• Siyasilerden harekata ilişkin ilk yorumlar: Sevinin Mehmed’im başlar yüksekte

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Barış Pınarı harekatının başladığını duyurdu. Siyasi isimler de harekatla ilgili açıklamalarda bulundu.

  Barış Pınarı harekatına ilk tepkiler şöyle:

  MECLİS BAŞKANI MUSTAFA ŞENTOP

  “Barış Pınarı Harekatı başladı. Türkiye’nin hedefi terör koridorunu yok etmek, barış koridorunu tesis etmek. Cenab-ı Hak Mehmetçiğimizin yar ve yardımcısı olsun.”

  MECLİS BAŞKANVEKİLİ GÖK: TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİNE VE DEVLETİMİZE BAŞARILAR DİLİYORUM

   “Uluslararası hukuktan aldığı yetkiyle kendi güvenliğini tehlikeye atan unsurları bertaraf etmek maksadıyla ve Suriye’nin de toprak bütünlüğüne saygı göstermeyi taahhüt ettiği bu harekatta, harekata katılan bütün komutanlarımıza, askerlerimize başarılar diliyorum. Hiçbir askerimizin ayağına bir çakıl taşı dahi gelmesini arzu etmeyiz. Umarım bu harekat kısa sürede sonuçlandırılır ve hepimizin özlem duyduğu Türkiye’mizin güvenliğinin sağlandığı ve kimsenin tehdit altında hissetmediği bir coğrafi sınırlar içerisinde komşularıyla iyi ilişkiler içerisinde olan ve tüm dünyaya adaleti, hukuku ve insanlara olan saygısını gösteren bir anlayış çerçevesinde bu harekatın başarılı geçmesi dileğiyle Türk Silahlı Kuvvetlerine ve devletimize başarılar diliyorum. Allah onların yanında olsun.”

  ÖZGÜR ÖZEL – CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ

  ”Her an bekliyorduk. Şu çok barizdi, Trump ile yapılan görüşme ve ardından Trump’ın attığı tweetler; “bana söz verdiler, sınırları geçmeyin” Operasyona ilişkin çok ciddi işaretler veriyordu.

  Ve Amerikan askeri varlığının operasyonun yapılacağı yerden çekilmesi bu operasyonun başlamak üzere olduğunu görülüyordu.

  Bizim söyleyeceğimiz hiçbir Mehmetçiğimizin ayağına taş değmesin, anneleri evlatlarına kavuşabilsin. Dualarımız askerlerimizle.”

  BBP GENEL BAŞKANI MUSTAFA DESTİCİ

  ”Gazamız mübarek olsun. Biz başından itibaren BBP olarak bu harekatın zorunlu, Kıbrıs Barış Harekatı kadar önemli olduğunu ifade etmiştik. Başından beri destekliyoruz zaten. ABD’nin oradaki birliklerini çekmesini bekleniyordu. Bugün-yarın eli kulağındaydı. Harekatın fiilen başlamış olduğunu da bütün dünya duymuş oldu. Türkiye’nin oradaki amacı, hem sınır güvenliğimizi korumak, sınırımızın hemen öbür tarafından bize yönelik tehditleri ortadan kaldırmak; PKK PYD ve DEAŞ’a yönelik bir operasyon bu. Mehmetçiklerimizin muzaffer olacağına inanıyorum.”

  MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ’NİN TALİMATLARIYLA ÜLKÜ OCAKLARI KURBAN KESTİ

  Şanlı Türk ordusunun başlatmış olduğu Barış Pınarı Harekâtı vesilesiyle, Milliyetçi Hareket Partisi Lideri Sayın Devlet Bahçeli’nin talimatlarıyla Ülkü Ocakları Genel Merkezinde 9 koç dualar eşliğinde kurban edildi.

  Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültü Vakfı Genel Merkez binasında yapılan törende Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sayın Sinan Ateş, Genel Merkez yöneticileri ve ülkücüler hazır bulundu.

  Kuran tilavetiyle başlayan programda Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Başkanı Sinan Ateş şunları söyledi: “Barış Pınarı Harekâtı kapsamında, sınır ötesine hareket eden ordumuza muzafferiyetler, muvaffakiyetler diliyoruz. Bilge Liderimiz Sayın Devlet Bahçeli Beyefendi’nin talimatları ile 9 adet koçu, Koçyiğitlerimize kurban ediyoruz. İnşallah, hayırlısı ile gidip gelmeyi Allah nasip etsin. Şairin ifadesiyle,

  “Sevinin Mehmed’im, başlar yüksekte!
  Ölsek de sevinin, eve dönsek de!
  Sanma bu tekerlek kalır tümsekte,
  Yarın, elbet bizim, elbet bizimdir!
  Gün doğmuş, gün batmış, ebed bizimdir!”
  Ordumuza muvaffakiyetler diliyoruz.”