ODTÜ’de öğrenci olan ve gazetecilik yapan Avusturyalı “TKP/Kıvılcım örgütü”ne üye olduğu iddiasıyla yargılandığı Ankara 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde beraat etti. Sabah gazetesi Eylül 2018’de tutuklanan Zirngast’ın Türkiye aleyhine casusluk yaptığını yazmıştı.

Beraat haberini davayı izleyen Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) duyurdu. Mahkeme heyetinin örgüt üyeliği için yeterli delil olmadığı gerekçesiyle Zirngast hakkında tahliye kararı verdiği belirtildi.

TKP (Türkiye Komünist Partisi)/Kıvılcım örgütüne üye olmakla suçlanan ve 3 ay tutuklu kaldıktan sonra adli kontrol şartıyla Nisan ayında serbest bırakılan Zirngast o dönem verdiği ifadede Sosyalist olduğunu ve evrensel değerleri savunduğunu belirterek, “Ben hiçbir şekilde gizli faaliyette bulunmadım. Şimdi de hayatımı kurmak için ev aldım. Suçlandığım örgütü bilmiyorum. Almanca, İngilizce ve Türkçe dilleri arasında çeviri yapıyorum. Evimde bulunan kitapların bir çoğu Hikmet Kıvılcımlı’ya aittir. ODTÜ’de okurken Kıvılcımlı hakkında hocama sunum yaptım” diye konuşmuştu. Avusturya hükümeti ODTÜ siyaset bilimi öğrencisi Zirngast’ın serbest bırakılmasını talep etmişti.

Sabah gazetesi gözaltına alınmasının yaptığı haberlerde Zirngast’ın Türkiye aleyhine casusluk faaliyetinde bulunduğunu ve misyonerlik yaptığını yazmıştı.