• Kılıçdaroğlu CHP kampında konuştu, KHK’lıların Ankara’ya sokulmamasına tepki gösterdi: İktidar olan korkar mı?

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 27. Dönem 2. Çalışma ve Değerlendirme Toplantısı’nda konuşuyor.

  Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satırbaşları şöyle:

  -(KHK ile ihraç edilen öğretmenler) İktidar olanlar korkar mı? iktidar olanın korkmaması lazım. KHK ile görevlerine son vermişsiniz ama onlar bir araya gelmek istiyorlar. Belki de bilmediklerimizi konuşacaklar. Onların da demokrasiye ihtiyaçları var.

  CHP Grubu’nun 27. Dönem 2. Çalışma ve Değerlendirme Toplantısı Bolu Abant Tabiat Parkı’ndaki bir otelde başladı. ( Mehmet Emin Gürbüz – Anadolu Ajansı )

  -Seçimlerde güzel sonuç elde ettik. Hep beraber çalışmanın ve ortak ses çıkarmanın sonuçlarını elde ettik. Şimdi sıra geldi ikinci etaba. Milletvekili seçimleri ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de yine aynı şekilde birlikte ortak ses çıkaracağız. “Ne zaman” diyeceksiniz? Yerel seçimlerin bittiğinin ertesi günü başladık.

  -Eylül ayında 24 ile milletvekili arkadaşımızı görevlendirdik. Sivil toplum örgütleriyle, kanaat önderleriyle, emekli dernekleriyle, ticaret odaları ile sanayi odaları ile ve hemen hemen toplumun bilinen kesimleri ile güzel görüşmeler yaptılar. Görüşmelerden sonra birer rapor verdiler.

  -O görüşmelerin gerçekleştiği iller: Adıyaman, Kars,  Aksaray, Kastamonu, Bayburt, Kayseri, Kırıkkale, Çorum, Kilis, Çankırı, Kırşehir, Erzurum, Düzce, Nevşehir, , Gümüşhane, Uşak, Erzincan, Konya, Gaziantep, Rize, Şanlıurfa, Yozgat.

  CHP Grup Başkanvekili Engin Altay.

  Raporlarda ortaya çıkan sonuçlar:

  Yaşanan ekonomik kriz, bütün illerde derinden hissediliyor. Tarımın ağırlıkta olduğu yerlerde çiftçiler . Aldıkları borçları da, yüklenen faizleri de ödeyemiyorlar. Özellikle Şanlıurfa’da Pamuk üreticilerinin sesi Türkiye’nin her tarafına ulaşılmalı. Adana’dakiler de öyle.

  -Bazı illerde özelleştirilen fabrikaların kapatılması sonucu işsizlik alanlarının oluştuğunu görüyoruz.

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Bolu’nun Kıbrıscık ilçesini ziyaret etti. Kılıçdaroğlu, ilçedeki kadınlarla hatıra fotoğrafı çektirdi. ( Mehmet Emin Gürbüz – Anadolu Ajansı )

  -Nevşehir’de Pamuklu Sanayi’nin, Çorum’da çimento fabrikasının, Kilis’te Tekel Suma Fabrikası’nın kapatılması var olan işsizliği derinleştirmiş. Bu özelleştirmenin ne kadar gayri resmi yapıldığını gösterir. Özelleştirme daha fazla istihdam sağlanması için yapılır ama tam tersi bir tablo ortaya çıktı.

  Bolu Belediyesi’ni ziyaretinin ardından Kıbrıscık ilçesine hareket eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gölcük Tabiat Parkı’na uğradı. ( Ömer Faruk Cebeci – Anadolu Ajansı )

  -Bazı illerde Turizm meslek lisesi ve Endüstri meslek liselerine duyulan ihtiyaçlar dile getirilmiş. Özellikle ara eleman bulma konusunda.

  -Konya biliyorsunuz 5. büyük ilimiz. Amaa Konya son 2 yıldır dışarıya göç veriyor. Bu bile başlı başına hepimizin oturup düşünmesi gereken bir tablo.

  -Tarımla uğraşanların yaş ortalamasının büyümesi de gençlerin tarımdan koparıldığını gösteriyor.

