade edeyim, vakıflar denince muğlak konuşmuyorum. İBB’nin bütçesinin toplum lehine değil de, farklı kavramlarla kullanıldığını tespit ettiğimiz vakıflar var. Ne yazık ki, başlangıçtan daha yüklü tespitlerimiz var. Keşke geçmişte böyle adımlar atılmasaydı. Ama düzeltmek de bize nasip oldu. Biz, hiçbir vakfı suçlayarak, bir yol almıyoruz. Ben, açıkçası yakın zamanda kurulmuş ve kurucuları belli vakıfların toplum ve kamuyu kapsayıcı faaliyetlerde bulunacağı konusunda tereddütlü bir insanım. Benim gibi bu tereddüdü yaşayan milyonlarca insan var İstanbul’da. Böyle bir yöntemle siz, belediyenin parasını sağa sola dağıtamazsınız. Ama bu ülkede düzgün vakıflar var. Makul bütçelerle onlarla iş birliği yapılabilir. Ama düşünün bir vakıf için 165 milyon liraya bir bina yapmak, ona anahtar teslimi teslim etmek, orada bir yurt hizmeti vermek… İBB kendisi yapar bu hizmeti, öğrencilere eşitlikçi hizmet sunarak, daha kurumsal. Bunun gibi hizmetleri kapsayıcı kamuya ait bütçenin eşitlikçi kullanımına aykırı görüyorum” diye konuştu.

  BİR BİNA YAPIP TESLİM ETMEK VEYA 56 MİLYON LİRALIK YEMEK HİZMETİ VERMEK…

  İmamoğlu, bazı vakıfların nakdi yardım almadıkları yönündeki açıklamaları için de  “Valla bu da çok enteresan bir şey. Markete gidiyorsunuz, kredi kartı ile ödeme yapıyorsunuz. Nakit alışverişi yapmadınız. Buna benziyor. Yani bir bina yapıp, ona teslim etmek veya 56 milyon liralık yemek hizmeti vermek… Bunla ilgili tespitlerimiz var. Ayrıca vatandaş bizim ne dediğimiz anladı” dedi.

  KAMU ALANLARI, TÜMÜYLE YAPI İÇİN KULLANILMIŞ

  Esenler’de askeri alanın imara açılmasını da değerlendiren İmamoğlu, “Arkadaşlarıma haftalar önce talimat vermiştim. Bir araştırma hazırlıyorlar. Dosya önüme gelecek. İBB’nin olduğu yerde, Ankara’dan bir kurumla, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni ‘by-pass’ ederek, bir ilçe belediyesi ile yol alıp, istediğiniz imar uygulamasını yapacaksınız ve bu İstanbul halkına reva görülecek. Bu olmaz, doğru değil. Dolayısıyla biz, projeyi inceleyeceğiz. Elimizdeki bilgilerle nasıl yol alınmış bunlara bakacağız. Hatta ’nden de bu anlamda bir bilgi isteyeceğiz. Gerekirse ziyaret eder, yerinde görürüm. Burada ne olup bittiği ile ilgili şeffaf bir şekilde İstanbullulara süreci anlatırız. İstanbul’un rezerv alanları, İstanbul’un dönüşümüne, yeşil alan ihtiyacı için kullanılsa, İstanbulluyu mutlu ederdi. Bakırköy sahilleri de bunun başında gelmektedir. Kamu alanları, tümüyle yapı için kullanılmış. Bu o kadar kötü bir şehircilik tasarımıdır ki, ne yazık ki kamu eliyle lüks konut üretildi ve bunun rantından İstanbul halkı bence faydalanamadı” diye konuştu.