• Meclis’te Barış Pınarı Harekatı tartışması… HDP’li vekil: Ya savaş nasıl kutlanır? Salondan yükselen sesler: Savaş yok!

  AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, “Barış Pınarı Harekâtı bu ülkenin güvenliği için” dedi.

   MEHTAP GÖKDEMİR/TARAFSIZ HABER AJANSI/ANKARA 

  Meclis Genel Kurulu’nda dün gece Yargı Paketi görüşmeleri sırasında Siirt Milletvekili ’ın, “Burası Türkiye Büyük Millet Meclisi, burası kışla değil. Herkeste garip bir şekilde, işte ‘Askerimizi kutluyoruz, tırnağı taşa değmesin’ diyerek ve alkışlarla, mutlu bir şekilde; sanki mutlu bir şey yapıyormuşuz, sanki iyi bir şey yapıyormuşuz gibi garip bir kutlama hâli var. Ya, savaş kutlanır mı? Savaş nasıl kutlanır?” diye konuştu.

  Salondan “Savaş yok” sesleri yükselirken tutanaklara da şu konuşmalar yansıdı:

  “TERÖRLE MÜCADELE ETMEK NİYE RAHATSIZ EDİYOR SİZİ?”

  MERAL DANIŞ BEŞTAŞ (Devamla) – Şimdi belgeleri var, birçok belge var değerli arkadaşlar. Nedir? İşgali nasıl tanımlar? Der ki: “Bir yerin ele geçirilmesi, karşı tarafın rızası olmadan zorla bir bölgenin hâkimiyetinin ele geçirilmesi.” Şimdi, uluslararası hukuk, Cenevre Savaş Hukuk, statüsü buna iki kavram kullanır: “Saldırı savaşı ve işgal” denir. Bunun başka bir adı yok.

  Şimdi, Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda bir konuşma yaptı. Ne dedi? “30 köy, 30 ilçe, ne kadar mülteci yerleştireceğim.” Dünyanın neresine gidersek gidelim, hangi hukuk belgesini açarsak açalım, hangi sözleşmeyi okursak okuyalım bunun adı işgaldir, saldırı savaşıdır. Bunu siz demediniz diye bu işgal olmaktan çıkmıyor.

  İLYAS ŞEKER (Kocaeli) – Terörle, teröristle mücadele.

  MERAL DANIŞ BEŞTAŞ (Devamla) – Ayrıca işgal değilse eğer -ki öyledir- orada Gaziantep Üniversitesinin 3 fakültesini niye açıyor; orada niye okullar açılıyor? TOKİ’ye neden yeni inşaat alanları açılıyor? Neden başka yerden etnik temizlik ve demografik yapıyı değiştirecek mültecileri götürelim, orayı yeni bir alan yaratalım diyorlar?

  Neden sınırda Kürtlerle komşu olmayalım da IŞİD’le, ÖSO’yla, Ahrar el-Şam’la, o çeteyle, kadınlara tecavüz eden, insanlık dışı uygulamalar gösteren bir çeteyle neden komşu olalım biz?

  İLYAS ŞEKER (Kocaeli) – Terörle mücadele etmek niye rahatsız ediyor sizi?

  (İzmir) – Bizim Kürtlerle sorunumuz yok, teröristlerle sorunumuz.

  MERAL DANIŞ BEŞTAŞ (Devamla) – Bir de son olarak şunu söylemek istiyorum.

  (Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

  BAŞKAN – Tamamlayın Sayın Beştaş.

  İLYAS ŞEKER (Kocaeli) – Niye rahatsız oluyorsunuz terörle yapılan mücadeleden?

  MERAL DANIŞ BEŞTAŞ (Devamla) – Değerli milletvekilleri, ortada Türkiye’ye bir saldırı yok. Türkiye’nin bir tek camı , PYD ya da oradaki güçler tarafından kırılmadı, ortada meşru bir savunma yok. Kendimizi kandırmayalım. Orada yaşayan başta Kürtler olmak üzere Süryaniler, Yezidiler, Ermeniler, halklar kendi yönetimlerini kurmuşlar ve orada demokratik bir sistem oluşturmuşlar.

  Lütfen, bu gece yatarken bu ülkede Türkiye yurttaşı olan 25 milyon Kürt’ü düşünün. Onun kardeşi, yeğeni, kuzeni, amcası orada, orada… Siz onları öldürmeye gidiyorsunuz. (Gürültüler)

  TEMİZLİĞİ”

  (Gaziantep) – PKK temizliği…

  İLYAS ŞEKER (Kocaeli) – Teröristle mücadeleden niye rahatsız oluyorsunuz?

  (Amasya) – Demagoji yapıyorsun, demagoji…

  BAŞKAN – Değerli arkadaşlar, lütfen…

  MERAL DANIŞ BEŞTAŞ (Devamla) – Böyle bir şey yok. Şu anda Serakaniye’nin komşusu ’dır, Surç’un komşusu Kobani’dir, Kamışlı’nın bitişiğinde Nusaybin vardır ve onlar kardeşler, kardeş…

  SERMET ATAY (Gaziantep) – Menbiç’in yapısını kim değiştirdi?

