• Bülent Arınç KHK’lılar için konuştu: Evime temizliğe gelen daire başkanını gördükçe yerin dibine geçiyorum

  Eski TBMM Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç, gazeteci Kemal Öztürk’ün YouTube kanalındaki yayınına katıldı.Arınç, KHK’lılarla ilgili değerlendirmesinde KHK’ların facia olduğunu ve alınan kararların yargı kararından ziyade kanaat kararıyla alındığını söyledi.

  Sosyal medyadan duyurulan yayın için izleyicilerden gelen soruları sormaya başlayan Öztürk’ün, “KHK meselesini nasıl çözeceğiz?” sorusu üzerine Arınç, “KHK bir faciadır” cevabını verdi.

  Arınç, “Çevremde o kadar çok bu felaketi yaşayan insan var ki ben onlara acıyorum, merhamet ediyorum. Aslında onlardan da ediyorum. Evime temizliğe gelen Daire Başkanlığı’ndan ihraç edilmiş bir kadın gördükçe, eşi polis ihraç edilmiş bir başka kadını görünce ben yerin dibine geçiyorum ve onlara birkaç kuruş daha fazla vereyim de bir katkım olsun diyorum. Kırıkkale’den yumurta getirip satmaya çalışan genel müdür yardımcısı gördüğüm zaman felaket görüyorum. Bir benzinliğe gittiğim zaman danıştay üyesinin pompa tuttuğunu gördüğüm zaman acı duyuyorum. Bir restorantta bulaşıkçı olarak çalışan bir genel müdür gördüğüm zaman perişan oluyorum. Tüm bunları yaşıyor Türkiye. İşin esasına gelelim, 15 Temmuz’da bir facia yaşandı. Arkasından olağanüstü hal ilan edildi. Yüzde 100 doğru. Onlarca kararname çıktı ve yüzlerce insan kamudan ihraç edildi.” dedi.

  Görev yaptığı dönem yani 15 Temmuz’dan önce hakkında şüphe duyulan kişilerin isim listelerinin önüne geldiğini söyleyen Arınç, ” Onların görev yerlerini değiştirirdik veya görevden alırdık. İzmir’dekini Bitlis’e verirdim. Bitlis’tekini alır bilmem nereye verirdim tedbir amacıyla.” dedi.

  Tedbir amacıyla bunları yaptığına dikkat çeken Arınç durumun o dönem normal olduğunu fakat 15 Temmuz sonrası yapılan ihraçların hukuki bir tanımlamaya sahip olmadığını ve kanaatle yapıldığını söyledi.

  İHRAÇLAR İDARİ KARARLARDIR

  Arınç, işten çıkarmalarla ilgili “Kamu kurumlarından aldıkları kararlara bağlı kaldılar. İdari bir karar olduğu kendi yapısı içerisinde de konuşuluyor. Yargı kararı değil.” dedi. İhraçlarla ilgili ise ihraç listelerinin bir kısmının doğru kararlarla yapıldığını belirtirken bir çoğunun haksız yere yapıldığını sözlerine ekledi.

  NİYE TERÖRİST DEDİNİZ ŞİMDİ NEDEN ŞEHİT DİYORSUNUZ”

  Arınç ihraç edilenlerin mahkemeye başvurması ve suçsuz bulunmasının kurumlar tarafından kabul görmemesine ise “Can yakıcı olan bu.” yanıtını verdi. Şehit olan KHK’lı eski polis memuru örneğini vererek sözlerine devam eden Arınç, “Önce teröristti, askere gitti terörle mücadelede şehit düştü. Dün niye terörist dediniz bu adama şimdi neden şehit diyorsunuz.” sözleriyle tepki gösterdi.

  “AF ÇIKMAZ ÇÜNKÜ ORTADA SUÇ YOK”

  Son olarak “KHK sorununu nasıl çözeceğiz?” sorusuna bu konuda af çıkacak dediler ama bu konuda af çıkmaz çünkü ortada suç yok diyen Arınç şöyle devam etti: ” Yani devlete de ben burada bir suçlama yapmıyorum. 15 Temmuz şartlarında doğru da olsa yanlış da olsa bunu hemen hukuki bir kılıfa koymaları gerekirdi. Komisyon kuruldu ama layıkıyla görevini yapmadı bana göre. Burada af olmaz olacak şey sadece Olağanüstü Hal Kararnameleri ile ihraç edilen kişilerin yeni bir kanun düzenlemesiyle haklar geri iade edilir.”

  HİÇBİR KARARNAMEDE İMZAM YOKTUR

  Yeni yasal bir düzenlemenin çözüm olacağını söyleyen Arınç, ” Sosyal medyada özellikle yazarlar yazdığı zaman beni de KHK’lerde OHAL döneminde ihraç edilenlerin ihraçlarında görev oynamış gibi gösteriyorlar. Bu külliyen yalan. Hiçbir kararnamede imzam yoktur ve hiçbir sorumluluk almadım. Mağduriyetler bir faciaya dönüşmüştür. Mağduriyetler bir an evvel giderilmelidir. ” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

  Tamamını izlemek için tıklayın.