• Erdoğan Reuters’a konuştu: (Güvenli Bölge) Sabrımız taşıyor, kendi başımızın çaresine bakarız

  Cumhurbaşkanı , ’ın sorularını yanıtladı.

  Suriye’de kurulması planlanan güvenli bölgeyle ilgili ABD’nin Türkiye’nin taleplerini yerine getirmediği açıklaması hatırlatılan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, “Eylüle kadar talepler karşılanmazsa ne yapacaksınız?” sorusu yöneltildi.

  Güvenli bölgeyle çalışmalarının “oyalama siyasetine” dönüştüğünü belirten Erdoğan, “Bu güvenli bölge arayışları bizim taleplerimizi karşılamıyor. Bir oyalama siyasetine dönüşüyor. Bu oyalama siyaseti bizim sabrımızı deneme midir? Sabrımız taşıyor, kendi başımızın çaresine bakarız” ifadelerini kullandı.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle;

  KONUSU

  S-400’e yönelik atılan adımların bir geçmişi var. Sayın Obama döneminde maalesef o dönemde bizler malum bu savunma sistemlerine yönelik alınma yapmak istedik. ABD kongre izin vermiyoruz dedi, önümüz kesildi. Sayın Trump’ta rahatsızlığını ifade etti. Osaka’da Türkiye üzerine düşeni yapıyor ve bu konuda kendisi talepte bulundu ama Amerika olarak buna evet denmedi, denmeyince de S-400 almak durumunda kaldı.

  S-400’lere dönünce Rusya burada samimi bir yaklaşım ortaya koydu. Kredi temini, ortak üretim ve takvimin gayet sağlıklı bir şekilde işlemesi konusu süreci hızlandırdı. Biz bütün bunlara rağmen bölgedeki barış için bu adımı atmak zorundaydık. Bu bir savunma sistemi. Bizim böyle bir savunma sistemine ihtiyacımız vardı.

  F-35 GERİLİMİ

  Biz sadece  alıcı değil, aynı zamanda üretici durumundayız. 

  ABD seyahetinde sayın Trump ile bunları da konuşacağız. Trump’la birbirimize hep şeffaf ve rasyonel davrandık. Trump’a sizden belli miktar Patriot alabiliriz dedim.

  F-35’lerde önümüz tıkanırsa çaresine bakacağız. 

  ANKARA’DA SURİYE ZİRVESİ

  Hem İran ile hem Rusya ile ikili görüşmelerimiz olacak hem de üçlü görüşmemiz olacak. Buradaki beklenti anlık ateşkesler değildir. Göçün sona erdirilmesini, ateşkesin teminini hedefliyoruz. İdlib halkına her türlü yardımı ulaştırmaya çalışıyoruz.  Göçe karşı gerekirse kapıları açmak zorundayız dedim. 

  Almanya ve Fransa ile Ekim’de dörtlü zirve de gündemde. 

  GÜVENLİ BÖLGE

  YPG/PYD PKK’nın bir koludur bunu Batı’ya anlatamadık. ABD buraya on binlerce TIR dolusu mühimmat getirdi. NATO ortağınıza parayla vermediğinizi bunlara bedava veriyorsunuz. Sayın Trump bizi anlamalı diye düşünüyorum. Bu oyalama siyaseti bizim sabrımızı deneme midir?  20 mil yani yaklaşık 30 km talebi Sayın Trump’tan geldi.  Trump’ın dediklerine altındaki ekip uymadı.

  (GÖZLEM NOKTALARINA SALDIRILAR

  İdlib’deki gözlem noktaları için muhatabımız Rusya’dır. Rejimin saldırısı olursa şu anki gibi durmayız.

  GÖÇ RİSKİ

  Biz 40 milyar dolar harcadık, verdiği sözleri tutmadı. Güvenli bölgeye 1 milyon Suriyeliyi alabiliriz. 

  DOĞU AKDENİZ

  Uluslararası hukuka göre her şey nüfusa göre paylaşılır. Alakası olmayanlar burada söz sahibi olmaya çalışıyor. Doğu Akdeniz’de KKTC haklarını alacaktır. 

  KABİNE DEĞİŞİKLİĞİ

  Kabine ile ihtiyacımız olduğu anda yaparız, siparişle yapmayız.  Ortada bir sıkıntı yokken kabine konusunu ele almanın anlamı yok . Gerek duyulursa yaparız. 

  SİSTEM DEĞİŞİKLİĞİ ELEŞTİRİLERİ

  Bu eleştirileri getirenler siyaseti ve devleti bilmiyor. 

  S-400 KONUSU

  – Türkiye ve Amerika arasında S-400 konusu öne çıkan konu oldu. S-400’e yönelik atılan adımların bir geçmişi var. Sayın Obama döneminde maalesef o dönemde bizler malum bu savunma sistemlerine yönelik alınma yapmak istedik. ABD kongre izin vermiyoruz dedi, önümüz kesildi. Sayın Trump’ta rahatsızlığını ifade etti. Osaka’da Türkiye üzerine düşeni yapıyor ve bu konuda kendisi talepte bulundu ama Amerika olarak buna evet denmedi, denmeyince de o da S-400 almak durumunda kaldı.

  – S-400’lere dönünce Rusya burada samimi bir yaklaşım ortaya koydu. Kredi temini, ortak üretim ve takvimin gayet sağlıklı bir şekilde işlemesi konusu süreci hızlandırdı. Biz bütün bunlara rağmen bölgedeki barış için bu adımı atmak zorundaydık. Bu bir savunma sistemi. Bizim böyle bir savunma sistemine ihtiyacımız vardı.

  MÜLTECİLER KONUSU

  – AB verdiği sözleri yerine getirmedi, sessiz kalamayız. Göçü sona erdirmek önemli.