Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı ’nın yerine atanmasına ilişkin için Diyarbakır İdare Mahkemesine başvuru yapılmıştı. Mahkemenin, dilekçeyi ’na göndererek, kayyım ataması ile ilgili savunma istediği öğrenildi.

TARAFSIZ HABER AJANSI
FERİT ASLAN/DİYARBAKIR

İçişleri Bakanlığı’nca 19 Ağustos’ta haklarındaki soruşturma ve davalar gerekçe gösterilerek, görevlerinden alınan ’li üç büyükşehir belediye başkanından Diyarbakır Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı için İdare Mahkemesi’ne yürütmenin durdurulması için başvuruda bulunulmuştu.

Mızraklı’nın avukatı , 2 Eylül’de başvuru yaptıklarını anlatarak, “İdare Mahkemesi talebimiz üzerine dilekçemizi İçişleri Bakanlığına göndererek, kayyım ataması ile ilgili Bakanlıktan savunma istemiştir. Gelen savunma tarafımıza verildikten sonra bizde ona karşı bir savunma yapacağız ve mahkeme ilk önce yürütmenin durdurulması talebimizi karara bağlamış olacaktır” dedi.

SONUÇ ALINMAZSA BÖLGE İDARE MAHKEMESİ’NE VE DANIŞTAY’A BAŞVURACAĞIZ

Bakanlığın, Mızraklı hakkında açılan soruşturmaları gerekçe gösterdiğini, ancak, müvekkilimin hakkında görevi ile ilgili bir soruşturma bulunmadığını da hatırlatan Aktar, “Biz de İdare Mahkemesi’nin yürütmenin durdurulmasını ve müvekkilimin görevine iadesini talep eden dilekçeyi vermiştik. İdare Mahkemesi’nden sonuç alınamaması halinde, Bölge İdare Mahkemesi’ne ve Danıştay’a da başvuracağız” diye konuştu.

VAN VE MARDİN İÇİN DE SAVUNMA İSTENDİ

Mardin ve Van’ın görevden alınan HDP’li büyükşehir belediye başkanları için de yürütmenin durdurulması talebiyle Van ve Mardin İdare Mahkemelerine başvuru yapıldığı, bu mahkemelerden de Bakanlıktan savunma istediği öğrenildi.