• AK Parti’li Tevfik Göksu: İBB’nin bu vakıflara, derneklere verdiği bir kuruş Türk Lirası yoktur

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi () eylül ayı meclis toplantısında söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Tevfik Göksu’nun gündeminde; ’den çıkarılan , ’da sergilenen araçlar, İBB ile protokolleri iptal edilen vardı… Göksu ayrıca geçen gün Kentsel Dönüşüm Afet Dinleme Daire Başkanı olarak ataması yapılan ile ilgili konuştu.

  DİLHUN GENÇDAL/
  TARAFSIZ HABER AJANSI

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İBB Başkanı Ekrem ’nun seçim sürecinde işçilerin işten çıkarılmayacağı yönündeki sözlerini cep telefonundan dinleten Göksu, “Seçim öncesi verilen sözlerin tutulmasını istiyorum” dedi.

  İBB ÖNÜNDE YAPAN İŞÇİLER

  Göksu, İBB önünde eylem yapan işçilere işaret ederek, “Bir kara propagandayla, hatta hakaret edilerek işlerine son verildi. Bir insanın bankamatik memuru olduğunu belgeleyecek elinizde bir rapor mu var? Bir insanın trol olduğunu belgeleyen belge mi var. Bu insanlar iki seçim arası işe giren insanlar diyerek kamuoyunu yanıltmayın” diye konuştu.

  İmamoğlu’na seslenen Göksu, “Bu arkadaşları yeniden işlerine döndürelim siz de İstanbul’a vermiş olduğunuz sözü ve Sayın Genel Başkanınızın da namus sözü yerine gelmiş olsun” dedi.

  YENİKAPI’DA SERGİLENEN ARAÇLAR

  Göksu, Yenikapı’da sergilenen araçlarla ilgili de, “Birkaç günden beri İstanbul’da çok önemli bir tiyatro izledik. Öyle bir tiyatro izledik ki, Sayın Başkan seçim günlerinde bütün kamuoyuna çıktı İBB’de 643 yöneticiye bin 717 makam aracı verilmiş, dedi.  O araçlar nerede?” diyerek, Yenikapı’daki araçların fotoğraflarını gösterip, “Allah aşkına makam araçları bunlar mı?” diye sordu.

  “O KAMYONETLER KİMİN MAKAM ARACIYDI”

  Araçlarla ilgili Göksu şunları kaydetti:

  “Sonra bunlar hizmet fazlası araçlar dediniz. Hizmet fazlası araçlar ise Yenikapı’ya toplayabildiğiniz araç sayısı 730. Topladıktan sonra baktınız ki tepki almaya başladınız, gece kamyonetleri geri çektiniz. O kamyonetler kimin makam aracıydı acaba? 730 hizmet fazlası araç tespit ettiniz. Peki İSKİ’de 2 Ağustos tarihinde alınan 997 aracı niye aldınız? Hem de bizim dönemde bin 400 liraya kiralanan araç, yeni dönemde 3 bin 341 liraya kiralanmış”.

  “ARAÇLARIN LİSTESİ BURADA… TAKİP EDECEĞİZ”

  Göksu, hem işçilerle hem de araçlarla ilgili araştırma önergesi vereceklerini belirterek, “Yenikapı’da dizilen araçların listesi burada. Bundan sonra bu araçları plakalarıyla beraber her yerde takip edeceğiz. Eğer bu araçları sokaklarda görürsek, o zaman mahcup olursunuz” dedi.

  “SANKİ BU VAKIFLARA İBB OLUK OLUK PARA AKTARDI”

  Vakıflarla ilgili de Tevfik Göksu şunları söyledi:

  “Özellikle vakıflar, üzerinden bir algı operasyonu yapılmaya çalışılıyor. Sanki bu vakıflara İBB oluk oluk para aktardı. Sanki bu vakıflara nakdi paralar verildi. İBB’nin bu vakıflara, derneklere verdiği bir kuruş Türk Lirası yoktur. Sizin rahatsız olduğunuz şey şu değil; İBB’nin bu vakıflarla işbirliği yaparak yurt açması değil. Sizin rahatsız olduğunuz şey o vakıflarda yetişen milli, inançlı, özgür çocuklar. Anadolu’dan gelen çocukların hepsi burada misafir olarak kalıyorlar. İBB’nin bu vakıflara katmış olduğu katma değer bu vakıfların bütçesinin yüzde 1’ine bile tekabül etmiyor. Büyükşehir yokken de bu vakıflar vardı, her zaman da bu vakıflar var olmaya devam edecek”.

  “BU ARKADAŞIN (TAYFUN KAHRAMAN) ATANDIĞINI MEDYADAN GÖRDÜM YÜREĞİM BURKULDU”

  Göksu, Tayfun Kahraman’ın atanmasına ilişkin de, “İBB’de geçtiğimiz gün bir atama yapıldı. Bu atama yapılan kişi Kentsel Dönüşüm Afet Dinleme Daire Başkanı. Şimdi bu arkadaşın atandığını medyadan gördüğümde yüreğim burkuldu. Gezi olaylarında, 2013’te o eli kanlı katil terör örgütlerinin paçavrasının altında gaz maskesiyle beraber, ‘havaalanı dursun, boğaz köprüsü dursun’ diyen bir kişi bu şehrin neresini dönüştürecek. Haydi CHP’Lilere bir şey demiyorum, İYİ Partili arkadaşlar siz içinize sindirebiliyor musunuz?” diye konuştu.