Cumhurbaşkanı Erdoğan büyükşehir belediye başkanlarıyla Beştepe’deki buluşmasında isim vermeden CHP’li belediyelerin işten çıkarma kararlarını eleştirdi. Bu eleştiriyi yaparken de İBB Başkanı seçildiği dönemdeki uygulamalarını örnek gösterdi. “Çalışan, bulunduğu yeri hak eden hiç kimseye dokunmadık” dedi. Ancak Erdoğan İBB Başkanı seçildikten 5 ay sonra belediye iştiraki ’i kapatarak bin 200 kişinin işsiz kalmasına neden olmuştu.

TARAFSIZ HABER AJANSI

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 27 Mart 1994 yerel seçimlerinde Refah Partisi’nden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.

Erdoğan göreve geldikten 5 ay sonra İstanbul’da su faturaları dağıtımı, su sayaçlarını okuma, tankerle su dağıtma gibi işleri yapan Su Servisi A.Ş.’yi (SUSER) kapatma kararı aldı. Şirkette çalışan bin 200 işçi işsiz kaldı.

Milliyet gazetesinin 16 Ağustos 1994 tarihli sayasında SUSER’in kapatılması haberleştirilmişti.

Şirket kapatıldığı gün açıklama yapan, SUSER’de örgütlü Tes-İş Sendikası’nın 5 Nolu Şube Başkanı Şenol Altunay, işçilerin yarısının zorla istifa ettirildiğini, istifa edenlere kıdem tazminatının tek seferde ödendiğini ancak istifa etmeyen işçilere tazminatlarının uzun bir vadeye yayılarak ödeneceğinin bildirildiğini söyledi.

Altunay’ın dikkat çektiği toplu sözleşme hükümlerine göre; işten çıkarılan işçilerin belediye bağlı başka şirketlerde görevlendirilmesi gerekiyordu ancak bu hüküm uygulanmadı.

Dönemin SHP milletvekillleri şirketin İçişleri Bakanlığı’ndan gelen bir talikmatla kapatıldığını iddia etti ama Erdoğan “SUSER’i politik bir gerekçeyle kapatmadık. Görevini yapmıyordu. İSKİ’nin sırtında bir kamburdu” dedi.

SUSER, ANAP’lı Bedrettin Dalan’ın başkanlığı döneminde İSKİ’ye destek olması amacıyla kurulmuştu.