  MERAL DANIŞ BEŞTAŞ (Devamla) – Siz diyorsunuz ki: “Bizi destekleyin. Biz kardeşlerinizi öldürmeye gidiyoruz.” Bu savaş hiç kimsenin yararına değildir. Savaşa karşıyız. Rojava’ya hep birlikte ses verelim.

  (Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

  İLYAS ŞEKER (Kocaeli) – Teröristlerle mücadeleden niye rahatsız oluyorsun?

  TAMER OSMANAĞAOĞLU (İzmir) – Temizlik… Temizlik…

  MERAL DANIŞ BEŞTAŞ (Devamla) – Halklara ses verelim ve barışı savunalım. (HDP sıralarından alkışlar)

  İLYAS ŞEKER (Kocaeli) – Niye rahatsız oluyorsunuz terörle mücadeleden ya?

  TAMER OSMANAĞAOĞLU (İzmir) – Bizim Kürtlerle bir sorunumuz yok; terörle, teröristlerle…

  BAŞKAN – Sayın Turan, buyurun.

  “PROVOKATİF DİL”

  BÜLENT TURAN (Çanakkale) – Sayın Başkan, değerli arkadaşlar; aslında bugün bu “işgal” ifadesinin teknik olarak yanlışlığı, toplumdaki karşılığı çok uzun tartışıldı, konuşuldu. Hem arkada sizin Başkanlığınızda grup başkan vekillerimizin buradaki açıklamalarla ve bunun doğru bir dil olmadığı herkesçe ifade edildi.

  Sayın Başkan, bu ortak anlayışa rağmen tekrar bu ifadenin kullanılmasını bir provokatif dil olarak değerlendiriyorum.

  (Mardin) – Provokasyon sizin işiniz.

  BÜLENT TURAN (Çanakkale) – Buna gerek yok. Biz 82 milyon beraber bu ülkenin güvenliği için bir adım atıyoruz. Tüm partiler bir arada bir adım atıyoruz.

  EBRÜ GÜNAY (Mardin) – Nusaybin’e bombalar yağıyor şu an.

  “BARIŞ PINARI HAREKÂTI BU ÜLKENİN GÜVENLİĞİ İÇİN”

  BÜLENT TURAN (Çanakkale) – Barış Pınarı Harekâtı bu ülkenin güvenliği için, Kürt kardeşlerimizin de güvenliği için alınan bir risktir, adımdır. Bütün Meclis olarak arkasında durmak görevimizdir bizim.

  BAŞKAN – Teşekkür ederim.

  EBRÜ GÜNAY (Mardin) – İnsanlar uyuyamıyor sizin sayenizde.

  BÜLENT TURAN (Çanakkale) – Ben hiç anlamıyorum arkadaşlar. Bir sakin olun, durun.

  Değerli arkadaşlar, terör devleti kurma hayali olanların bu hayali altüst olunca bağırmaları…

  (Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

  BAŞKAN – Buyurun.

  BÜLENT TURAN (Çanakkale) – Sayın Başkanım, terör devleti kurma hayalî olanların bu hayalinin altüst olduğunu görünce bağırmalarını, hakaretlerini anlıyoruz…

  EBRÜ GÜNAY (Mardin) – 4 kadın şu anda hastanede.

  BAŞKAN – Arkadaşlar, lütfen…

  “PYD’YE SALDIRDIKÇA, TERÖRE SALDIRDIKÇA SESİN YÜKSELMESİ MANİDARDIR”

  BÜLENT TURAN (Çanakkale) – Kim ne derse desin bu ülkenin güvenliği için, geleceğimizin güvenliği için Türkiye’nin güneyinde, Fırat’ın doğusunda bu ülkenin tüm vatandaşları, askeri orada bir terör devletine izin vermeyecektir. O yüzden bu adım atıldı Sayın Başkanım. (AK PARTİ sıralarından alkışlar) PYD vuruldukça sesin buradan gelmesi manidardır. PYD’ye saldırdıkça, teröre saldırdıkça sesin yükselmesi manidardır.

  AYŞE ACAR BAŞARAN (Batman) – Halka saldırıyorlar, halka. Orada halka saldırıyorlar.

  BÜLENT TURAN (Çanakkale) – Ben bu tarz provokatif dili kınıyorum, tekrar daha saygılı olmaya davet ediyorum Sayın Başkanım.”

  MECLİS BAŞKANVEKİLİ GÖK: BAŞARILAR DİLİYORUM

  Oturumu yöneten Meclis Başkanvekili Levent Gök de, “Ben buradan tekrar kahraman askerlerimize başarılar diliyorum. Onların Türk devletinin kurucu unsurlarından olan adaleti, bağımsızlığı terörden temizlendirilmiş bir şekilde, hürriyetler alanını daha da açacak bir şekilde, bütün topluma huzur getirecek bir anlayışı egemen kılacağına inanıyorum. Bir an önce herkes görevini yapacaktır ve bu harekât da sonuçlanacaktır” diye konuştu.