• Kılıçdaroğlu: Trump ağzına geleni söylüyor bizimki ‘şaka’ diyor

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu, iktidarı defalarca uyardıklarını belirterek “Dış politikada duygusallıktan uzak, akılcı politikaları tercih edin dedik. Suudi kralı öldüğü zaman biz kendi ülkemizde de yas ilan ettik. Şimdi aynı Arabistan Arap Birliği’ni topluyor, teröre karşı verdiğimiz mücadelede Türkiye Cumhuriyeti hükümetini, devletini kınıyor. Bunu biz kabul etmiyoruz. Emin olun kabul etmiyoruz” dedi.

  Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları şöyle:

  KASTAMONU’YA GAZİLİK UNVANI

  -Kastamonu’ya gazilik unvanı verilmesi için kanun teklifini verdik. Bütün partilerden beklentimiz Kastamonu’ya gazilik unvanı verilmesi yönünde oy kullanmalarıdır.

  ALİ TOPUZ’A BAŞ SAĞLIĞI

  -Ali Topuz.hepimize emeği olan bir siyasetçimiz bir ağabeyimiz. Siyasete, insana bakışı sevgi ile huzurlaydı. Sorunları nasıl çözeriz diye uzun uzun tartışan bir ağabeyimizdi. Beyin kanaması geçirdi, Kıbrıs’ta. Akşam onu sonsuzluğa uğurladık. Ailesine sevenlerine diliyorum. Salt siyasetçi değildi, yardım severdi de.

  İBRAHİM ÇOLAK’A TEBRİK MESAJI

  -Bir toplumun hayatında acı ve güzel günler var. Sevinçte ve tasada ortak olmalıyız. Dünya Jimnastik Şampiyonasında İbrahim Çolak birinci oldu. Altın madalya aldı. kendisini yürekten kutluyoruz.

  -Ve tabi ki Dünya Kadınlar Boks şampiyonası da var. Orada Busenaz Sürmeneli 69 kiloda Dünya Şampiyonu oldu. Onu da yürekten kutluyoruz.

  -Kadınların önündeki engeli kaldırırsak onlar, hemen hemen her alanda büyük hizmetler sunuyorlar. Onların şampiyonluk kazanması, hepimize gurur veren bir tablodur.

  TERÖR SORUNU

  -Terörden çok çektik. Yaşlımız, kadınlarımız, çocuklarımız,erkeklerimiz öldü terörden.Eğer terörün bir amacı olsaydı demokratik ortamlarda çıkarlardı. Biz CHP olarak düşüncesinden ötürü kimsenin yargılanmadığı bir coğrafya olsun istiyoruz.

  -teröre karşı hep birlikte mücadele edeceğiz. Terörün bir iç boyutu bir de uluslararası boyutu var. Terörün finans kaynaklarını, mali kaynaklarını kesmek uluslararası ilişkilerin samimi bir şekilde yürütülmesine bağlıdır.

  -Terör örgütlerinin eline silah vermek, mali imkanlar sağlamak, o vesile ile ülkelerin içişine müdahale etmek bizim kabul edeceğimiz bir olay değil. Dış politikanın bu bağlamda çok iyi sürdürülmesi gerekir.

  -Türkiye izlenen dış politikanın yanlış olduğunu, değişmesi gerektiğini söylemiştim.Biz yurtta ve dünyada barışı savunan ender ülkelerden birisiyiz. Dış politikamızın ana omurgası haline getirdik bu sözü.

  -Devletlerin çıkarı akılcı politikalar üretilmesine bağlıdır.

  ‘SUUDİ ARABİSTAN BİZİ KINIYOR’

  – Defalarca uyardık, iktidara ‘Dış politikada yanlış yapıyorsunuz’ dedik. Dış politikada duygusallıktan uzak akılcı politikaları tercih edin dedik.

  -Suudi kralı öldüğü zaman biz kendi ülkemizde de yas ilan ettik. Şimdi aynı Arabistan Arap Birliği’ni topluyor, teröre karşı verdiğimiz mücadelede Türkiye Cumhuriyeti hükümetini, devletini kınıyor. Bunu biz kabul etmiyoruz. Emin olun kabul etmiyoruz.

  “BUGÜNKÜ DIŞ POLİTİKA DÜŞMAN KAZANAN BİR POLİTİKADIR”

  -Suriye’ye silah gönderdiler. Suriye’ye dünyanın her tarafından teröristleri toplayıp Türkiye üzerinden gönderdiler.

