’nin Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yapmayı planladığı operasyona yeşil ışık yakmasının ardından SDG’den açıklama geldi. Ana unsurunu ’nin oluşturduğu SDG, Amerikan güçlerinin, kendilerine verdiği sözleri yerine getirmeden Türkiye sınırındaki bölgeden çekildiğini söyledi.

Uluslararası haber ajansı Reuters’a göre, SDG, Türkiye’nin ’nin kuzeyine düzenleyeceği operasyonda kendilerini savunmaktan bir an bile tereddüt etmeyeceğini duyurdu.

“ABD ÖNCÜLÜĞÜNDEKİ KOALİSYON GÜÇLERİ ÇEKİLİYOR”

ABD Başkanı Donald Trump ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın telefon görüşmesinden sonra Beyaz Saray, “ABD operasyonu desteklemiyor. Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine operasyon düzenleyecek” açıklaması yapmıştı. “Uluslararası Koalisyon Güçleri”nin, sabah saatlerinde sınır noktalarından çekilmeye başladığı iddia edildi.

TÜRK YETKİLİDEN OPERASYON İÇİN KRİTİK MESAJ

Reuters’a konuşan bir üst düzey Türk yetkili ise “Türkiye büyük olasılıkla ABD’li askerler operasyon bölgesinden çekilene kadar bekleyecek” açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Trump’ın telefon görüşmesi ve Beyaz Saray’dan yapılan açıklamadan sonra ABD öncülüğündeki Uluslararası Koalisyon Güçleri, sabah saatlerinde Girê Spî ve Serêkaniyê’deki sınır noktalarından çekilmeye başladığı iddia edildi.

PYD’ye yakınlığı ile bilinen ANHA’nın haberine göre, Uluslararası Koalisyon güçlerinin Hesekê Kantonu’na bağlı Serêkaniyê (Ceylanpınar’ın karyısı- Rasl Ayn) ile Fırat Bölgesi’ndeki Girê Spî (Akçakale karşısı Telabyad) kentlerinde bulunan sınır hattındaki noktalarından çekilmeye başladı.

BEYAZ SARAY AÇIKLAMASINDA NE DEMİŞTİ?

  • “Bugün Başkan Donald Trump, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefonda görüştü.
  • Türkiye, Suriye’nin kuzeyine uzun zamandır planladığı operasyonu yakın zamanda başlatacak.
  • ABD Silahlı Kuvvetleri bu operasyona dahil olmayacak ve ABD güçleri bölgedeki IŞİD ‘halifeliğini’ yendiği için bahsi geçen bölgede yer almayacak.
  • ABD, tutuklanan IŞİD’lilerin savaşçılarının çoğunluğunun geldiği Fransa, Almanya ve diğer Avrupa ülkelerine vatandaşlarını geri almaları için baskı yaptı, ancak onlar bunu istemedi ve reddetti.
  • ABD onları uzun yıllar sürebilecek bu süreçte tutmayacak, bu ABD’li vergi mükelleflerine büyük bir yük olabilir.
  • Şimdi, IŞİD’in yenilmesinin ardından son iki yılda bölgede yakalanan IŞİD savaşçılarından Türkiye sorumlu olacak”