’da, Büyükşehir Belediyesine atanmasına yönelik protestolar 24’üncü gününde devam ederken, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne atanmasının ardından Belediye Meclis üyeleri aylık toplantılarını protestolarının yapıldığı sokakta yaptı. Belediyeden yapılan açıklamada ise daha önceki yönetimin “dini tesis alanı” ile ilgili aldığı meclis kararının iptal edildiği belirtildi.

Ferit ASLAN
TARAFSIZ HABER AJANSI / DİYARBAKIR

Görevden alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı ’nın da katıldığı toplantıda, meclis üyeleri kartlarını havaya kaldırdı.

Mızraklı, 2019’da büyük bir baskı karşısında 31 Mart seçimlerine girdiklerini, seçimden güçlü etkili sonucu tayin edici bir zaferle çıktıklarını belirterek, “Hani birileri çıkıp diyor ya ‘biz şu kadar seçim kazandık’ diye. Ama, burada hep kaybettiler, hep kaybettirdiniz hep kazandınız, ama her zaman da mutlaka kazanacağız. Her zaman inandığım bir şey var. Hani Hz. Ömer’in bir sözü var ya “Yaptığınız her şey hak ve adalet üzerine olsun” diye. Yani keşke her şey hak ve adalet üzerine olsaydı.

Keşke bu insanlar sadece direnerek değil, demokratik haklarını hukukun verdiği olanakları kullanarak adil, eşit, özgürce, yarın bu ülkede hepimize yer var sözüne uygun olsaydı. Şimdi kardeşlerim yarınlar aydınlık olabilir, yarınlar sorunlu geçebilir, ama şunu çok iyi bilin ki, her şey sizin bizim emeğimize çabamıza bağlıdır. Bu haklı mücadelemizde yürüyüşümüzde yalnız değiliz. Yarınları kazanacak olan bizleriz. Tekrar söylüyorum kazanacağız ama mutlaka kazanacağız” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı’nın görevden alınıp yerine Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun kayyım olarak atanmasından sonra büyükşehir belediye meclis üyelerinin yerine kayyım atanmazken, meclis üyelerinin toplanmaması nedeniyle bir nevi meclisin işlevsiz hale getirildiği belirtildi. Kayyımın belediye meclisi yerine memurlardan oluşan encümen ile kararlar aldığı belirtildi.

Büyükşehir Belediyesinden bugün yapılan yazılı açıklamada, merkez Kayapınar ilçesinde imar planında önceden “Dini Tesis Alanı” olarak düzenlenen ve üzerinde cami inşaatı olan alanların, 31 Mart seçimlerinden sonra seçimi kazanan ’li Belediye Başkanı ve Belediye Meclisinin, 21.06.2019 tarihli kararlarıyla imar planı değişikliği yapılarak, kaba inşaatı tamamlanan 5 caminin inşaatının devam ettiği alanların park alanına dönüştürüldüğü ve yapılan değişiklikle Camilerin kaçak yapı durumuna düşürüdüğü belirtilerek, şöyle denildi:

“İLK BELEDİYE MECLİS TOPLANTISINDA DAHA ÖNCEKİ KARAR İPTAL EDİLDİ”

“İçişleri Bakanlığımız tarafından 19 Ağustos 2019 tarihinde Büyükşehir Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirilen Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu’nun başkanlığında yapılan ilk Belediye Meclisi toplantısında; Kayapınar Mahallesi, 1894 ada 1 nolu parselde, Kayapınar Mahallesi, 0 ada 8022 nolu parselde, Kayapınar Mahallesi, 2454 ada 1 nolu parselde, Kayapınar Mahallesi, 1802 ada 1 nolu parselde, Kayapınar Mahallesi, 1847 ada 1 nolu parselde yer alan alanlarla ilgili alınan 21.06.2019 tarihli meclis kararları iptal edilmiş ve söz konusu alanların ‘Dini tesis alanı’ olarak kullanılmasına devam edilmesine karar verilmiştir.”

Belediye’den yapılan açıklamada, Belediye Meclisi toplandığı belirtilirken, seçilen belediye meclisinin toplanmadığını hem AKP’li hemde HDP’li üyeler doğrulurken, kararın memurlardan seçilen encümen kararı ile daha önceki kuyyam döneminde olduğu gibi alındığı öğrenildi.