  – Dış politika ülkeler arasında derin yarılmalara yol açabilir. Bugünkü dış politika düşman kazanan bir politikadır.

  – Bunun 180 derece değişerek dost kazanan bir hale getirilmesi gerekir. Biz neden onların iç işlerine katılıyoruz.

  “TERÖRİSTLERİ TÜRKİYE’DE TEDAVİ EDİP SURİYE’YE GÖNDERDİLER”

  – Suriye’de yaralanan teröristleri Türkiye’ye getirip gizli gizli tedavi edip tekrar Suriye’ye gönderdiler. Dost mu kazanırız böyle? Yanlış mı söylüyoruz? Hayır doğruyu söylüyoruz. Doğru söyleyeni dokuz köyden kovmak değil karşılamak gerekir.

  -Maceracı bir dış politikadan uzak durmak gerekir. Macerayı odak noktası seçen bir dış politikanın Türkiye’yi nerelere soktuğunu örnekleriyle görebiliriz.

  -3 milyon 600 bir Suriyeli Türkiye’de. 40 milyon TL harcadık onlar için. Ben başka bir hükümetin toprak bütünlüğüne saygı göstermezsem düşman kazanırım. Bugün neredeyse dünyanın tümünü düşman kazandık.

  Orta Doğu egemen güçlerin at koşturdukları bir alandır. Dolduruşa gelip egemen güçlerin ateşi tutan maşası olmayın. Onların çıkarlarına hizmet etmeyin.

  -“Eyy Trump” diye celallendiler Trump bir ayağa  kalktı. “Emret Trump dediler” götürüp ’ı teslim ettiler. Kimin itibar kaybı, yutamayacağın lokmayı ağzına almayacaksın.

  -Trump şimdi ağzına geleni söylüyor bizimki “şaka yapıyor” diyor. Türkiye Cumhuriyeti’ni Trump kadar aşağılayan bir lider çıkmamıştır. Bunlardan bir tek kelime söz çıkmamıştır.

  FETİH TEPKİSİ

  -Ordumuz Suriye’de, kendi güvenliğimiz için. Topraklarımızın, halkımızın güvenliği için orada. Yapılanın bir savaş olduğu söyleniyor. Bunu AK Parti’nin yetkilileri de söylüyor. Başka birileri savaş dediği zaman neden savaş dedin diyorlar?

  -Beyefendi fetihten söz ediyor. Türk Dil Kurumu, ‘Bir ülkeyi savaşarak ele geçirme, alma’ diyor fetih için. Bir ülkenin en tepesindeki kişi nasıl olur da fetihten söz ediyor?

  İHVAN KARDEŞLİĞİ

  – 17 yıldır Türkiye Cumhuriyeti’ni adeta savaş ortamına kim getirdi? Şehitlerimizin sorumlusu kim, kahramanlık edebiyatı yapıyorlar. Anneler bunun hesabını sormak zorundalar.

  -Arap ülkeleriyle tarihi sosyal ilişkilerimizi geliştirelim dedik. Arap dünyasında taraf olmayalım dedik. Ortadoğu bataklığına müdahale etmeyelim dedik.

  -Dış politikayı köken üzerine inşa etmeyin dedik. Beyefendi gitti, ihvan kardeşliğinden söz ediyor şimdi. Bir başka partinin amblemini aldı, Türkiye’de kendi amblemi haline getirdi. İhvan’ın işaretini kullanmak için bir şeyler uyduruyorlar. Liyakat dış politikanın olmazsa olmazlarından birisidir dedik.

  – Gazi Mustafa Kemal, “zorunlu olmadıkça savaş bir cinayettir” diyor. Türkiye’yi bu noktaya kimler getirdi? Yazık değil mi annelere, yazık değil mi çocuklara.

  “BU PARTİ DEVLETİDİR”

  -Barış Pınarı Harekatı koordinasyon toplantısı yapılıyor, bu toplantıya Mustafa Şentop, Adalet , İçişleri Bakanı, MİT Müsteşarı… Elbette olabilir. TBMM Ak Parti Grup Başkanı Naci Bostancı da katılıyor.

  – Senin ne işin var orada? Numan Kurtulmuş, Hayatı Yazıcı, Mahir Ünal, Ömer Çelik… Sizin ne işiniz var orada? İşte bu parti devletidir.

