• CHP’li Özel: Turan, Bülent Arınç’a karşı siyaseten canlı bomba eylemi gerçekleştirmiştir

  TARAFSIZ HABER
  AJANSI/ANKARA

  CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Bülent Arınç’ın açıklamalarına AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın verdiği yanıta ilişkin, “Bülent Turan, Bülent Arınç’a karşı canlı bomba eylemi gerçekleştirmiştir siyaseten, sonuçlarını hep birlikte izleyeceğiz” dedi.

  Özel, TBMM’de basın toplantısı düzenledi. CHP’nin 1 Ekim tarihine kadar 10 milletvekilini 24 ilde görevlendirdiğini belirten Özel, “İçlerinde Adıyaman, Aksaray, Bayburt, Çankırı, Kars, Kırıkkale, Konya, Rize, Uşak, Şanlıurfa gibi 24 ile özel heyetler oluşturuldu” dedi.

  Özel, milletvekillerinin illere ilişkin raporlar hazırlayacağını da ifade etti. Özel, 4-5-6 Ekim tarihinde de Abant’ta da kamp yapılacağını söyledi.

  BARIŞ AKADEMİSYENLERİ İÇİN TEKLİF

  Barış akademisyenlerine ilişkin kanun teklifi hazırladıklarını belirten Özel, “Bu kişilerin başta kamudaki görevlerine iade edilmeleri,  kendileri açısından olan kişilerin arzuları halinde tekrar görevlerine geri dönmeleri, kendilerine ödenmeyen maaşların ödenmesi ve uğradıkları sair mağduriyetlerin ortadan kaldırılmasına yönelik olarak tarafımızdan hazırlanmış olan 9 maddelik bir kanun teklifini Meclis’e sunmuş bulunmaktayız” açıklamasını yaptı.

  ANNENİN GÖZÜNÜN YAŞININ RENGİ YOKTUR

  Ülkenin gündeminde Diyarbakır’da bir partinin kapısında gözyaşı döken anneler olduğunu ifade eden Özel, “Annenin gözünün yaşının rengi yoktur. Tüm annelerin acılarını CHP olarak kendi yüreğimizde hissediyoruz” diyerek şöyle devam etti:

  Bugün Diyarbakır’da ağlayan anneler Meclis’te de ağladılar ve Adalet ve Kalkınma Partisi aylarca onların sesini duymadı. Bu ağlayan annelere aylardır, yıllardır duyarsız kalan bir iktidar ve onun medya organı var. Bugünlerde bu anneler bir başka konumda ağlıyorlar diye bunu önemsiyor ve herkese ‘siz niye önemsemiyorsunuz

  BUNU KONJONKTÜREL OLARAK ELE ALMAK SAHTEKARLIKTIR

  Vallahi yalan, billahi yalan. Ne yapılacaksa yapılsın ama bir tek şey söylüyoruz, istismar yapılmasın, hamaset yapılmasın, göz göre göre yalan atılmasın. Annenin gözünün yaşına duyarlı olmak iyi bir şeydir, bunu konjonktürel olarak ele almak sahtekarlıktır. Bunu konjonktürel  olarak siyasi çıkar uğrunda ele almak samimiyetsizliğin dik alasıdır.”

  RTÜK BAŞKANI EBUBEKİR ŞAHİN BASIN İLAN KURUMU GENEL KURULU TEMSİLCİLİĞİNE ATANMIŞ

  RTÜK Kanuna işaret eden Özel, şöyle devam etti:

  Radyo Televizyon Üst Kurulu Başkanlığı boşalmış durumda. Meclis’in 1 Ekim günü Adalet ve Kalkınma Partisi’ne düşen kontenjandan bir RTÜK üyesi seçmesi gerekiyor.

  Kanunun, makale yazarsın, ders verirsin başka hiçbir şey yapamazsın dediği Ebubekir Şahin Basın İlan Kurumu Genel Kurulu temsilciliğine atanmış, orada görev yapıyor. Yaklaşık ayda 5 bin 500 lira huzur hakkı alıyor. Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme A.Ş. 11 Haziran 2019’da Genel Kurul yapmış ve kendisini Genel Yönetim Kurulu üyeliğine seçmiş ve bu işten de 10 bin 500 lira maaş alıyor. Gizlenen kararlarla görevler almış. Kendisinin bu görevleri yaptığı ortaya çıktığında görevden çekilmiş sayılır. Sayın Faruk Bildirici RTÜK üyemiz sıfatıyla gerekli başvuruyu yaptı ve RTÜK’ün bu konuda bir RTÜK üyesi seçmesi gerektiğini bildirdi.

  YANLIŞI SÖYLEYENE DE SIRF SÖYLESİN DİYE 18 BİN LİRA MAAŞ VERMEYE GEREK YOKTUR

  Özel, basın mensuplarının sorularını da yanıtladı. Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Bülent Arınç’ın açıklamalarının hatırlatılması üzerine Özel, “Söylediği ifadelerin tamamına katılıyoruz ama Bülent Arınç’ta bu partinin Yüksek İstişare Kurulu’nda ve hepimizin vergileriyle de 18 bin lira da maaş alıyor. Bülent Arınç’ın böyle bir fikri varsa, bunu istişare ediyorsa, bunu söylüyorsa ve buna rağmen bu uygulama yapılıyorsa Bülent Arınç’a bu maaşı niye ödüyoruz? Eğer Bülent Arınç’ın söyledikleri doğruysa bunun istişaresine ihtiyaç varsa dediklerini değil de tam tersini niye yapıyoruz. Sayın Arınç’ın söylediği sözler meselenin siyasi riskini AK Parti lehine sigorta ettirme poliçesi ise vatandaşın da karnı bu tür ucuz numaralara toktur. Yanlışı söyleyene de sırf söylesin diye 18 bin lira maaş vermeye gerek yoktur. YİK’i serbest bırakın bambaşka salonlardan bambaşka eski yol arkadaşlarının yanından zaten bunları söyleyecek olacaklar. Hepimiz biliyoruz ki o Kurul konuşmasın diye, sussun diye, burada dursun, karşıya geçmesin diye oluşturulmuş bir kuruldur. Kesin maaşı, karşıya geçip söyleyecekler. Bülent Arınç’ın farkı bunu içeriden söylemiş olmasıdır ” yanıtını verdi.

  “AK Parti’de bir çatlağa mı işaret ?” sorusuna da Özel, şu yanıtı verdi:

  “Bülent Arınç’ın ifadelerinden sonra Bülent Turan’ın kendisi hakkında kullandığı ifadeler muhaliflere karşı kendilerinden olmayanlara karşı kullandıkları incitici, kırıcı, şeytanlaştırıcı ve nefret söylemine varan zehirli dilin parti içinde de kullanılmaya başlandığını gösteriyor.

  Bülent Turan, Bülent Arınç’a karşı canlı bomba eylemi gerçekleştirmiştir siyaseten, sonuçlarını hep birlikte izleyeceğiz.”