Bakanı’nın, Barış Pınarı Harekâtı konusunda ’te haftaya milletvekillerine vermesi planlanıyor.

 MEHTAP GÖKDEMİR/TARAFSIZ HABER AJANSI/ANKARA 

MECLİS’İN YARGI MESAİSİ DEVAM EDECEK

Meclis Genel Kurulu’nda Yargı Paketi mesaisi devam edecek. 39 maddelik birinci Yargı Paketi’nin ilk 10 maddesi kabul edilmişti. Genel Kurul’da görüşmeler 11. maddeden itibaren başlayacak.

İnfaz düzenlemelerinin yer alacağı ikinci Yargı Paketi üzerindeki çalışmalar da sürüyor. İkinci Yargı Paketi’nin Meclis’e sunulmadan önce muhalefet partilerinin ziyaret edileceği belirtildi.

MECLİS BİLGİLENDİRİLECEK

Edinilen bilgiye göre Genel Kurul’da Barış Pınarı Harekâtı konusunda Dışişleri Bakanı’nın bilgilendirme yapması planlanıyor.

Meclis İçtüzüğüne göre Cumhurbaşkanı, Cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanlar, olağanüstü acele hallerde gündem dışı söz isterse, Başkan, bu istemi yerine getirir. Cumhurbaşkanı, Cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanların açıklamasından sonra, siyasî parti grupları birer defa ve onar dakikayı aşmamak üzere, konuşma hakkına sahiptirler. Grubu bulunmayan milletvekillerinden birine de beş dakikayı geçmemek üzere söz verilir.

İçtüzüğün “Gündem dışı konuşma” başlıklı madde 59’a göre bilgilendirmenin yapılması planlanıyor.

DIŞİŞLERİ KOMİSYONU

Meclis Dışişleri Komisyonu’nun 16 Ekim Çarşamba günü yapılacak toplantısına katılacak olan KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Kudret Özersay, “KKTC ve bölgesel gelişmeler” hakkında komisyonu bilgilendirecek.