CNN Türk, İstanbul Vatan Caddesi’ndeki 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarını canlı yayında ekrana taşıdı. Kortejin içinden yayın yapan muhabir, mikrofonu o sırada bir kadına uzattı. Törenleri izlemeye gelen kadın, “En büyük Türk Atatürk” derken cümlenin yarısında ses kesildi. Vatandaşın sadece “En büyük Türk” sözleri duyuldu.

CNN Türk’e karşı sosyal medyada büyük tepki oluştu. Atatürk’e sansür yapıldığı iddiası hızla yayıldı ve etiketi TT listesinde en üstlere çıktı.

Yaşanan durum televizyonculukta sıkça rastlanan mikrofondaki ses kaybı olduğu anlaşıldı.

Gerçek zamanlı canlı yayında tek kelimelik sesi kesmek veya biplemek mümkün değil, böyle bir şey yapılacak olsa bile canlı yayının geciktirici ile en az 2 dakika gecikmeli olarak ekrana verilmesi gerekiyor.

Bu yöntem daha çok reality showlarda, yani sadece izdivaç ve kadın programları gibi her an seyircilerin hakaret ve küfür edebildiği yayınlarda uygulanıyor.

Cumhuriyet Bayramında CNN Türk’te yaşanan sıkıntı ise tamamen telsiz mikrofondan kaynaklanan bir ses arızası. Sansür uygulandığı sanılan kadının ardından, muhabirin canlı yayını sırasında da ses kesintilerinin devam ettiği görüldü.

İŞTE O GÖRÜNTÜ