• Türkiye’de sistemleri çökerten siber saldırıda son durum: Saldırıyı bitirmek hacker’ların vicdanına kalmış

  Türkiye’de dünden bu yana devam eden siber saldırıda telefon operatörleri ve ’nın sistemleri çöktü. ve diğer operatörler sorunu şimdilik çözmüş gibi görünse de, ’na erişim hala sağlanamıyor.

  TURAN YİĞİTTEKİN/TARAFSIZ HABER AJANSI/İSTANBUL

  Dün gün boyunca Türk Telekom, , Turkcell ve Garanti Bankası’nın internet sistemlerine gerçekleşti. Yurtdışından birden fazla ülkeden eş zamanlı olarak gerçekleştirilen saldırıda, önce Türk Telekom’un yurtdışı çıkış kaynaklarında sorun yaşandı. Hemen sonrasında ’da erişim problemi meydana geldi. Operatörlerde yaşanan bu sorun, Garanti Bankası’nı da etkiledi. Web sitesi ve mobil yazılımı çalışmayan banka, yurtdışından gelen trafiği yönetebilmek için farklı operatörler üzerinden hizmet vermeye çalıştı.

  Garanti Bankası bugün yaptığı açıklamada saldırının devam ettiğini. sorunun çözülmeye çalışıldığını açıkladı. Bankanın internet sisteminde bugün de işlem yapılamadı. Ancak bankadan yapılan açıklamaya göre müşterilerin veri gizliliği konusunda bir risk yok.

  UZGUR: TÜRKİYE’DE YETERLİ SAYIDA SİBER SALDIRI UZMANI YOK

  Yaşanan bu saldırı, Türkiye’nin internet altyapısının yeterliliğini yeniden gündeme getirdi. Türkiye’de yeterli sayıda nitelikli siber saldırı uzmanının olmadığını söyleyen Bilişim Sektörü İş Adamları ve Profesyonelleri Derneği (BİSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Dağhan Uzgur, her siber saldırının farklı olduğunu, dolayısıyla tanımlamanın doğru yapılmasının önemli olduğuna dikkat çekti. Dünden bu yana devam eden saldırının Dağıtılmış Hizmet Reddi Saldırısı (DDOS) olduğunu söyleyen Uzgur, ” İnternette herkes herkese tek bir kaynak adresini kullanarak mektup gönderebilir. Dün yaşanan saldırıda da aynısı oldu.Saldırganlar Garanti Bankası’nın IP adresini taklit etti. Yurtdışından birçok farklı yerden bankaya yüklenilince sistem çöktü” dedi.

  Garanti Bankası’nın IP adreslerini yurtdışı trafiğine kapatarak sorunu çözmeye çalıştığını söyleyen Uzgur ” Ancak bu da sorunu çözmedi. Bu sefer de yurtdışından bankaya erişim kapanmış oldu” dedi.

  UZGUR: SİBER SALDIRILAR DA DEPREMLER GİBİDİR

  Türkiye’nin yurtdışı internet trafik sisteminin ve yurtdışı servis sağlayıcı sisteminin çok kötü olduğunu dile getiren Uzgur, daha önce de birçok kez benzer saldırıların gerçekleştiğinin altını çizdi.

  Uzgur “Yakın zamanda ODTÜ’ye bir saldırı olmuştu. Geçmişte diğer bankalara da siber saldırıların yaşandığını gördük. Çözümlere birçok konuda olduğu gibi bu konuda da kısa vadeli yaklaşıyoruz. Siber saldırılara karşı daha dayanıklı olabilmemiz için uzun vadeli çözümler üretmemiz gerekiyor” dedi.

  Siber saldırılara karşı mücadeleyi depremle mücadeleye benzeten Uzgur, normal zamanlarda bu konulara yetkililerin yeterli derecede ilgi göstermediğini, sadece ülke genelini etkileyecek kadar sıkıntı yaşandığında gündeme gelebildiğini ifade etti. Uzgur, “Yakın zamanda İstanbul’da bir deprem meydana geldi. İstanbul’un depreme ne kadar hazır olduğu, binaların güvenliği gibi konular depremden sonra sık konuşulmaya başladı. Ancak deprem gerçeği her zaman vardı. Siber saldırılar da depremler gibidir. Kısa vadeli çözümler fayda getirmez. Uzun zamanlı, geleceğe yönelik çözümler bulmalıyız” dedi.

  UZGUR: OLAYI İZLEMEKLE YETİNDİ, BİR AÇIKLAMA YAPMADI

  Türk Telekom’un internet dağıtımında tekel konumunda olduğunu, bu yüzden Türk Telekom’da yaşanan bir problemin diğer tüm operatörleri etkilediğini dile getiren Uzgur, ” Sorun çözecek kurum Türk Telekom’dur. Diğer operatörler ve kurumlar sadece ileride yaşanabilecek saldırılara karşı önlem alabilirler” ifadelerini kullandı.

  Bu sorunu Garanti Bankası ya da başka bir kurumun çözemeyeceğini vurgulayan Uzgur, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK), Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi () adlı bir biriminin olduğunu, bu tip saldırılarda gözlerin ’a çevrildiğini belirtti.

  Uzgur, “Ancak dünden bu yana USOM’dan ya da BTK’dan bir açıklama gelmedi. Türk Telekom, Vodafone ve Turkcell’in konuya yönelik yaptıkları açıklamalar tatmin edici, konuyu açıklayıcı değildi. Bu kurumlar olayı sadece izlemekle yetindiler” dedi.

  Uzgur, siber saldırının ne zaman biteceği sorusuna ise dikkat çekici bir yanıt verdi. Uzgur, şu anda Türkiye’deki internet servis sağlayıcılarının saldırıları yok etme gücüne sahip olmadığını, sorunun çözülmesinin tamamen saldırganların vicdanına kaldığını dile getirdi.