  -Irak pazarının kapatılması yumurta üreticilerini perişan etmiş vaziyette. Bu ne demek; İzlenen dış politikanın ülkenin çıkarlarına hizmet etmediğini, Tam tersine ekonomiyi zor kulvara sürüklediğini gösteriyor.

  Bolu Belediyesi’ni ziyaretinin ardından Kıbrıscık ilçesine hareket eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gölcük Tabiat Parkı’na uğradı. ( Ömer Faruk Cebeci – Anadolu Ajansı )

  – Anadolu’daki iller ki başta Erzurum’un büyük bir kısmı üretimden koparıldı. Tüketen iller konumuna gelmiş durumdalar. Üretim alanı giderek daralıyor.

  -Elektrik ve doğalgaza zam Kışın uzun sürdüğü illerimizde, bu zamların vatandaş üzerinde ciddi sorunlar doğuracağını görmeliyiz. Onların sırtında daha büyük bir yük olarak ortaya çıkacak.

  -Çok sayıda firmanın iflas ettiğini ve konkordato ilan ettiğini arkadaşlarımız raporlarında belirtiliyor.

  -İşsizlik bütün illerde olduğu gibi 24 ilde de temel sorun olarak raporlara yansımış vaziyette.

  Bolu Belediyesi’ni ziyaretinin ardından Kıbrıscık ilçesine hareket eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gölcük Tabiat Parkı’na uğradı. Burada Belediye Başkanı Tanju Özcan’dan (solda) tabiat parkı hakkında bilgiler alan Kılıçdaroğlu, göl iskelesine çıkıp fotoğraf çektirdi. ( Ömer Faruk Cebeci – Anadolu Ajansı )

  -Adıyaman’daki işsiz sayısının 50 bin artması tam bir faciadır. İktidar bunları görmüyor, Çünkü sarayda işsiz yok.

  Soğan ve patatesi ithal ettik geçen yıl.Bu yıl ise üreticiler, patates ve soğanı satacak yer bulamıyorlar. Çünkü üretim plansız.

  -Şanlıurfa,Gaziantep ve Kilis’te Suriyelilerin acı bir tablo olarak ortaya çıktığı acı bir şekilde dile getiriliyor.

  – Özellikle Gaziantep’te Suriye’nin en büyük tarikatı Haznevi’nin giderek büyümesi Halk arasında ciddi endişeye yol açıyor.

  Suriyelilerin yoğun olduğu yerlerde işsizlik çok fazla. Vatandaşlar bunun Suriyelilerin gelip çok düşük ücretlerde çalışmasına bağlıyor. 

  -Türkiye’nin bir çıkışa ihtiyacı var. Geldiğimiz nokta bu karanlık süreci aşma noktasıdır.

  -Toplumun he kesimine çözümlerimizi anlatacağız. Türkiye’nin imkanları var. Güzel İklimi ve bereketli toprakları var. Biz Türkiye’yi insan gibi, hakkaniyetle, adaletle yöneteceğiz. Kimseyi ötekileştirmeyeceğiz.

  HAMİDİYE SU TARTIŞMALARI

  -İçtiğimiz suda bile toplumu ayrıştırdılar. Su azizdir, mübarektir. Bütün canlıların ihtiyaç duyduğu bir maddedir. Kuran’ın 63 ayetinde su geçer. Nehir suyu, gül suyu, menba, kaynak suyu deriz. Hayatımızın bir parçasıdır. su üzerinden ayrışma olur mu? Neymiş? İBB’yi Ekrem İmamoğlu kazanmış, İBB Hamide sularının sahibi, kurucusu, dağıtıcısı Hamidiye sularını içmeyelim.

  -İnsanda biraz vicdan olur. Su konusunda toplum ayrışır mı, bölünür mü? Bu noktaya getirdiler toplumu. Biz bu noktadan toplumu alacağız, bir bütün haline getireceğiz toplumu. Kim üretirse üretsin ihtiyaç duyduğumuz anda suyu tüketeceğiz. Su konusunda bile toplumu ayrıştırdılar. Bu nedir? Toplumda kin duygularının, öfke duygularının dışarıya yansımasıdır. “Sen kazandın di mi? gör ben sana neler yapacağım” demek.