  Yaptığı işin yanlış olduğunu onlar da biliyor Cumhurbaşkanlığı sitesine koyuyorlar ama isimlerini yazmıyorlar. İnsan biraz utanır. Bu toplantı Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceğinin bir kişinin iki dudağının arasına bırakılmasıdır.

  AL KOLTUĞUNU BAŞINA ÇAL

  – Ordumuz orada mücadele ederken Erdoğan Ak Parti’ye nasıl oy devşirebilirimin içinde. Türkiye nerede bu beyefendi nerede?

  -Hayatımda böyle bir anlayışı ile hiç karşılaşmadım. Al koltuğu başına çal. Milletten nasibini almamış diyor Millet İttifakı için. Ankara’yı aldık, İstanbul’u aldık. Almayan sensin.

  -Dış politikada yanlızlaştık. Trump günün 24 saati tweet atıyor, bunlar emin olun Türkiye’nin çıkarlarını düşünmüyorlar. Onların özel çıkarları ülke çıkarlarının üstündedir.

  -Çok ciddi suçlamaları var Trump’ın, “olası savaş suçlarına zemin hazırlanıyor” diyor. “Bölgedeki IŞİD teröristlerinin sorumluluğundan Türkiye sorumlu olacaktır” diyor. Tehdit edilen Türkiye Cumhuriyeti devletidir. Yöneticiler sesiz kalıyorsa bir sorun var demek.

  “PLASTİK POŞET VE ÖZEL ARAÇLARDA SİGARA İÇİLMESİ TARTIŞMALARI”

  – Saray hanedanına göre Türkiye’nin iki sorunu var birincisi plastik poşet sorunu. İkincisi vatandaşın aracında sigara içmesi. Bu memleketin başka sorunu bu kalmadı.

  “İŞSİZLİK ALDI BAŞINI GİDİYOR”

  – İşsizlik raporları açıklandı. 1 milyon 65 bin kişi daha bu ay işsiz kaldı. Saray’da işsizlik var mı? Saray’dakilerin asla haberi yok. Önümüzde seçimler var.

  -Asgari ücret 2020 lira. Açlık sınırı 2064 lira. 22 milyon 500 bin kişi açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Oturup düşünme zamanı. Onlar köşeyi döndü. Siyasete yırtık ayakkabı ile atılmışlardı şimdi saraylarda yaşıyorlar. Sandıkta ders vereceksin!

  TANK PALET FABRİKASI TARTIŞMALARI

  – Tank palet fabrikası için 2 basit soru sordum bunlara cevap veremiyorlar.

  -28 Aralık’ta Fırtına Öbüsleri’ni üreten bölüm BMC’ye teslim edildi. İşletme hakkını BMC’ye vermek için ihale açtın mı? Bu fabrikayı hangi şartlarda verdin? İhale yaptın mı yapmadıysan hangi kanuna göre verdin?

  -Avrupa’nın en büyük tank palet fabrikasının Katar Ordusuna peşkeş çekilmesini ben kendime ve partime yediremem. Milliyetçilik budur. Milliyetçi gibi geçinenlere kapak olur.

  “ORALAR BİZİM TOPRAKLARIMIZ DEĞİL, NEDEN BİZİM ASKERİMİZ ŞEHİT OLSUN?”

  -İnşallah yeni şehit haberleri gelmez. Anneler dua ediyor, biz de annelerin dualarının arkasındayız. Buralar bizim topraklarımız değil, buralardan çekileceğiz. söyledik, Neden bizim askerimiz şehit olsun?

  -Git Esad’a kardeşim. Esad’ın ordusu var, o kendi topraklarını koruyacak. Sen neden onun topraklarını korumak için oraya gidiyorsun? Dolayısı ile hepimiz üzerimize düşeni yapacağız. Soğuk kanlılıkla takip edeceğiz.

  “NE OLDU 15 TEMMUZ’DA TOPLANAN PARALAR?”

  -15 Temmuz şehitlerimiz vardı. Onlar için paralar toplandı. Ne oldu bu paralar sorduk.

  -Türkiye Türkiye Şehit Yakınları ve Gazileri Vakfı kuruldu deniyor. Adrese gidildi. O adreste böyle bir vakıf yok.

  -Vakfın mal varlığı 10 milyon TL, 309 milyon TL toplanmıştı ne oldu bu para? Yönetim Kurulu boş, kim bu vakfın başında. Oradan da bir şeyler yaptılar malı götürdüler.

  -Vakıf mal varlığı neden 10 milyon lira para nereye gitti?