ile Büyükşehir Külliye’de bir araya geldi. , 29 Büyükşehir Belediye Başkanına hitap etmek için kürsüye çıktı. Önemli Açıklamalarda bulunan işten çıkarmalar için uyarıda bulunarak, “Yüzlerce binlerce kişinin ekmeğiyle oynanması ne hakka ne hukuka ne de insanlığa sığar” dedi.

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

-Ülkemizdeki her seçim bir demokrasi şöleni havasında yapılmıştır. Türkiye 31 Mart 2019 mahalli idareler seçimlerini de hamd olsun aynı coşkuyla tamamladı.

-Bu seçimlerde 30’u büyükşehir, 51’i il, 922’si ilçe 386’sı belde olmak üzere toplam 1389 belediye başkanımız milletimizin teveccühüyle göreve başladı.

-Ayrıca 20 bin 745 belediye meclis üyesi ve 1271 il genel meclis üyesi ile 50 bin 157 muhtar da bu seçimlerde sandıkta belirlendi.

-Böylesine büyük bir seçimi başarıyla neticelendirmiş olmamız hiç şüphesiz demokrasimizin zaferidir.

-Eleştirilere verilecek en büyük cevabımız ülkemizde neredeyse her vatandaşımızın içerisinde yer aldığı işte bu geniş demokrasi ve özgürlük tablosudur.

-Seçim sürecindeki rekabeti meydanlarda bırakan, milletimizin iradesine herkesin teslim olduğu bu güzel manzara geleceğimizin de en büyük teminatıdır.

“TÜM BAKANLARIMIZ BURADA TALEPLERİNİZE YANIT VERMEK İÇN BURADA”

-Gördüğünüz gibi tüm bakanlarımız taleplerinize yanıt vermek üzere bizimle beraber. Ve bütün bu sorular kayda alınmak suretiyle de bunların üzerinde bakanlarımız gerekli çalışmalarını yapacaklar.

-Milletimizin bizlerden istediği görüntünün bu olduğundan eminim.

-Nüfusumuzun neredeyse 4’te 3’ü 30 büyükşehrimizde yaşıyor. Sizler de belediye başkanları olarak gerçekten büyük bir sorumluluğun altına girmiş bulunuyoruz.

-1994’te kazandığım İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığımı gururla yad edeceğim bir vazife olarak baktım. Üstlendiğimiz başbakanlık ve cumhurbaşkanlığı görevleriyle masanın her iki tarafında bulunmuş oldum.

– Devletin başı olma sıfatı yanında, yürütmenin de temsilcisi haline gelmiş bulunuyoruz.

– 11 yıllık başbakanlık ve 5 yılı aşan cumhurbaşkanlığı görevlerimiz sürece Hizmet söz konusu olduğunda hiçbir belediye başkanının partisine bakmadık.

– Bize karşı aleni husumet içerisine girmeyen, insani mesafeyi koruyan tüm belediye başkanlarıyla da bu arada çalıştık. Siyasi çekişmelerimizin geçici olduğunu hiç unutmadık

“NEREDEYSE TÜM BELEDİYELERİMİZ MALİ SIKINTI YAŞIYOR”

– Ülkemizin tüm kurumları ve meseleleri gibi büyükşehir belediyelerimizin durumunu da yakından izliyorum. 

Parti ayırımı olmaksızın belediyelerimizin tamamının durumunu biliyoruz. Neredeyse tüm belediyelerimiz mali sıkıntı yaşıyor.

-Bu sorunların üstesinden gelebiliriz. Kanun değişiliği gereken konular mecliste.

-81 ilimizin tamamında işbirliği zemini oluşturup yönetmeliyiz. Önemli olan bu sürece tüm başkanlar ve partilerin samimi destek vermesi.

-Bu işbirliği zeminini oluşturup yürütmeliyiz. Ülkenin ve milletin menfaatleri söz konusu olduğuna samimi gayret gösterdik.

“ORTAK ÇABA MİLLETİMİZE UMUT VERECEKTİR”

-Belediye hizmetleri gibi ülkemizin nüfusunun tamamını ilgilendiren bu konuda göstereceğimiz ortak çaba milletimize umut verecektir. Hedeflediğimiz demokratik uzlaşmanın ilk adımı olmasını temenni ediyorum.

-Şu hususun altını özellikle çizmek istiyorum. Eskiler el işler dil övünür derler. Hepimizin bulunduğu yerler polemik siyaseti değil eser siyaseti üretme makamlarıdır.

– Çalışmadan, eser vermeden yapılan siyaset şehirlerimize ve insanlarımıza vakit kaybettirmekten ülkemizin enerjilerini ve imkanlarını heba etmekten başka bir işe yaramaz.

-Belediye başkanlarının görevi şehirlerine en kalıcı hizmetleri getirmek için çalışmaktır.

İŞTEN ÇIKARMA UYARISI

-Medyada her gün çeşitli şehirlerimizdeki belediyelerle ilgili sendika değiştirme baskısından, işten atmaya pek çok vicdan yaralayıcı habere rastlıyoruz. 

-Unutmayın ki; Kağıt üzerinde bir toplam olarak önünüze gelen personel sayısındaki her rakam bir insana, ve daha geniş bir hayata tekabül ediyor.

-Belediye başkanlarının kurumlarını yönetme tasarrufu, ekmek parasını kazanma peşindeki çalışanların hayatlarını alt üst edecekleri anlamına gelmiyor. 

-Kapının önüne konan, canları yanan insanların ahı üzerinde ne siyaset, hizmet bina edilemez.

“NE HAKKA, NE HUKUKA NE DE İNSANLIĞA SIĞAR”

-Şayet varsa birkaç kötü örnek bahane edilerek yüzlerce binlerce kişinin ekmeğiyle oynanması ne hakka ne hukuka ne de insanlığa sığar.

-Keyfi uygulamalara maruz kalmamaları için tüm kamuda sayıları milyonları bulan taşeron şirketler üzerinde çalışan işçileri sözleşmeli statüyle kadroya geçirdik. Sebebi buydu. Buna rağmen yaşanan hadiseleri üzüntüyle takip ediyoruz.

-Biz İBB görevine geldiğimizde bizden bir önceki, iki önceki, üç önceki hatta çok daha önceki dönemde kalma personel vardı. Çalışan, birikimiyle bulunduğu yeri hak eden hiçbir yere dokunmadım, dokunmadık.

“BİZ HİÇ KİMSEYİ EKMEĞİNDEN, AŞINDAN ETMEDİK”

-Hiç kimseyi ekmeğinden aşından etmedik. Aynı şekilde göreve geldiğimizde kendimizi şehrin üzerine kâbus gibi çökmüş sorunlarla, en az onlar kadar büyük bir borç yüküyle karşı karşıya bulduk.

– Ne personelle, ne araçlarla ne de başka bir şeyle uğraştık.

-Tüm vaktimizi doğrudan şehrin sorunların, sıkıntıların çözümüne teksif ettik. Üstlendiğimiz diğer görevlerde de bu hamd olsun bu çizgiden sapmadık. Tüm belediye başkanlarımızdan da aynı hassasiyeti bekliyoruz.