• 30 büyükşehir belediye başkanı artık birbirine daha yakın… WhatsApp grubu kuruldu

  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, 30 büyükşehir belediye başkanının yer aldığı ortak “WhatsApp” grubunun kurulduğunu açıkladı.

  BBC TÜRKÇE‘den Ayşe Sayın’ın haberine göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında 11 Eylül’de ilk kez yapılan büyükşehir belediye başkanları toplantısında alınan kararların ilki yaşama geçmiş oldu.

  Ortak hâlâ toplanmadı

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay Başkanlığı’nda belediye başkanlarından oluşturan “ortak komisyon” hâlâ toplanamazken; Cumhurbaşkanlığı komisyon üyesi başkanlardan, sorunları yazılı olarak bildirmelerini istedi.

  Yerel seçim sürecinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, seçilmesi halinde Erdoğan’dan randevu isteyeceğini açıklamıştı. İmamoğlu, başkan seçildikten sonra Erdoğan’dan randevu istemişti. Erdoğan, bu talebe olumsuz yanıt vermemekle birlikte, Beştepe’de, iktidar muhalefet ayrımı yapmaksızın tüm büyükşehir belediye başkanlarını ağırlama kararı almıştı.

  Erdoğan, başkanları 11 Eylül’de Beştepe’de toplamıştı

  Erdoğan bu kapsamda 11 Eylül 2019’da 30 Büyükşehir Belediye Başkanı ile Beştepe’de yaklaşık 3,5 saat süren yaptı.

  Dışişleri ve Milli Savunma Bakanı dışındaki tüm bakanlar, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın da bulunduğu isimlerin katıldığı toplantıda, Yerel Yönetimler Yasası’nda yapılacak değişiklikler konusunda büyükşehir belediye başkanlarının görüş ve önerilerinden yararlanmak için ortak komisyon kurulması, başkanlar arasında ve koordinasyon için WhatsApp grubu kurulması kararlaştırılmıştı.

  Grubu kurmakla da “en genç belediye başkanı” sıfatıyla AKP’li Balıkesir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz görevlendirilmişti.

  Başkan Yavaş açıkladı

  WhatsApp grubunun kurulduğunu Başkan Yavaş, Ankara’nın başkent oluşunun 96’ncı yıldönümü nedeniyle verdiği resepsiyonda gazetecilerle sohbet ederken açıkladı.

  İlk kez belediye başkanı olarak resepsiyona evsahipliği yapan Yavaş, belediye başkanları toplantısında alınan komisyon kurma kararıyla ilgili Cumhurbaşkanlığı’ndan toplantı daveti olup olmadığı yönündeki soru üzerine “WhatsApp grubu kuruldu, bir sonra da toplantı yapılacaktır” dedi.

  Gruptan paylaşılan ilk mesajlar ise “Hayırlı olsun” olmuş.

  Fuat Oktay, başkanlar komisyonunu toplamadı, sorunları yazılı bildirmelerini istedi

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, komisyon toplantısı için Ankara, İstanbul, Eskişehir, Malatya, Kayseri ve Gaziantep Belediye başkanlarından oluşan komisyon toplantısı için henüz çağrı yapmadı.

  Ancak Oktay, komisyon üyesi belediye başkanlarına, büyükşehir belediye başkanları olarak yaşadıkları sorunlarını yazılı olarak iletmelerini istedi.

  Başkan Yavaş önerilerini Oktay’a iletti

  Yavaş’ın, çok uzun olmayan bir metinle sorun ve önerilerini ilettiği öğrenildi.Yavaş, genel sekreter atamasında İçişleri Bakanlığı, borçlanma konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı iznine tabii olunmasını eleştirerek, bu uygulamaların, Türkiye’nin de imza koyduğu Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı ilkelerine aykırı olduğunu ifade etti.

  Yavaş ayrıca, belediyelerin idari ve mali özerkliğini sağlayacak düzenlemelerin bir an öne yapılmasını da talep etti.